Reklama
reklama

Silnici R43 prý lze postavit podle válečných projektů Hitlerovy dálnice

Při plánované stavbě rychlostní silnice R43, která spojí Brno a Svitavy, lze vycházet z plánů německých stavitelů vytvořených za druhé světové války. Jsou stále technicky na takové úrovni, že na nich není třeba mnoho měnit. „Silnice je na projektech označena jako Německá průchozí dálnice, přezdívá se jí Hitlerova dálnice,“ uvedl Tomáš Janda, který se historií této dálnice zabývá dvacet let. 

Na výstavbě komunikace, protínající Moravu od Pohořelic přes Brno, Kuřim až k Městečku Trnávka, se dohodlo vedení třetí říše v roce 1938 s  vedením tehdejšího Československa okleštěného o Sudety. Průtah Moravou měl spojit Vídeň a Vratislav. „Německo na projekt nasadilo své nejlepší
dopravní inženýry. Šlo o světové jedničky v oboru. Nevytvářeli projekt tak, aby byl co nejlevnější nebo nejsnazší, jak se to dělá nyní, ale aby byl co nejvíce citlivý ke krajině,“ podotkl Janda. Dálnice a příroda měly vytvářet jeden celek přirovnatelný k uměleckému dílu.

Do roku 1942 byla na výstavbě Německé průchozí dálnice proinvestována zhruba miliarda československých korun v přepočtu k roku 1939. Pro srovnání; stavba československého opevnění na hranicích stála přibližně 2,5 miliardy tehdejších korun. Na trase nové komunikace bylo postaveno asi sto mostů, němečtí odborníci udělali náročné výzkumy podloží a velké částky stály rozsáhlé zemní práce. V roce 1942 zbývalo v některých úsecích jen položit na už připravenou trasu povrch. Práce se ale zastavily. Nacisté totiž začali prohrávat a veškerou výrobu, včetně oceli, betonu a lidských zdrojů, zaměřili na frontu.

 

  

 
Z Hitlerovy dálnice proto zbyla jen torza staveb rozesetá v krajině. Mnohé z nich jsou na Moravskotřebovsku. Dva z mostů se využívají u Drnovic na
Blanensku. U nedaleké Svitávky se jezdí  po asi dvoukilometrovém úseku dálnice. „Od roku 1945 se mluví o její dostavbě a stále nestojí. Není k tomu politická vůle,“ domnívá se Janda. Přitom podle něj stačí rozpracovat původní německou dokumentaci ke stavbě, která je v Národním archivu v Praze a také v Německém spolkovém archivu v Berlíně.
Projekt představuje také výstava, která se koná v Muzeu Boskovicka. K vidění je vizualizace dálnice, dokumenty inženýrů, a dokonce i modely  některých mostů.
Brno a Svitavy nyní spojuje silnice I/43. Kvůli častým nehodám se jí přezdívá silnice smrti a odborníci o ní hovoří jako o nejrizikovější dopravní tepně
na Moravě. Denně jí projede přes 20 tisíc aut. V minulosti vznikly petice a protestní akce za uspíšení stavby R43, ale termín plánované výstavby to nijak nezměnilo. Ministerstvo dopravy na tyto požadavky odpovídá stejně: na projekt momentálně nejsou peníze. Současná vláda počítá s její výstavbou někdy po roce 2025.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře