Reklama
reklama

Senátorka Wagnerová kritizuje praxi dopravního podniku při vymáhání pokut

Brněnská senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová kritizuje praxi brněnského dopravního podniku, který vymáhá pokuty pomocí externí advokátní kanceláře. V tiskové zprávě uvedla, že by to měl dělat vlastními silami. "Externí advokáti si podle ní účtují vysoké poplatky, které pak musí hradit černý pasažér, a několikanásobně převyšují pokutu," vysvětlila Wagnerová. Dopravní podnik se proti tomuto tvrzení ohradil. "Vlastními silami vymáhat pokuty nejde. Navíc o přiznání soudních poplatků pro advokáty rozhoduje výhradně soud," uvedla mluvčí podniku Linda Škrancová.

Advokátní kancelář začala na konci roku 2012 vymáhat pokuty za uplynulý rok. Dlužníkům účtuje vedle tisícikorunové pokuty dalších více než 900 korun v rámci upomínky a v případě následného soudního vymáhání si účtuje na nákladech odměnu přesahující 5000 korun. Černý pasažér tak má místo pokuty 1025 korun zaplatit nejméně 6689 korun včetně úroků z prodlení.

"Jezdit načerno se pochopitelně nemá. Není však povinnost hradit protistraně náklady externího advokáta ve výši několikanásobku vymáhané částky. V případech takto jednoduchých sporů totiž představuje sepsání žaloby spíše administrativní úkon než právní službu. Dopravní podniky by měly soudní vymáhání pohledávek zajišťovat prostřednictvím vlastních zaměstnanců," tvrdí Wagnerová.

Dopravní podnik se však brání tím, že náklady na zastupování advokátem přiřknuté soudem jsou jedinou advokátovou odměnou. Vedení DPMB prověřovalo i možnost vymáhání pokut vlastními silami, to se však ukázalo jako neekonomické. "Docházelo by ke vzniku dalších nákladů při soudním řízení, které však nemá podnik jak uplatnit. Rovněž vznikají náklady na soudní poplatky, které v případě nevymožení pohledávky nikdo dopravnímu podniku nevrátí. Ročně by se jednalo o více než deset milionů korun," uvedla Škrancová.

 

Černí pasažéři navíc mají několik možností, jak se vyhnout soudu, upozornil dopravní podnik. Nezaplatí-li na místě, mohou do pěti dnů zaplatit v sídle DPMB. Pokud pokutu neuhradí, dojde jim po dvou týdnech upomínka na náklady dopravního podniku. Až po měsíci předává pohledávku externímu advokátovi, už dříve však upozorňuje na tuto variantu. "Advokát zasílá doporučeně další upomínku, kde je připočteno 750 korun za právní úkon. Až tehdy, když dlužník po této výzvě do 30 dnů dluh neuhradí, podává advokát návrh na vydání platebního rozkazu, ve kterém vyčísluje náklady řízení v souladu s platnými zákony," doplnila Škrancová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře