Reklama
reklama

Sedmá nejlepší káva v ČR se pije v Brně

Na nenápadnou, ale o to příjemnější kavárnu Coffee Fusion na Jánské ulici v Brně narazí zákazníci často náhodou. Výkladce nehýří divokými barvami, ani nelákají na akční slevové nabídky. Jak říká její majitel, osmadvacetiletý nositel titulu Mistr kávy 2008 Michal Kocman, nedal za devět měsíců jejího fungování do reklamy ani korunu. O to více ho těší, že se zvyšuje počet těch, kteří přicházejí cíleně na doporučení a kteří se za jeho kávou opakovaně vracejí. Na začátku dubna ocenili jeho baristické umění také odborníci, když brněnskou kavárnu Coffee Fusion zařadili na sedmou příčku v žebříčku míst s nejlépe připravovanou kávou v zemi.

Brno – Ta je tady vždy dílem samotného majitele, Michala Kocmana, který v kavárně tráví den co den. „Káva je můj koníček již spoustu let. Začínal jsem po škole jako barman, ale když jsem se začal poprvé pohybovat kolem kávy, okouzlila mne natolik, že jsem se nakonec stal baristou a školitelem v oblasti kávy,“ vzpomíná na své profesní začátky Michal Kocman. Po úspěchu v soutěži Mistr kávy, kterou v České republice v roce 2008 vyhrál, a kdy v mezinárodním kole skončil na osmadvacátém místě z téměř šedesáti odborníků z celého světa, prý byla vlastní kavárna přirozeným dalším krokem.

A tak se dal do práce. Často vlastníma rukama a za pomoci rodiny a přátel zbudoval a v létě loňského roku otevřel Coffee Fusion. „Bylo to náročné, dříve zde byla prodejna s textilem a prostory byly skutečně v dezolátním stavu. Třeba starou dřevěnou podlahu jsem mohl nabírat lopatou, jak byla ztrouchnivělá,“ popisuje složité začátky tento nadšený milovník kávy. Jeho vize je jednoznačná. Ve své kavárně chce zvyšovat povědomí zákazníků o kávě, o práci s ní, o různých chutích, které nabízí. „Rád bych, aby lidé věděli, že káva je gurmánským zážitkem a velice záleží na tom, z jakých zrn a jakým způsobem je připravená. Proto třeba každý týden střídám plantáže a spolupracuji celkem se čtyřmi různými pražírnami u nás i ve Velké Británii,“ vysvětluje Kocman.

 

Díky tomu, že kávu den co den ve své kavárně sám připravuje, má okamžitě zpětnou vazbu a pozná, co zákazníkům chutná. Podle toho pak přizpůsobuje nákup kávy. Zároveň tak ale může šířit osvětu a s lidmi se bavit o tom, jak má která káva vypadat a chutnat. „Často se divím, na jak málo místech umějí v kavárenském Brně, kde máme jen v centru na dvě stovky kaváren, připravovat správné espresso. V celém světě má mít stejnou velikost, ale u nás se namísto espressa podává lungo, tedy prodloužené espresso s přidaným množstvím vody. Pravé espresso je u nás známe spíše pod názvem piccolo, což je vlastně nesmysl, protože v kavárenské terminologii nic takového neexistuje,“ usmívá se nad záhadným názvoslovím Michal Kocman. A hned přidává teorii jeho vzniku, kdy se podle něj zřejmě italským turistům zdálo to české espresso příliš velké a tak dlouho si říkali o menší, italsky tedy piccolo, až ten název u kavárníků zkrátka zdomácněl. „Chtěl bych své zákazníky naučit, aby takové neprofesionálně připravené espresso poznali a vrátili a dokázali si říct o správné. Anebo věděli, jak se správně jmenuje ta káva, která jim chutná a rádi ji pijí a požadovali ji u kavárníků,“ představuje své plány mistr kávy. Až se mu to podaří a až časem sežene a proškolí podobné nadšence do kávy, aby mu jednou s přípravou kávy v Coffee Fusion pomohli, pojede si odpočinout do ciziny. „Kam jinam než ke kávovým plantážím. Nejlépe do Salvádoru,“ těší se na další kávové dobrodružství Michal Kocman.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře