Reklama
reklama

Sedmá nejlepší káva v ČR se pije v Brně

Na nenápadnou, ale o to příjemnější kavárnu Coffee Fusion na Jánské ulici v Brně narazí zákazníci často náhodou. Výkladce nehýří divokými barvami, ani nelákají na akční slevové nabídky. Jak říká její majitel, osmadvacetiletý nositel titulu Mistr kávy 2008 Michal Kocman, nedal za devět měsíců jejího fungování do reklamy ani korunu. O to více ho těší, že se zvyšuje počet těch, kteří přicházejí cíleně na doporučení a kteří se za jeho kávou opakovaně vracejí. Na začátku dubna ocenili jeho baristické umění také odborníci, když brněnskou kavárnu Coffee Fusion zařadili na sedmou příčku v žebříčku míst s nejlépe připravovanou kávou v zemi.

Brno – Ta je tady vždy dílem samotného majitele, Michala Kocmana, který v kavárně tráví den co den. „Káva je můj koníček již spoustu let. Začínal jsem po škole jako barman, ale když jsem se začal poprvé pohybovat kolem kávy, okouzlila mne natolik, že jsem se nakonec stal baristou a školitelem v oblasti kávy,“ vzpomíná na své profesní začátky Michal Kocman. Po úspěchu v soutěži Mistr kávy, kterou v České republice v roce 2008 vyhrál, a kdy v mezinárodním kole skončil na osmadvacátém místě z téměř šedesáti odborníků z celého světa, prý byla vlastní kavárna přirozeným dalším krokem.

A tak se dal do práce. Často vlastníma rukama a za pomoci rodiny a přátel zbudoval a v létě loňského roku otevřel Coffee Fusion. „Bylo to náročné, dříve zde byla prodejna s textilem a prostory byly skutečně v dezolátním stavu. Třeba starou dřevěnou podlahu jsem mohl nabírat lopatou, jak byla ztrouchnivělá,“ popisuje složité začátky tento nadšený milovník kávy. Jeho vize je jednoznačná. Ve své kavárně chce zvyšovat povědomí zákazníků o kávě, o práci s ní, o různých chutích, které nabízí. „Rád bych, aby lidé věděli, že káva je gurmánským zážitkem a velice záleží na tom, z jakých zrn a jakým způsobem je připravená. Proto třeba každý týden střídám plantáže a spolupracuji celkem se čtyřmi různými pražírnami u nás i ve Velké Británii,“ vysvětluje Kocman.

 

Díky tomu, že kávu den co den ve své kavárně sám připravuje, má okamžitě zpětnou vazbu a pozná, co zákazníkům chutná. Podle toho pak přizpůsobuje nákup kávy. Zároveň tak ale může šířit osvětu a s lidmi se bavit o tom, jak má která káva vypadat a chutnat. „Často se divím, na jak málo místech umějí v kavárenském Brně, kde máme jen v centru na dvě stovky kaváren, připravovat správné espresso. V celém světě má mít stejnou velikost, ale u nás se namísto espressa podává lungo, tedy prodloužené espresso s přidaným množstvím vody. Pravé espresso je u nás známe spíše pod názvem piccolo, což je vlastně nesmysl, protože v kavárenské terminologii nic takového neexistuje,“ usmívá se nad záhadným názvoslovím Michal Kocman. A hned přidává teorii jeho vzniku, kdy se podle něj zřejmě italským turistům zdálo to české espresso příliš velké a tak dlouho si říkali o menší, italsky tedy piccolo, až ten název u kavárníků zkrátka zdomácněl. „Chtěl bych své zákazníky naučit, aby takové neprofesionálně připravené espresso poznali a vrátili a dokázali si říct o správné. Anebo věděli, jak se správně jmenuje ta káva, která jim chutná a rádi ji pijí a požadovali ji u kavárníků,“ představuje své plány mistr kávy. Až se mu to podaří a až časem sežene a proškolí podobné nadšence do kávy, aby mu jednou s přípravou kávy v Coffee Fusion pomohli, pojede si odpočinout do ciziny. „Kam jinam než ke kávovým plantážím. Nejlépe do Salvádoru,“ těší se na další kávové dobrodružství Michal Kocman.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce v ulici Hladíkova v Brně-Černovicích započali dnes 24. března 2018. Pro Brňany to znamená uzavření pravého jízdní pruhu směrem do centra. Uzavírka z důvodu oprav krytu vozovky potrvá...
24.03.2018 - 12:00
Centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem veřejných toalet. Městská část Brno- -střed vymyslela poněkud zvláštní řešení.
24.03.2018 - 09:08
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Komentáře