Reklama
reklama

Radim Bičánek: Musím držet krok s mladými

Kapitána hokejového týmu brněnské Komety Radima Bičánka příliš odpočívat neuvidíte. Jeden den volna mu totiž zcela stačí. „Víc než den odpočinku mi ubližuje. Nechci vypadnout z formy,“ říká. Tento sedmatřicetiletý obránce má kromě hokeje ještě jeden koníček. Svého psa, s nímž rád chodí do přírody. O svém působení v Kometě i o tom, jak vidí brněnské hokejové fanoušky, se rozpovídal v rozhovoru s redaktorkou Centrum news. Oblíbené slovní spojení „tak určitě“ sice párkrát padlo, Bičánek se mu však pokaždé zasmál. „Za to můžou novináři. Nemají se ptát způsobem, na nějž opravdu nejde nic jiného říct,“ rozčiluje se v žertu rodák z Uherského Hradiště, který v brněnské Kometě začíná svou čtvrtou sezónu.

Jak jste strávil léto?

 

Hlavně pracovně. Po sezóně jsme měli tři týdny volno a pak začal trénink tady v Brně. Nikde na dovolené jsem nebyl, volno jsem strávil doma v Uherském Hradišti prací na domě, protože jakmile začne sezóna, nemám už na nic čas. Pracoval jsem na zahradě, plánujeme novou výsadbu. A samozřejmě jsem se koukal na olympiádu a fandil jsem našim.

 

Říkáte „doma“ v Uherském Hradišti – takže nebydlíte v Brně?

 

Ale ano, mám pronajatý byt v Brně na Lesné. Takhle na okraji města jsem proto, že mám pejska, takže abych tam mohl venčit.

 

To je jasné. A jakého psa máte?

 

Mám Výmarského ohaře. Už má deset a půl, tak je takový uměřený. Ale moje bývalá přítelkyně, Američanka, měla čivavu. To má taky něco do sebe, vzít si u televize psa na klín.

 

Máte kromě hokeje nějaké koníčky, kterým se věnujete?

 

Právě toho psa. Když byl mladší, hodně jsem ho cvičil, protože je to lovecký pes a musí poslouchat. Teď už vycvičený je, navíc je to veterán a za žádnými zajíci mi už neutíká, takže chodíme dvakrát denně na delší procházku. A občas si v létě dám na odreagování golf. Dřív mě bavila auta, ale čím jsem starší, tím méně mě to láká. Ztráta peněz.

 

Hrajete hokej – znamená to, že dáváte přednost zimě, nebo jste spíše teplomilný typ?

 

Já vedro nesnáším. Přítelkyně mě v létě pořád láká k vodě, opalovat se a podobně. Na to já ale nejsem. Těším se, že až jednou skončím s hokejem, pojedu třeba do Alp na lyže. Nikdy jsem nelyžoval. My totiž máme ve smlouvě zakázané různé sporty, které kvůli možnému zranění nesmíme dělat, a lyžování je jedním z nich. Ještě jsou to například basketbal, fotbal, box... Ale člověk se může zranit u všeho.

 

A co vy a úrazy?

 

Já si nechci stěžovat. Samozřejmě, že spousta úrazů byla – zlomená žebra, noha, nos. Zuby mám keramické. Ale s tím se musí počítat, to je součást mé práce. Když je na ledě nějaká třenice, člověk nepřemýšlí o tom, že by se mohl zranit. Funguje adrenalin.

 

Kdybyste měl porovnat váš typický den během letní přípravy a během sezóny. Liší se v něčem?

 

Letní příprava je skoro stejná jako sezóna. Dvakrát denně máme tréninky na suchu, sejdeme se v kabině a pak jdeme na hřiště. Běháme nebo jdeme do posilovny, jezdíme na kole. Nechodíme na led, ale jsme pořád pospolu. V sezóně trénujeme na ledě a pak si jdeme zacvičit do posilovny.

 

A když máte úplně volno?

 

Když mám jeden den volna, tak necvičím, to je tak akorát na odpočinek – třeba se zajdu do sauny zrelaxovat. Ale když mám volno dva dny, to už si zacvičit jdu, abych se zpotil. Víc než jeden den volna mi vyloženě ubližuje.

 

Jste kapitán Komety, co se od takového kapitána očekává?

 

Mě si kluci v kabině zvolili za kapitána loni po odchodu Petra Hubáčka. Kapitán by měl jít příkladem, ať už v nasazení směrem k hokeji, ale i v jiných věcech. Například by neměl mít „průsery“ ani mimo led. Měl by být vždy ten, který nic „neodflákne“, aby byl vzor pro mladé hráče.

 

Jak vidíte šance Komety do nové sezóny?

 

Je to hodně vyrovnaná soutěž a těžko říkat nějaké umístění. Samozřejmě se chceme dostat do play-off, ale tam už se může stát cokoli. Minulý rok nám to vyšlo z osmé pozice, ale samozřejmě je lepší hrát z popředí tabulky, protože nemusíte nahánět místo na poslední chvíli, jako jsme to museli dělat my. A určitě to nebude jednoduché. Ty týmy už na nás budou připravené a budou s námi jinak počítat než loni.

 

Jací jsou fanoušci Komety? Máte zkušenost i s jinými, jsou ti brněnští v něčem specifičtí?

 

Já jsem přišel ze Znojma a takový zájem fanoušků o tým jsem nezažil opravdu nikde. Pro některé lidi je to náplň života. Fandí nám, jezdí s námi na zápasy po celé republice. My si toho samozřejmě vážíme, i proto, že byly těžké chvíle a fanoušci nebyli spokojeni a dávali nám to najevo. Cením si ale toho, že v Brně je to tak, že když lidi vidí, že na ledě necháme všechno a třeba i prohrajeme o gól, stejně to dokážou ocenit. Ale jde o výsledky, to je jasné. Když jsme se dostali do play-off, to bylo něco neskutečného, opravdová euforie.

 

A jaké to je, mít na Náměstí Svobody vlastní sochu? I když tedy jen z písku...

Kluci se mi smějí, že tam mám tak o dvacet kilo víc. Ale já to neberu tak, že je to moje socha. To je prostě za úspěch, kterého jsme dosáhli jako tým, a mě tam dali, protože jsem jakožto kapitán ten pohár přebíral. Je to týmová socha a vážíme si toho všichni, že jsme na Brno udělali takový dojem.

 

Brno Kometou opravdu žije – měl jste například to modré „komeťácké“ pivo od Starobrna?

 

Měl jsem ho, v letních dnech je takové osvěžující. Zajímavé zpestření a hlavně má komeťáckou barvu.

 

Jak jste se k hokeji vůbec dostal?

 

Když mi bylo pět, táta mě přivedl do hokejové přípravky. Byl fotbalový brankář a v létě jsem měl začít s fotbalem, ale už jsem nezačal, protože mě nadchnul hokej.

 

Když chce být člověk špičkový hráč, musí začínat už odmalička?

 

Jsou sice výjimky, ale myslím, že obvykle se začíná právě okolo toho pátého, šestého roku. Občas čtu, že někdo bruslil už ve dvou letech, ale to mi připadá hodně brzo a že to není dobré, protože ještě nejsou dost vyvinuté kyčle. Začínat ale ve dvanácti, ve třinácti, to už je pozdě. Dneska už kluci v tomto věku umí takové věci, že by to začátečník jen těžko doháněl.

 

Co považujete za svůj největší úspěch, ať už životní, nebo hokejový?

 

Děti nemám, takže na to, abych hodnotil nějaké životní úspěchy, ještě není čas. Co se sportu týče, patří k němu určitě loňské finále a druhé místo v play-off s Kometou. A také to, že jsem si zahrál v NHL v play-off.

 

A co vás žene kupředu?

 

Nemám žádné motto, kterým bych se řídil. Teď mě dopředu žene hlavně to, že chci stačit těm mladým. V týmu jsem druhý nejstarší a musím na sobě pracovat, abych s nimi držel krok. Jak říkám, musím co nejpomaleji zpomalovat.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna – minimálně tedy na tuto sezónu?

 

Sice to nejde úplně naplánovat, ale chci zůstat zdravý. A dál se věnovat hokeji. Je to moje práce a něco, co mě baví a naplňuje. Kluci, co skončili, mi říkají, abych si užíval toho, že hraju, protože ten reálný život potom je už horší. Hokej je životní styl. Vlastně žijeme v takové nafouknuté hokejové bublině a život kolem poznáme, až skončí. A tak si chci užívat, dokud to jde, protože nikdy nevím, kdy přijde konec – třeba nějaké zranění nebo už o mě nebude zájem. Klub měnit nehodlám, v Kometě jsem naprosto spokojený.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře