Reklama
reklama

Sexistické prasátečko vyhrála reklama se sloganem „Potřebujete píchnout?“

Sexistické prasátečko, soutěž o nejvíce sexistickou reklamu, už zná vítěze. Ve čtvrtém ročníku soutěže, kterou pořádá brněnské občanské sdružení Nesehnutí získala nejvíce hlasů veřejnosti reklama firmy Day to Day se sloganem „Potřebujete píchnout?“. K vítězům patří i reklama „Co je větší, to je lepší“ internetové společnosti Alfacomp a „Práce se dá hledat různě“ společnosti Job Challenge.

Do čtvrtého ročníku poslali příznivci a příznivkyně 78 reklam, do soutěže přišlo deset tisíc hlasů. Odborná porota hlasovala za nejvíce sexistické reklamy poprvé ve třech kategoriích. „Rozdělením reklam do kategorií jsme chtěli zdůraznit různé projevy sexismu v reklamě. Nejedná se totiž vždy jen o nahé ženské tělo,“ objasňuje koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva Petra Havlíková.

 

V kategorii „Ženy pouze jako objekty“ zvítězila s rekordním počtem 1694 hlasů reklama na půjčky firmy Day to Day. V kategorii “Ženy jako části těla“ pak jednoznačně zvítězila reklama se sloganem „Co je větší, to je lepší“ od společnosti Alfacomp, která získala 1106 hlasů. V poslední kategorii čtenářky a čtenáři hlasovali za „Další projevy sexismu“, ve které se objevovaly reklamy zobrazující ženy a muže v stereotypních rolích či reklamy se sexistickým zobrazením mužů. Anticenu zde díky 287 hlasům získala společnost Job Challenge se sloganem „Práce se dá hledat různě“.

 

Odborná porota letos poprvé nevybírala jen jednu vítěznou reklamu, ale hlasovala ve stejných kategoriích jako veřejnost. „Rozhodli jsme se zachovat tyto kategorie i pro porotu, která je s tématem sexismu v reklamě dobře seznámená, a vytvořili jsme tak větší prostor pro porovnání názorů poroty a široké veřejnosti," vysvětluje organizátorský záměr Havlíková.

 

Nejvíce sexistické reklamy ze všech kategorií odmění Nesehnutí diplomem, materiály o sexismu v reklamě a ironickými keramickými prasátky.

 

  

 

Před vyhlášením vítězných reklam uskutečnilo sdružení happening, kterým poukázalo na fakt, že sexismus je všude kolem nás. Za cíl si vybralo dva reklamní bilboardy – reklamu firmy Alumarc se sloganem "Milujeme hliník" na Životského ulici v Brně a bilboard autoservisu Auto Pospíšil na Lesnické ulici. "Jejich společným znakem je, že využívají ženské tělo k upoutání pozornosti na výrobek, který přitom s tělem a sexualitou nijak nesouvisí. Bilboardy jsme přelepily logem Sexistického prasátečka s heslem STOP sexismu. Přilepené prasátko však jde bez poškození reklamy opět oddělat," dodala Havlíková

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře