Reklama
reklama

Skimming se šíří do Brna. Na jih Moravy se přesunuli zloději dat z platebních karet

Organizované gangy ze zahraničí, které v Praze už před několika lety začaly kopírovat pomocí čtecího zařízení platební karty, se postupně přesouvají do dalších měst. Nejvíc jejich zločiny odnáší jižní Morava. Takzvaný skimming nyní kriminalisté vyšetřují například v Brně, Břeclavi, Mikulově nebo ve Znojmě.

Může se to stát i vám. Potřebujete si z bankomatu vybrat peníze, vložíte kartu, vyťukáte PIN a s penězi i kartou s pocitem jistoty odejdete od bankomatu. Netušíte ovšem, že původní příslušenství bankomatu – klávesnice nebo lišta - je upravené tak, aby z něj šly zkopírovat údaje z magnetického proužku karty bez vašeho vědomí. Pachatelé pak údaje nahrají na novou padělanou platební kartu, použijí ji při výběrech z  bankomatu v USA, Dominikánské republice, Peru, Tanzanii nebo Keni. A vám z účtu zmizí veškerá hotovost. Kriminalisté toto označují za skimming a jen loni se podařilo odhalit šest skupin, ve kterých „pracovalo“ třináct lidí – většinou jde o cizince z východních zemí. Vyšetřovatelé jim přičetli škodu zhruba 18 milionů korun, které se údajně pokusili odčerpat z účtů. Letos policisté dopadli tři gangy, všechny pachatele zadrželi při činu. Další dva případy kriminalisté zatím vyšetřují.

Protože v Praze se z padesáti procent již daří tyto podvodníky odhalit, gangy přesunuly svoji pozornost na jih Moravy. Do Brna, Břeclavi, Mikulova a Znojma. Jihomoravští policisté už letos v kraji zaznamenali šestnáct případů. „Za celý loňský rok jsme řešili čtyři případy. Od letošního ledna už  čtyřikrát tolik,“ potvrdila mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová. Nejvíce podvodníků řádilo v centru Brna. „Skimmovací zařízení pachatelé úspěšně nainstalovali také na bankomaty na dalších místech jižní Moravy, poslední případ jsme zaznamenali v březnu v Brněnské ulici ve Vyškově. Pokus o výběr hotovosti se zkopírovaných karet se pachatelům nepodařilo dokončit,“ dodala Vedrová.

 

Podle kriminalistů je důvodem přesunu gangů na Moravu úspěšnost při jejich odhalování v Praze. Hlavní město skupiny původně zajímalo hlavně kvůli většímu množství cizinců a peněz mezi obyvateli. „Skimming mají na svědomí pachatelé z Bulharska a Rumunska. Jsou dokumentované případy, kdy se pokusili najmout Čechy na práci, využít toho, že zde bydlí a mají znalost prostředí,“ uvedl šéf pražské policie Martin Vondrášek. „Je
to organizovaná trestná činnost s perfektní dělbou práce. Jestliže u nás umístí skimmovací zařízení, není výjimečné, že na druhém konci světa, na jiném světadílu jsou v řádu hodin peníze vybrány z bankomatu,“ dodal policista.

Své zkušenosti s pokusem o krádež dat z platební karty má i dvaačtyřicetiletý Richart z Brna. Před měsícem platil svojí kreditní kartou přes internet za trajektové lístky na Korsiku. Po několika hodinách zjistil, že se mu někdo snaží z účtu převést peníze. „Naštěstí mám veškeré transakce  zajištěné tak, že banka ode mě žádá přes sms potvrzení. Nikam jsem to nehlásil,“ popsal svoje zkušenosti s pokusem o krádež dat muž.

 

Prevencí před zcizením dat z platební karty je hlavně důsledné zakrývání prostoru pro zadávání kódu PIN. Bez něj nelze kartu zneužít. Některé bankovní domy také mají operátory, kteří lidem nahlásí, pokud zjistí, že se z jejich karty vybírají peníze najednou v zahraničí. Čeští kriminalisté ohledně skimmingu spolupracují s kolegy v zahraničí, o případy se dokonce výrazně zajímá americká FBI.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře