Reklama
reklama

Půda ukrývala staré zemědělské přípravky

K úniku nebezpečných látek hasiči vyjížděli v úterý 18.září do Nesovic na Vyškovsku. Hasiče a policisty přivolali pracovníci stavební firmy.

Na půdě přístavku jednoho ze tří prázdných a vyklizených rodinných domů, určených k demolici kvůli rozšíření jízdních pruhů křižovatky v obci, dělníci našli větší množství nádob s podezřelým obsahem a označením pro nebezpečné látky. Na místo vyjely jednotky hasičů ze stanic v Bučovicích a ve Vyškově, z Tišnova byl povolán tým chemiků HZS Jihomoravského kraje.

 

Hasiči zasahující v dýchajících přístrojích vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu půdy našli dřevěné krabice a nádoby s desítkami látek ve skleněných i kovových obalech o obsahu od 100 ml po 20 litrů, a také látky v papírových obalech. Chemikálie byly označené symboly pro nebezpečné látky. I když na půdě byl pronikavý zápach, prvotní měření ani další monitoring speciální detekční technikou neprokázaly zvýšenou koncentraci nebezpečných škodlivin v ovzduší. Měření vyloučilo případné ohrožení obyvatel obce.

 

Podle zjištění chemiků z laboratoře HZS Jihomoravského kraje půda ukrývala zbytky více než 30 druhů starých, dnes již vesměs nepoužívaných pesticidů a dalších zemědělských přípravků k ochraně rostlin. Jednalo se o přípravky vyrobené před 20 až 40 lety v celkovém množství přes 200 kilogramů. Část z nich měla dlouhodobým skladováním poškozené obaly.

 

Po zadokumentování nálezu na půdě byli na místo přivoláni pracovníci sanační firmy. Ti staré zemědělské chemikálie přeložili do přepravních nádob a odvezli k ekologické likvidaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře