Reklama
reklama

Simona Stašová: Prožívá jako Filumena Marturano manželství po italsku

Herečka Simona Stašová se vyšvihla mezi nejoblíbenější české herečky. Její jméno je zárukou úspěchu fi lmu či seriálu. Ona sama přesto vidí těžiště své práce především na divadelních prknech. Možná proto také s radostí sáhla po hlavní roli ve hře Filumena Marturano. Je v ní horkokrevnou  Italkou, kterou na plátně ve známém fi lmu natočeném v roce 1964 Manželství po italsku ztvárnila herečka Sophie Lorenová. V Brně se Simona Stašová představí jako Filumena Marturano 24. března na jevišti Kulturního centra Semilasso. „K Brnu mám neuvěřitelně hezký vztah. Je na jihu, já mám jih ráda, Itálii a Sicílii. Mezi lidmi tam cítím důvěru a kamarádství,“ říká v rozhovoru pro CENTRUMnews Simona Stašová.

Role Italky vám tedy určitě sedí, jak se v ní cítíte?
Italský temperament je mi velmi blízký, cítím Itálii jako svojí druhou zemi, kde bych mohla klidně žít.

 

Vždyť jste taky měla možnost v Itálii bydlet. Byla jste osm let vdaná do Říma za římského profesora dějin umění Eusebia Ciccottiho. Máte dnes už šestadvacetiletého syna Marka, který studuje režii. Proč jste tam vlastně nezůstala?
Je to zvláštní. Když řeknete profesor dějin umění, tak si představím nějakého vetchého stařečka. Přitom Eusebio je o dva a půl roku mladší, než jsem já. Ale k tomu bydlení v Itálii: víte, ono pro herečku je nemožné si myslet, že by mohla hrát divadlo v jiném jazyce, než ve své mateřštině a pro mě zase bylo nemyslitelné, že bych mohla být bez divadla. Musím přiznat, že jsem o tom zprvu uvažovala. Když jsme se v roce 1985 s Eusebiem vzali, dokonce jsem mu i slíbila, že se o to pokusím. Ale pak se ukázalo, že sice italsky obstojně mluvím, ale byla bych odkázaná na malé role, role cizinek s přízvukem, což mi pochopitelně nevyhovovalo.

Vídáte se často s bývalým manželem?
Jezdí za námi pořád, za synem Markem, my jezdíme za ním, jsme přátelé. Víte co je pěkné? Že pokaždé, když se vidíme, tak mi říká, že mezi námi je ten rozdíl, že on je spíš ten Čech a já ta ohnivá Italka. Dělá mi tím pochopitelně radost. Miluju jejich zemi, jejich řeč a jak už jsem několikrát říkala, musela jsem být v minulém životě v Itálii toulavou kočkou, kterých tam mají nepočítaně, a musela jsem se mít moc fajn. Určitě se mnou dobře zacházeli, proto jsem si do tohoto života přenesla lásku k Italům i všemu, co s nimi souvisí.

Co pro Vás znamená hrát roli v italské klasice? Navíc, když Filumenu Marturano hrála ve filmu Sophie Lorenová?
Snažím se přenášet italskou dramatiku, především italské tragikomedie na česká jeviště. Baví mě divadlo horkokrevné, plné vášní a humoru, a to všechno italské komedie mají. Na roli Filumeny Marturano jsem si počkala víc jak třicet let. Už na škole se mi dostala do ruky divadelní hra italského dramatika Eduarda de Filippa Filumena Marturano a já se těšila, až zestárnu, jak si ji zahraju. Takže první byla na světě divadelní hra. Režisér Vittorio de Sica vycítil genialitu této hry a napsal spolu s Eduardem de Filippem scénář k filmu. A v roli Filumeny neviděl nikoho menšího, než Sophii Loren a v roli jejího partnera Domenica Soriana Marcella Mastroianniho. Je to především veliká čest, že si po takovéto výsostné herečce můžu tuto roli zahrát. Ovšem na prknech divadel v celé Itálii se v této roli vystřídalo spoustu velkých hereček, takže je to pro mě i závazek a krásný pocit, že
jsem opravdu v dobré společnosti.

 

Roli cukrářského magnáta z Neapole Domenica Soriana s vámi na jevišti hraje Svatopluk Skopal. Pokud vím, je to vaše první spolupráce, jak se vám spolu hraje?
Sváťa je parťák z oka do oka, má v sobě obrovskou jevištní pravdu, cítí skvěle humor, je to dobrý, jak my říkáme, „pardál“ na jevišti. Sváťa pro roli Domenica byla výborná volba.

 

Filumena je bývalá prostitutka, kterou Domenico Soriano vytáhl z veřejného domu, když byla ještě mladá a pak spolu začali nadivoko žít. Nebudeme dál prozrazovat děj, ale řekněte mi, co se vám na Filumeně nejvíc líbí?
Filumena je plná lásky, je to prostá žena, žádná intelektuálka, ale srdce má veliké a někdy připomíná až vlčici, jak se dovede bít za sebe, za svoje děti, za lásku, za život. Tahle hra je dnes velmi aktuální, velmi potřebná. Taky miluju Filumenu za ten její humor, který má vždy po ruce, za tu prostou duši, kterou má plnou vášně a citu. Mám jí ráda.

Prožíváte nebo prožila jste v životě něco podobného jako Filumena? Musela jste o muže bojovat, nebo jste manželské krize řešila jinak?
Je mi blízká, velmi. I já znám velmi dobře její pocity, byť jsem nikdy v nevěstinci nebyla. Ale taky nemám děti s jedním mužem a vím, co je to bránit city a duši svých dětí. Mateřská láska je mnohem silnější, než ta k mužskému, o tom není pochyb. Jak říkám, Filumena je prostě vlčice.

Oba vaši synové už jsou dospělí. Jsou rozdílní, nebo jdou stejnými cestami? A jak jim do života zasahujete jako maminka?
Jak už jsem předeslala, každý je jiný, ale oba žili v uměleckém prostředí, což je pochopitelně ovlivnilo. Marek je ve třetím ročníku na filmové  akademii, obor režie a scénáristika a sedmnáctiletý Vojta tíhne k fotografii a ke kameře. A že by si ode mě chtěli nechat do něčeho mluvit, nebo nedej Bože do něčeho zasahovat, tak to ani náhodou.

Co pro vás znamená láska? Hledáte ji a uvažujete ještě o manželství?
Pro mě je láska totéž, co pro Filumenu Marturano. Neznám větší lásku, než tu mateřskou, ale lásce mezi mužem a ženou se nevyhýbám. A manželství? I to je možné.

 

  

 

Patříte mezi nejlepší české herečky, ale přitom vás stále lidi berou jako dceru Jiřiny Bohdalové. Jste za tento „přívěšek“ ráda?
Věříte, že jsem za ten přívěšek šťastná? Máma je bytostná herečka a já jsem jí celý život měla před očima a mohla jsem se učit a vnímat její hereckou duši. Dnes, kdy jí bude v květnu dvaaosmdesát, jsem moc ráda, že se od ní stále můžu učit, že vidím její neutuchající temperament, jak se vrhá do všeho po hlavě, jak nezná odpočinek, jak umí milovat a bít se a žít. Máma je bezedná studnice poznání a života v celé své kráse.

Kdo ve vás první poznal herecký talent?
Ono se mi to tak nějak vedle Jiřinky přihodilo. Bůh ví, nebýt mámy, kam bych si to namířila.

Váš tatínek je jeden z předních českých vědců – geofyzik. Myslíte, že byste třeba šla v jeho šlépějích, kdybyste vyrůstala s ním?
Těžko říct, ale na matematiku buňky nemám vůbec, buď tam nikdy nebyly, nebo jsou zakrnělé. V každém případě, od mého táty, to šlo přes mě
do Vojtíka, toho mého mladšího syna. Ten je na matematiku a fyziku dobrý. Já jsem vlastně byla jen takový přenašeč genetických informací.

Mám pocit, že ve své hereckém povolání stále stoupáte nahoru, v každé roli jste krásnější a krásnější. 19. března přitom oslavíte 58. narozeniny. Jak to děláte a jak dlouho ještě plánujete jít výš a výš?
Děkuji za kompliment. Je to všechno spíš o tom, že si umím ze všech těch nabídek, jak filmových, televizních, tak i divadelních pečlivě vybírat. Bedlivě
přečtu scénář a vezmu jen takový, který má smysl a hloubku a humor, a jen takovou roli, o které jsem přesvědčená, že jí můžu něco ze sebe dát a že ona může dát něco ze sebe i mně.

Jak se udržujete ve výborné kondici? Děláte to pro sebe, nebo pro své muže?
Denně cvičím, alespoň půl hodinky doma na koberci. Pak hraní na jevišti je taky slušný fitness. Všechno to dělám pro sebe a pro divadlo, abych ho byla schopná dlouho hrát a taky pro syny, abych jim dlouho vydržela. A taky pro nějaké oči, které mi řeknou, že mi to dneska sekne.

Jakou roli byste si ještě chtěla zahrát? Máte ještě nějaké divadelní sny?
Mám jich ještě pár, ale nechám si je s dovolením pro sebe. Postupně si budu ty své sny na jevišti realizovat a pak vás vždycky na ně pozvu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
V Brně se poprvé sešlo 25 zástupců brněnských společností, Jihomoravského kraje, Ředitelství silnic a dálnic a odborů magistrátu pod taktovkou skupiny Koordinátora oprav a uzavírek. Skupina se...
16.01.2019 - 16:02
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Patnáctiletá slečna se v pondělí dusila v bytě na Merhautově ulici a nemohla se dostat ven. Vystrašená zavolala na linku 158. Policisté ji z bytu plného dýmu dostali.
16.01.2019 - 08:00
Loňské sucha a předchozí vyprahlá léta příliš nenasvědčují tomu, že by do Brna měla přijít velká voda. Přesto chce město investovat téměř jednu miliardu korun do vybudování uceleného systému, který...
15.01.2019 - 20:00
Hatě u Znojma Foto: Centrum news
Policie dopadla jednu ze zlodějek, které ukradly 80 tisíc korun muži, který přijel na nákupy do obchodního centra u hraničního obchodu Hatě. Obě zlodějky jsou Bulharky. Jedna je ve vazbě, po druhé...
15.01.2019 - 11:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
K příležitosti stého výročí založení brněnské Masarykovy univerzity pokřtí její rektor Mikuláš Bek speciální tramvaj, která toto významné výročí bude připomínat.
15.01.2019 - 08:00
Chátrajícím historickým zařízením tělocvičných jednot v Jihomoravském kraji svitla naděje na záchranu. Kraj pro jejich rekonstrukci vyčlenil 4,8 milionu korun. Lhůta pro podávání žádostí o dotaci...
14.01.2019 - 19:57
Komentáře