Reklama
reklama

Speleologové zpřístupnili novou část jeskyně Výpustek

Speleologové od letošní turistické sezóny rozšířili prohlídkovou trasu v jeskyni Výpustek v Moravském krasu o třicet metrů. Začlenili do ní chodbu ukončenou malou propastí, kterou za druhé světové války zazdili nacisté. Propast byla označena jako P 10 a detailní průzkum včetně fotodokumentace a zmapování lokality provedli jeskyňáři v prosinci loňského roku.

Jeskyně Výpustek je velmi rozlehlá. Hlavní prostory jsou tak velké, že do nich může vjet hned několik nákladních aut. Za války je vytvořili nacisté, kteří v ní měli továrnu na motocykly. Na vybetonované podlahy navezli stroje, stropy zakryli podhledy a okolní chodby nechali zazdít. Teprve nyní
jsou chodby postupně odkrývány. Speleologové je před zpřístupněním musí zbavit sutě a vytvořit chodníky. Nově odkrytá chodba končí asi sedmimetrovou propastí s mohutným krápníkem. „Pro návštěvníky jsme vše nasvítili, ústí pak opatřili roštem tak, aby mohli alespoň částečně nahlédnout i do propasti,“ uvedl vedoucí správy jeskyně Robert Dvořáček.

Ústí propasti se nachází ve vzdálenosti 7,5 metru od současné turistické trasy, v chodbičce vedoucí jižním směrem, asi 25 metrů od vchodu číslo jedna. „Zprvu nenápadný menší otvor o rozměrech 80 x 90 centimetrů velice rychle přechází na profil 40 x 40 centimetrů a je obtížněji průlezným. Celková hloubka činí 5,2 metrů. Po sestoupení na dno se speleologové ocitli v menším prostoru puklinovitého charakteru. Dno a takřka celá západní část je tvořena krásně sněhobílými sintrovými náteky připomínající říční hladinu. V severní části se nachází menší krápníková výzdoba,“ popisuje novou část jeskyně jeden z odborníků Zdeněk Cihlář s tím, že se jedná o prostory menších rozměrů.

 

Jeskyně Výpustek přitom zatím nevydala své největší tajemství. Podzemní moře. Podle historických pramenů se na úplném dně tohoto rozsáhlého
podzemního prostoru skrývá spodní patro s jezerem dlouhým 128 metrů. Cesta do něj byla za druhé světové války zasypána. Už léta ho neúspěšně hledají týmy speleologů. „Pokud by se jezero našlo, byl by to přírodní unikát, doslova podzemní moře. Tak velká vodní plocha v jeskyních střední Evropy zatím nebyla popsána,“ poznamenal Dvořáček.

Dochovala se ale mapa jezera. V roce 1939 se totiž Josef Urbánek pustil do průzkumu podzemí Výpustku. Dlouhá Babická chodba ho dovedla až do
spodního patra jeskyně, kde našel jezero 128 metrů dlouhé a 20 metrů široké. Krátce po objevu spodního patra se rozhodli jeskyni využít Němci.
Podlahu horního patra srovnali a zavezli betonem a tím zlikvidovali přístup do dolních částí Výpustku. Po válce převzala jeskyni československá armáda a postavila tam 120 metrů dlouhý protiatomový kryt pro své nejvyšší velení.

Výzkum podzemí na desetiletí ustal.  Objevitel jezera zemřel. Vznikla tak legenda, kterou ve Výpustku průvodci připomínají turistům. „Věříme, že
jezero ve Výpustku je, ovšem další nadějné volné pokračování jeskyně nebylo nalezeno,“ dodal k poslednímu objevu Cihlář.

Ať již Výpustek obří podzemní jezero ukrývá či ne, jisté je, že jeho spodní patro je velké a členité. Protéká jím Křtinský potok, jehož přesná trasa
není známa. Testy prokázaly, že pokud se zbarví voda v potoce nad jeskyní, trvá to osm dní, než se barva ukáže dole v Josefovském údolí na místě, kde se potok opět vrací na zemský povrch.

 

Jeskyni s krytem ročně navštíví dvacet tisíc turistů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře