Reklama
reklama

Starosta Králova Pole přihrál byt partnerce. Rekordně rychle!

V brněnské městské části Královo Pole se ozvali opoziční zastupitelé a poukázali na bezprecedentní přidělování nájmu obecních bytů lidem, spojeným s radnicí. Během měsíce a půl tam totiž byt získala například současná zastupitelka za ČSSD Kateřina Božková, která je partnerkou starosty městské části Romana Vykoukala. Novinám Centrumnews potvrdil informaci bývalý místostarosta Králova Pole Daniel Valenta.

Získat nájemní smlouvu v obecním bytu za měsíc a půl od podání žádosti o byt. Utopie? Ne. V městské části Královo Pole to možné je. Ovšem nesmíte být obyčejným žadatelem o byt. Důležité jsou vztahy. Bývalý místostarosta Králova Pole Daniel Valenta (TOP09) na to přišel poté, co po svém zvolení do funkce dostal na starosti bytovou problematiku. „Ukázalo se, že v roce 2007 se byty, které šly do privatizace, přidělovaly známým a příbuzným. Za minimální částku tak získali byty, které mohou používat nebo výhodně prodat,“ potvrdil Valenta. Mezi osobami, které výhodně získaly byt  je i současná zastupitelka za ČSSD Kateřina Božková, která je partnerkou starosty městské části Romana Vykoukala. Podle jmenovky na zvonku, oba nyní v bytě v Chodské ulici bydlí. Dům nyní spravuje družstvo. Na otázku, jestli bylo přidělení bytu v případě Kateřiny Božkové transparentní, ani starosta Králova Pole ani zastupitelka této městské části neodpověděli.

 

Podle informací Novin Centrumnews Božková získala byt díky bodům, které od bytové komise dostala za reprezentaci České republiky, Brna a městské části ve volejbale. I to je však velice neobvyklé. „Přednostně přidělený nájem v obecním bytě lze získat i dnes, ale přidělení bytu je vždy spojeno s funkcí v rámci práce pro město v některé příspěvkové organizaci. Sportovcům za reprezentaci byty město nepřiděluje,“ podotkl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

 

A právě v systému přidělování bytů je v Králově Poli podle Valenty největší problém. „Zákon neporušili a nemůžeme mluvit ani o zneužívání pravomocí. Podmínky na bytovém odboru byly nastaveny tak, že k tomu klidně mohlo dojít,“ upozornil Valenta.

 

Obrovská rychlost přidělení bytu v Králově Poli zaskočila i sedmadvacetiletou slečnu Ivanu z brněnské Líšně. „V osmnácti letech jsem si na radu maminky podala žádost a přihlásila do pořadníku čekatelů na byt. Po devíti letech jsem nyní získala malou garsonku,“ popsala svoje zkušenosti s žádostí o nájem v obecním bytě Ivana, která mezitím stačila vystudovat vysokou školu.

 

Rychle a ve zkráceném řízení se v Brně pronájem obecních bytů zařizuje pro lidi v opravdu špatné sociální situaci. Body navíc získávají matky samoživitelky s dětmi. V městské části Střed ale ani pro sociální případy volné byty nemají. „Ti, kteří jsou zaregistrováni jako žadatelé o byt mají šanci získat nájem prakticky jen v případě, že byt na své náklady opraví,“ podotkl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián. V dalších brněnských městských částech už například žádné obecní byty nemají. V Brně první částí, která se zbavila všech svých domů, byly Bohunice.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře