Reklama
reklama

Sloupy budovy VUT musejí dělníci vyztužit. Aby mrakodrap nespadl

Před necelým rokem byla nejvyšší budovou Brna, pak ji trumfly hned dva mrakodrapy na jihu města u Heršpické ulice. Nyní se navíc spekulovalo, že by o pár metrů své výšky a pár pater mohla přijít. Řeč je o budově Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Na výškové budově totiž začali pracovat dělníci. Dočká se nového opláštění a součástí rekonstrukce za téměř 180 milionů korun mají být i úpravy uvnitř 74 metrů vysoké budovy.

Protože se začala stavět v sedmdesátých letech minulého století, kdy použité materiály a technologie pro stavbu tak vysoké budovy nebyly na dobré úrovni, zjistilo se, že dělníci nyní budou bojovat i se zajištěním statiky. „Slyšel jsem, že budova není stabilní a minimálně posledních pět pater půjde dolů. Tak aby jim ten barák nespadl,“ popsal na sociální síti jeden z absolventů Vysokého učení technického.

Mluvčí univerzity Jitka Vanýsková sice přiznala určité problémy, kvůli kterým budou muset být v budově provedeny sanační práce, o snížení počtu pater budovy prý ale nemůže být ani řeč. „Museli jsme nechat udělat posouzení konstrukce objektu a čekáme na výsledky odborné expertizy. Už nyní víme, že v nezbytně nutném rozsahu budeme muset provést sanační práce, jako vytvrzení sloupů uvnitř budovy nebo opravy vnitřních nosníků budovy, ale rozhodně to nebudou práce asanační,“ uvedla mluvčí.

 

Právě kvůli těmto zajišťovacím pracím ale nemohla být rekonstrukce budovy, jejíž přípravné práce začaly už v prosinci, spuštěna naplno a opravy potrvají o několik měsíců déle. Rekonstrukci také provázejí nemalé organizační problémy, protože se odehráváza plného provozu. Jako první začalo stěhování prvního až sedmého patra. „Naštěstí má naše škola k dispozici areál v Údolní ulici, který fakultě poslouží jako dočasné útočiště,“ sdělila Vanýsková.

 

Během oprav se z výškové budovy Fakulty strojního inženýrství přemístí děkanát, studijní oddělení a bufet. Provoz pobočky a bankomatu České spořitelny a prodejny skript bude i nadále zajištěn v přízemí budovy. Rekonstrukcí projde vstupní hala, po opravách tam vznikne i nová vrátnice.
Škola si od přestavby slibuje výrazné úspory při vytápění - unikátní systém jednotrubkového topení nahradí dělníci standardním topením. Zajištěno bude i bezpečné větrání místností v nejvyšších patrech. Budova bude mít nové slaboproudé rozvody a novou protipožární signalizaci.

Práce na výškové budově měly trvat tři čtvrtě roku. „Nyní počítáme s ukončením rekonstrukce do příštího podzimu,“ dodala Vanýsková. Budova fakulty se začala stavět už v roce 1975, dokončena byla o deset let později. Nejvyšší v Brně byla do jara loňského roku, kdy byl dostavěn Spielberk Tower B s pětaosmdesáti metry, nyní Brnu dominuje AZ Tower se sto jedenácti metry.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře