Reklama
reklama

Soud rozhodl: úředníci stavebního odboru za černou stavbu nemohou

Omilostněním skončil první soudní proces na jihu Moravy, kdy před soudem stáli úředníci stavebního odboru. Miroslav Kreisl a Hana Rézlová z radnice Brno - sever byli obžalováni z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V Soběšické ulici v Brně totiž "nechali" stavebníka bez patřičných povolení postavit dům.

Úředníci stavebního odboru městské části Brno-sever povolili na jaře loňského roku majiteli, aby si na své zahradě vymezil stavební pozemek. Celý stavební proces začal pouze ohláškou, ke které se nemají možnost vyjádřit sousedé stavby. Magistrát dal okolním obyvatelům za pravdu a nařídil městské části, aby stavbu zastavila. Ačkoliv vedení stavebního odboru Brna-severu požadovalo po majiteli stavby její ukončení, ten neuposlechl a stavěl dál.

 

Vedoucí odboru i jeho podřízená byli stíháni za to, že během procesu nepřinutili majitele černé stavby, aby ve svém konání nepokračoval a naopak mu pomáhali získat stavební povolení alespoň zpětně. Magistrát ale tuto dodatečnou žádost zrušil, a to hned dvakrát. Rézlová řed soudem argumentovala, že za svoji čtrnáctiletou praxi na stavebním úřadě nikdy nedošlo k odstranění stavby. "Běžným postupem v podobné situaci bývá spíše dodatečné povolení," řekla.

 

"Jedná se o řadu dílčích pochybení, která ve svém souhrnu vedla k tomu, že zde stojí stavba, která stále nemá platné stavební povolení," vysvětlil svůj názor pro Českou televizi státní zástupce Jan Petrásek. Pokud by nyní městská část rozhodla o odstranění černé stavby, musela by demolici uhradit na vlastní náklady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře