Reklama
reklama

Půda ukrývala staré zemědělské přípravky

K úniku nebezpečných látek hasiči vyjížděli v úterý 18.září do Nesovic na Vyškovsku. Hasiče a policisty přivolali pracovníci stavební firmy.

Na půdě přístavku jednoho ze tří prázdných a vyklizených rodinných domů, určených k demolici kvůli rozšíření jízdních pruhů křižovatky v obci, dělníci našli větší množství nádob s podezřelým obsahem a označením pro nebezpečné látky. Na místo vyjely jednotky hasičů ze stanic v Bučovicích a ve Vyškově, z Tišnova byl povolán tým chemiků HZS Jihomoravského kraje.

 

Hasiči zasahující v dýchajících přístrojích vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu půdy našli dřevěné krabice a nádoby s desítkami látek ve skleněných i kovových obalech o obsahu od 100 ml po 20 litrů, a také látky v papírových obalech. Chemikálie byly označené symboly pro nebezpečné látky. I když na půdě byl pronikavý zápach, prvotní měření ani další monitoring speciální detekční technikou neprokázaly zvýšenou koncentraci nebezpečných škodlivin v ovzduší. Měření vyloučilo případné ohrožení obyvatel obce.

 

Podle zjištění chemiků z laboratoře HZS Jihomoravského kraje půda ukrývala zbytky více než 30 druhů starých, dnes již vesměs nepoužívaných pesticidů a dalších zemědělských přípravků k ochraně rostlin. Jednalo se o přípravky vyrobené před 20 až 40 lety v celkovém množství přes 200 kilogramů. Část z nich měla dlouhodobým skladováním poškozené obaly.

 

Po zadokumentování nálezu na půdě byli na místo přivoláni pracovníci sanační firmy. Ti staré zemědělské chemikálie přeložili do přepravních nádob a odvezli k ekologické likvidaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře