Reklama
reklama

Robert Záruba: Nabídneme nonstop sport

Šéfkomentátor sportu v České televizi se téměř nezastaví. Před několika týdny skončilo mistrovství světa v hokeji, za pár dnů jej čeká olympiáda v Londýně. Česká televize odvysílá díky jeho týmu mnohem více hodin než mnohem větší štáby jiných televizí. 

Mezi po sobě jdoucími letními olympiádami jsou vždy čtyři roky, během kterých se i ve sportu hodně změní. Bude se letošní olympiáda v něčem zásadnějším lišit od té předcházející?

Ze sportovního hlediska jsou každé hry trochu jiné. Ty letošní například v tom, že bude chybět baseball a softbal. Dalších drobných odlišností je ale tolik, že by na jejich výčet nestačila délka jednoho rozhovoru.

Postupem času se na program olympiád dostávají nové disciplíny. Která na programu stále není, a přitom by si to podle vašeho názoru zasloužila?

Florbal mužů i žen. A časem asi také závody na in-line bruslích.
Česká republika má na olympiádách výrazně méně sportovců než Německo, nemluvě o Číně. Znamená to, že systém kvalifikace je dán i počtem obyvatel účastnické země?

Závisí to na splnění určité sportovní výkonnosti. Počet obyvatel tedy nemá velikost výpravy přímý vliv.

Kdo z českých sportovců má podle vás největší šanci na úspěch?

Ondřej Synek (mistr světa ve veslování, držitel stříbrné medaile z Pekingu - pozn. red.).

Vnímáte z pozice komentátora vrcholných sportovních akcí, že se někteří sportovci na olympiádu připravují a těší více než jiní? Například golf, který má být na programu v roce 2016, se olympijským duchem zrovna nevyznačuje.

Golf změna v náhledu na hry zcela jistě postihne. Ten současný poněkud přezíravý pohled se změní. Nevěřím, že by golfoví opinion-makers byli tak namyšlení a hloupí.
Když se připravujete na mistrovství světa v hokeji, je to jeden sport, jeden typ statistik. Jak probíhá příprava na olympiádu, kde má komentátor sportů několik?

To se nedá dost dobře srovnat. Hokej si vzhledem k popularitě vyžaduje velmi podrobné znalosti. Zároveň vysíláme takových sto sedmdesát až dvě stě televizních přenosů. Na druhou stranu třeba takový šerm nebo vodní pólo zažívají svoji hvězdnou chvíli pouze jednou za čtyři roky, během dvou až tří přímých přenosů nebo záznamů.

 

Česká televize do dějiště vždy vysílá mnoho redaktorů a komentátorů.  Můžete prozradit, podle jakého klíče nebo pravidla se určuje, na koho zůstane moderace studia z Prahy?

 

Dovolím si Vás opravit, Česká televize vysílá do dějiště her velmi málo komentátorů, pokud porovnáme program, který nabízí Česká televize a kterákoli jiná televize v Evropě. Od začátku her budeme vysílat souvisle na dvou volně dostupných programech nepřetržitě, což je dnes už velmi vzácné. Na počet odvysílaných hodin nabídneme divákům zhruba dvakrát více než televize, které vysílají do Londýna tým třiceti a více komentátorů. My to musíme vzhledem k počtu akreditací a dalším podmínkám zvládnout se třinácti komentátory na místě a šesti v Praze. Zároveň poprvé v historii nebude olympijské studio v Praze, ale v dějišti her. Motivů k rozdělení práce je víc. Zjednodušeně řečeno,  úkoly jsou rozdělené tak, aby na ně konkrétní člověk stačil.

Jak se liší práce na olympiádě v téměř stejném časovém pásmu (v Londýně je o jednu hodinu méně, pozn. red.) ve srovnání například s Atlantou nebo Salt Lake City (-8 hodin, pozn. red.)?

 

Liší se to výrazně. Program je postaven jinak, živé vysílání vrcholů her spadá mezi osmnáctou a třiadvacátou a přetlak sportů v atraktivních časech je mnohem vyšší.

Pokud sledujete mládežnický sport, roste po olympiádách zájem dětí a rodičů o zápisy, přípravky a podobné aktivity?

 

Je to celkem pravděpodobné. Zvláště po úspěchu českých sportovců.
Jaký je podle vás ideální přístup, pokud jde o vedení dítěte ke sportu: nechat je, ať si vybírají a zkoušejí, co se jim líbí, nebo spíše uvažovat hodně dopředu, na co má a co by mohlo dělat i za deset let?

 

Nechat dítě vybrat. A když už něco dělá, trvat na tom, aby to bylo pořádně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Systém parkovací revoluce, který plánovali brněnští radní spustit v letošním roce, se odsouvá. Rezidentní parkování mělo ve středu města nejprve platit již od jara, poté se start přesunul na letošní...
22.09.2017 - 19:01
Komentáře