Reklama
reklama

Socha už čeká ve skladu. Rudoarmějec se vrací, mladým lidem nyní vadí

Bronzová socha rudoarmějce, která symbolizuje osvobození Brna, se po půl roce vrátila do Brna z restaurátorské dílny v Buštěhradu u Kladna. Zatím je zavřená ve skladu stavební firmy, na Moravské náměstí dorazí až v závěru rekonstrukce parku. Při opravách čekalo na odborníky jedno překvapení. Socha byla pomazána krémem na boty.

Na vysokém kvádrovém podstavci stojí na členité římse socha vojáka v uniformě Rudé armády, který má levou ruku vztyčenu nad hlavu v gestu údajně vyjadřujícím výzvu: „Zastavte palbu, složte zbraně, boj o Brno skončil!“ a v pravé sklání prapor s hrotem v podobě pěticípé hvězdy se symbolem srpu a kladiva. To je popis sochy rudoarmějce, která už více než půl roku chybí na Moravském náměstí.

 

Protože opravy parku se prodloužily a obrovský bronzový kolos už zabíral místo v restaurátorské dílně, socha se před nedávnem vrátila do Brna. Ne však na podstavec, ale jen do jednoho ze skladů firmy, která provádí opravy parku. „Nechceme sdělovat přesné uložení sochy, abychom předešli možným útokům vandalů. Místo, kde je nyní socha uložena, je pečlivě hlídáno a zabezpečeno,“ uvedla k přechodnému pobytu sochy rudoarmějce mluvčí brněnského magistrátu Soňa Haluzová.

 

Sochu vyrobil roku 1955 umělec Vincenc Makovský. Při převozu a opravách dala nejvíc zabrat pravá ruka, která drží prapor. „Jakákoli manipulace se sochou byla zážitek. Musíte vždy najít těžiště věci, kam a jak se socha stáčí,“ popsal obtížnost prací restaurátor Ivan Houska. Samotné  restaurátorské práce probíhaly podle Housky standardně. Překvapením ale byla silná vrstva tmavé hmoty, která na soše vytvořila krustu. „Vytvořili ji zaměstnanci technických služeb. Socha stála kousek od lešení s tribunou na prvního máje, tak ji museli každý rok zkulturnit. Černili ji krémem na boty, aby vypadala hezky,“ myslí si odborník. Jeho tým několik měsíců špachtlemi seškrabával celistvou vrstvu černého krému. Pod tlustou krustou
se ale perfektně dochovala bronzová patina. Socha rudoarmějce se tak nyní změní barevně. „Celá zesvětlala a ještě se blýská díky včelímu vosku,“ dodává Houska.

Rekonstrukce Moravského náměstí potrvá asi do poloviny prázdnin. Do té doby by se také měla na vysoký kvádrový podstavec z umělého kamene vrátit. Názory na návrat sochy do Brna se různí. Zvláště mladí lidé si myslí, že rekonstrukce sochy byla zbytečná. Historici se ale argumentují, že socha je dokladem historické události.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře