Reklama
reklama

Spor o dům ve Francouzské. Místo malé dílničky získali restituenti velkou školku

Malá živnostenská dílna, mateřská školka, centrum pečující o narkomany. Hned několik majitelů vystřídala v posledních šedesáti letech budova na pozemku ve Francouzské ulicičíslo 36. Původní majitelé o navrácení majetku požádali v rámci restitucí a uspěli. Představitelé Brna s tím ale nesouhlasí a chtějí se kvůli rozhodnutí o navrácení téměř osmi tisíc metrů čtverečních obrátit až k mezinárodním soudům.

Rodina Luboše Rettegyho přišla při znárodňování v 50. letech minulého století o malou živnostenskou dílnu na ulici Francouzská. O čtyřicet let později rodina o majetek požádala v restituci. Jenže katastrálním sloučením pozemků se v průběhu soudního řízení z původně malé parcely stal velký pozemek, jehož valnou část rodina restituentů nikdy nevlastnila. A právě nárok na dvě třetiny pozemku, na kterém stála dílna zabraná v roce 1950 komunisty, přiřkl soud Rettegymu.

 

Na nákresu je červeně zobrazena plocha bývalé dílny, modře pak pozemek, který soud vydal restituentům.

„Místo malé parcely s malou dílnou, kterou rodině zabavili v 50. letech, se restituentům vrátil několikanásobně větší pozemek i s budovou bývalé školky, kterou postavilo město Brno v roce 1980,“ vysvětlil údajný restituční přešlap náměstek primátora Oliver Pospíšil, který postup soudů kritizuje. Radní navíc nyní odmítli i Rettegyho nabídku na odkoupení jeho dvoutřetinového podílu za dvacet milionů korun. „Nezaplatíme mu ani zlomek požadované částky. Musíme se postavit proti špatnému rozhodnutí českých soudů,“ řekl Pospíšil s tím, že nezpochybňuje restituční nárok rodiny. V současnosti přesto Brno připravuje ústavní stížnost.

Nejvyšší soud, který pouze hodnotil celý průběh restituční kauzy, připomněl, že za totalitního režimu nebylo přesně identifikováno, co se zabavovalo. „V době odebírání majetku za socialismu neexistovalo přesné vymezení pozemků. Proto ani na dnešníúčastníky řízení nelze mít nároky
na přesné vymezení,“ vysvětlil rozhodnutí mluvčí soudu Petr Knötig.

Objekt, který Luboš Rettegy ze dvou třetin získal, využívá dnes občanské sdružení Podané ruce, které pracuje s drogově závislými. A to na spor mezi restituentem a městem doplácí nejvíce. Po nájemcích totiž teď chce restituent komerční nájemné ve výši 123 tisíc korun měsíčně. Takovou částku ale sdružení, které má v budově chráněnou dílnu a ubytovnu pro drogově závislé, není schopné platit.

Právní zástupce rodiny restituentů Jaroslav Brož přitom vidí největší problém právě v jednání města s jeho klientem. Upozorňuje na to, že město s nimi už třiadvacet let prakticky nejedná a jakékoliv návrhy odmítá i přesto, že o restitučním sporu se jednalo na všech soudních stupních včetně Ústavního soudu a ve věci je pravomocně rozhodnuto.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře