Reklama
reklama

Roste počet neplodných mužů. Mají si nechat sperma mrazit už v mladí

Počet neplodných párů v České republice rychle roste, nyní potřebuje pomoci s početím dítěte už přibližně čtvrtina lidí. Zatímco dříve se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních pěti letech se příčina přesouvá na muže. U více než poloviny párů, které přijdou na kliniky reprodukční medicíny, se ukáže, že příčinou neplodnosti jsou nekvalitní spermie. Mužům umí pomoci brněnští lékaři.

Martě a Pavlovi je pětatřicet let, žijí v Brně a dva roky se pokouší o dítě přirozenou cestou. Když se Martě ani po dvou letech nepodařilo otěhotnět, rozhodli se jít oba na vyšetření plodnosti. „Lékaři zjistili, že zatímco já jsem v pořádku, můj manžel nemá žádné živé spermie. Byl to pro nás absolutní šok, po dítěti velice toužíme a teď nevíme, co nás všechno čeká a zda se dítěte opravdu dočkáme,“ popisuje současnou situaci Marta.  Pavel odmítl možnost umělého oplodnění Marty prostřednictvím dárcovských spermií. “Chtěl by mít vlastní dítě, takže budeme muset podstoupit složitější cestu a doufat, že budeme patřit mezi ty šťastné, kterým se nakonec podaří dítě mít,” doplňuje Marta. 

 

Na klinice reprodukční medicíny Reprofit, která sídlí v Brně, lékaři ročně provedou zhruba 3 tisíce zákroků umělého oplodnění. Lékaři se tam snaží bojovat i s mužskou neplodností. Vynalezli metodu, spočívající v přímé injekci jedné spermie do zralého vajíčka ženy. „Díky této metodě jsme schopni obejít špatné spermiogramy a dosáhnout úspěchu. Stačí, když u pacienta najdeme alespoň nějaké pohyblivé spermie a vybereme je pro oplození vajíčka,“ vysvětluje ředitel kliniky Marek Koudelka s tím, že úspěšnost oplodnění je 85 procent.

 

Před dvaceti lety řešili lékaři neplodnost u sedmdesáti procent žen, a dvaceti procent mužů, tento trend se ale nyní obrátil, v padesáti procentech je neplodnost páru zapříčiněna problémem na straně muže. „Stoupá počet mužů, kteří mají natolik patologický spermiogram, že není možné jejich spermie vůbec pro oplodnění použít. V roce 2010 jsme museli využít dárcovské spermie pro oplodnění vajíčka v téměř čtrnácti procentech případů,“ vysvětluje lékař.

 

Příčin rostoucí mužské neplodnosti je celá řada, vliv mají nemoci prodělané v dětství, znečištěné životní prostředí, a nezdravý životní styl.  Jedním z problémů moderní doby jsou špatné stravovací návyky ať už v souvislosti s nadměrným množstvím nebo složením. Roli v mužské potenci hraje podle odborníků také věk, i když méně významnou, než u žen. S tím, jak se zvyšuje věk potenciálních rodičů, klesá i kvalita vajíček a spermií. „Pokud by tento trend pokračoval, věřím, že se dočkáme toho, že si muži budou nechat své spermie mrazit v mladém věku, kdy ještě vykazují potřebnou kvalitu,“ myslí si Koudelka.

 

Vzhledem ke zkušenostem z vývoje posledních let doporučují lékaři z center reprodukční medicíny vyšetření spermiogramu u všech mladých mužů ve věku kolem 20-25 let. „Obzvláště u těch, kterým vyhovuje sedavé zaměstnání a rozhodně těm, kteří pracují v takových profesích jako IT specialista, úředník nebo v prostředí, kde hrozí riziko úrazu nebo je zvýšené toxické prostředí. U těchto profesí může být na místě mražení spermií a uchování v kryobance. Náklady na uchování jsou vzhledem k možnostem, které to v budoucnu přinese velice nízké a při dlouhodobém uchování nepřesahují tisíc korun,“ doplnil Koudelka.

 

V České republice existuje centrální registr asistované reprodukce, který eviduje počty výkonů a počet center.  Loni provedly 25 601 léčebných cyklů, při nichž se snaží páry počít dítě. V roce 2007 přitom činil počet léčebných cyklů pouhých 17 682. Stoupá i počet center asistované reprodukce, před deseti lety byly v tuzemsku čtyři, nyní jich je čtyřicet.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Komentáře