Reklama
reklama

Stará radnice má za sebou polovinu rekonstrukčních prací

Jak pokračují rekonstrukční práce a co nového a zajímavého bylo objeveno při záchranném archeologickém průzkumu, si v úterý 24. července přišli na Starou radnici zkontrolovat představitelé města v čele s primátorem Romanem Onderkou i zástupci médií.

Nejstaršísvětská stavba ve městě prochází od počátku letošního roku rekonstrukcí, jejímž základem je statické zajištění objektu vrtanými mikropilotami, železobetonovými základovými pásy a stažením budovy ocelovými rámy a táhly. Stavební práce jsou zhruba v polovině, probíhají podle harmonogramu a stavební firma Komfort, která je provádí, slíbila, že je ukončí s předstihem, tedy již v prosinci 2012.

 

„Rekonstrukce je výjimečná tím, že Starou radnici zachraňuje. Ačkoliv její výsledky nebudou pro návštěvníky příliš viditelné, jedná se o zásadní a důležitý počin. Proto jsem rád, že se i v ekonomicky nepříznivé době podařilo na opravu této významné památky najít potřebné finanční prostředky. Konkrétně se jedná o částku 19 919 737 korun,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

 

Kvůli zvětšujícím se trhlinám v budovách radnice bylo od roku 1998 uskutečněno několik statických průzkumů památky a byly provedeny i její dílčí opravy. K příčinám statického narušení dle posudků patří složitý a dlouhodobý stavební vývoj – Stará radnice představuje komplex více staveb, které vznikaly postupně od 13. století –, přetížení základové spáry, změna charakteru podloží či nevyhovující parametry nosných konstrukcí. Při opravách je využíván vybraný soubor technologií pro obnovu narušených konstrukcí objektů obdobného charakteru, jako je Stará radnice. Tyto technologie se vyznačují maximálně citlivým přístupem k historickým konstrukcím.

 

I Freskový sál a fasády budov prohlédnou
U památky byla provedena stabilizace základů hlubinným podchycením pomocí ocelových mikropilot vyztužených ocelovými trubkami s manžetami. V současné době se provádí obnova narušené prostorové tuhosti ocelovými rámy z válcované oceli. Souběžně s těmito pracemi probíhá také ztužení pomocí ocelových spínacích prvků. Trhliny ve zdivu budou ze všech stran hloubkově přespárovány a následně také vyplněny cementovou směsí.

 

Nové poznatky přinesl také archeologický průzkum
V souvislosti s pracemi na statickém zabezpečení Staré radnice provádí společnost Archaia Brno rozsáhlý a podrobně vedený archeologický výzkum, který se dotýká i historických interiérů a jejich konstrukcí, tedy stavební historie objektu.

 

Kromě mnoha jiných učinili archeologové zajímavý objev ve Freskovém sále. Nalezli zde takřka celou papírovou cedulku, na které je zaznamenán doprovodný vzkaz k nějakému pozlacenému předmětu v krabičce, určenému Jeho císařské a královské milosti. Teoreticky by se mohlo jednat o pozlacený klíč od městských bran a vzhledem k nálezovým okolnostem by mohl být oním císařem Rudolf II. V jiné místnosti pak byly ve fragmentu topeniště nalezeny stopy drobné šelmy, snad kuny.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře