Reklama
reklama

Roste počet neplodných mužů. Mají si nechat sperma mrazit už v mladí

Počet neplodných párů v České republice rychle roste, nyní potřebuje pomoci s početím dítěte už přibližně čtvrtina lidí. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se příčina přesouvá na muže. U více než poloviny párů, které přijdou na kliniky reprodukční medicíny, se ukáže, že příčinou neplodnosti jsou nekvalitní spermie. Mužům umí pomoci brněnští lékaři.

Martě a Pavlovi je pětatřicet let, žijí v Brně a dva roky se pokouší o dítě přirozenou cestou. Když se Martě ani po dvou letech nepodařilo otěhotnět, rozhodli se jít oba na vyšetření plodnosti. „Lékaři zjistili, že zatímco já jsem v pořádku, můj manžel nemá žádné živé spermie. Byl to pro nás absolutní šok, po dítěti velice toužíme a teď nevíme, co nás všechno čeká a zda se dítěte opravdu dočkáme,“ popisuje současnou situaci Marta.  Pavel odmítl možnost umělého oplodnění Marty prostřednictvím dárcovských spermií. “Chtěl by mít vlastní dítě, takže budeme muset podstoupit složitější cestu a doufat, že budeme patřit mezi ty šťastné, kterým se nakonec podaří dítě mít,” doplňuje Marta. 

 

Na klinice reprodukční medicíny Reprofit, která sídlí v Brně, lékaři ročně provedou zhruba 3 tisíce zákroků umělého oplodnění. Lékaři se tam snaží bojovat i s mužskou neplodností. Vynalezli metodu, spočívající v přímé injekci jedné spermie do zralého vajíčka ženy. „Díky této metodě jsme schopni obejít špatné spermiogramy a dosáhnout úspěchu. Stačí, když u pacienta najdeme alespoň nějaké pohyblivé spermie a vybereme je pro oplození vajíčka,“ vysvětluje ředitel kliniky Marek Koudelka s tím, že úspěšnost oplodnění je 85 procent.

 

Před dvaceti lety řešili lékaři neplodnost u sedmdesáti procent žen, a dvaceti procent mužů, tento trend se ale nyní obrátil, v padesáti procentech je neplodnost páru zapříčiněna problémem na straně muže. „Stoupá počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie vůbec pro oplodnění použít. V roce 2010 jsme museli využít dárcovské spermie pro oplodnění vajíčka v téměř čtrnácti procentech případů,“ vysvětluje lékař.

 

Příčin rostoucí mužské neplodnosti je celá řada, vliv mají nemoci prodělané v dětství, znečištěné životní prostředí, a nezdravý životní styl.  Jedním z problémů moderní doby jsou špatné stravovací návyky ať už v souvislosti s nadměrným množstvím nebo složením. Roli v mužské potenci hraje podle odborníků také věk, i když méně významnou, než u žen. S tím, jak se zvyšuje věk potenciálních rodičů, klesá i kvalita vajíček a spermií. „Pokud by tento trend pokračoval, věřím, že se dočkáme toho, že si muži budou nechat své spermie mrazit v mladém věku, kdy ještě vykazují potřebnou kvalitu,“ myslí si Koudelka.

 

Vzhledem ke zkušenostem z vývoje posledních let doporučují lékaři z center reprodukční medicíny vyšetření spermiogramu u všech mladých mužů ve věku kolem 20-25 let. „Obzvláště u těch, kterým vyhovuje sedavé zaměstnání a rozhodně těm, kteří pracují v takových profesích jako IT specialista, úředník nebo v prostředí, kde hrozí riziko úrazu nebo je zvýšené toxické prostředí. U těchto profesí může být na místě mražení spermií a uchování v kryobance. Náklady na uchování jsou vzhledem k možnostem, které to v budoucnu přinese velice nízké a při dlouhodobém uchování nepřesahují tisíc korun,“ doplnil Koudelka.

 

V České republice existuje centrální registr asistované reprodukce, který eviduje počty výkonů a počet center.  Loni provedly 25 601 léčebných cyklů, při nichž se snaží páry počít dítě. V roce 2007 přitom činil počet léčebných cyklů pouhých 17 682. Stoupá i počet center asistované reprodukce, před deseti lety byly v tuzemsku čtyři, nyní jich je čtyřicet.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře