Reklama
reklama

Soud rozhodl: úředníci stavebního odboru za černou stavbu nemohou

Omilostněním skončil první soudní proces na jihu Moravy, kdy před soudem stáli úředníci stavebního odboru. Miroslav Kreisl a Hana Rézlová z radnice Brno - sever byli obžalováni z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V Soběšické ulici v Brně totiž "nechali" stavebníka bez patřičných povolení postavit dům.

Úředníci stavebního odboru městské části Brno-sever povolili na jaře loňského roku majiteli, aby si na své zahradě vymezil stavební pozemek. Celý stavební proces začal pouze ohláškou, ke které se nemají možnost vyjádřit sousedé stavby. Magistrát dal okolním obyvatelům za pravdu a nařídil městské části, aby stavbu zastavila. Ačkoliv vedení stavebního odboru Brna-severu požadovalo po majiteli stavby její ukončení, ten neuposlechl a stavěl dál.

 

Vedoucí odboru i jeho podřízená byli stíháni za to, že během procesu nepřinutili majitele černé stavby, aby ve svém konání nepokračoval a naopak mu pomáhali získat stavební povolení alespoň zpětně. Magistrát ale tuto dodatečnou žádost zrušil, a to hned dvakrát. Rézlová řed soudem argumentovala, že za svoji čtrnáctiletou praxi na stavebním úřadě nikdy nedošlo k odstranění stavby. "Běžným postupem v podobné situaci bývá spíše dodatečné povolení," řekla.

 

"Jedná se o řadu dílčích pochybení, která ve svém souhrnu vedla k tomu, že zde stojí stavba, která stále nemá platné stavební povolení," vysvětlil svůj názor pro Českou televizi státní zástupce Jan Petrásek. Pokud by nyní městská část rozhodla o odstranění černé stavby, musela by demolici uhradit na vlastní náklady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře