Reklama
reklama

Spor o dům ve Francouzské. Místo malé dílničky získali restituenti velkou školku

Malá živnostenská dílna, mateřská školka, centrum pečující o narkomany. Hned několik majitelů vystřídala v posledních šedesáti letech budova na pozemku ve Francouzské ulicičíslo 36. Původní majitelé o navrácení majetku požádali v rámci restitucí a uspěli. Představitelé Brna s tím ale nesouhlasí a chtějí se kvůli rozhodnutí o navrácení téměř osmi tisíc metrů čtverečních obrátit až k mezinárodním soudům.

Rodina Luboše Rettegyho přišla při znárodňování v 50. letech minulého století o malou živnostenskou dílnu na ulici Francouzská. O čtyřicet let později rodina o majetek požádala v restituci. Jenže katastrálním sloučením pozemků se v průběhu soudního řízení z původně malé parcely stal velký pozemek, jehož valnou část rodina restituentů nikdy nevlastnila. A právě nárok na dvě třetiny pozemku, na kterém stála dílna zabraná v roce 1950 komunisty, přiřkl soud Rettegymu.

 

Na nákresu je červeně zobrazena plocha bývalé dílny, modře pak pozemek, který soud vydal restituentům.

„Místo malé parcely s malou dílnou, kterou rodině zabavili v 50. letech, se restituentům vrátil několikanásobně větší pozemek i s budovou bývalé školky, kterou postavilo město Brno v roce 1980,“ vysvětlil údajný restituční přešlap náměstek primátora Oliver Pospíšil, který postup soudů kritizuje. Radní navíc nyní odmítli i Rettegyho nabídku na odkoupení jeho dvoutřetinového podílu za dvacet milionů korun. „Nezaplatíme mu ani zlomek požadované částky. Musíme se postavit proti špatnému rozhodnutí českých soudů,“ řekl Pospíšil s tím, že nezpochybňuje restituční nárok rodiny. V současnosti přesto Brno připravuje ústavní stížnost.

Nejvyšší soud, který pouze hodnotil celý průběh restituční kauzy, připomněl, že za totalitního režimu nebylo přesně identifikováno, co se zabavovalo. „V době odebírání majetku za socialismu neexistovalo přesné vymezení pozemků. Proto ani na dnešníúčastníky řízení nelze mít nároky
na přesné vymezení,“ vysvětlil rozhodnutí mluvčí soudu Petr Knötig.

Objekt, který Luboš Rettegy ze dvou třetin získal, využívá dnes občanské sdružení Podané ruce, které pracuje s drogově závislými. A to na spor mezi restituentem a městem doplácí nejvíce. Po nájemcích totiž teď chce restituent komerční nájemné ve výši 123 tisíc korun měsíčně. Takovou částku ale sdružení, které má v budově chráněnou dílnu a ubytovnu pro drogově závislé, není schopné platit.

Právní zástupce rodiny restituentů Jaroslav Brož přitom vidí největší problém právě v jednání města s jeho klientem. Upozorňuje na to, že město s nimi už třiadvacet let prakticky nejedná a jakékoliv návrhy odmítá i přesto, že o restitučním sporu se jednalo na všech soudních stupních včetně Ústavního soudu a ve věci je pravomocně rozhodnuto.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře