Reklama
reklama

Půda ukrývala staré zemědělské přípravky

K úniku nebezpečných látek hasiči vyjížděli v úterý 18.září do Nesovic na Vyškovsku. Hasiče a policisty přivolali pracovníci stavební firmy.

Na půdě přístavku jednoho ze tří prázdných a vyklizených rodinných domů, určených k demolici kvůli rozšíření jízdních pruhů křižovatky v obci, dělníci našli větší množství nádob s podezřelým obsahem a označením pro nebezpečné látky. Na místo vyjely jednotky hasičů ze stanic v Bučovicích a ve Vyškově, z Tišnova byl povolán tým chemiků HZS Jihomoravského kraje.

 

Hasiči zasahující v dýchajících přístrojích vytyčili nebezpečnou zónu. Při průzkumu půdy našli dřevěné krabice a nádoby s desítkami látek ve skleněných i kovových obalech o obsahu od 100 ml po 20 litrů, a také látky v papírových obalech. Chemikálie byly označené symboly pro nebezpečné látky. I když na půdě byl pronikavý zápach, prvotní měření ani další monitoring speciální detekční technikou neprokázaly zvýšenou koncentraci nebezpečných škodlivin v ovzduší. Měření vyloučilo případné ohrožení obyvatel obce.

 

Podle zjištění chemiků z laboratoře HZS Jihomoravského kraje půda ukrývala zbytky více než 30 druhů starých, dnes již vesměs nepoužívaných pesticidů a dalších zemědělských přípravků k ochraně rostlin. Jednalo se o přípravky vyrobené před 20 až 40 lety v celkovém množství přes 200 kilogramů. Část z nich měla dlouhodobým skladováním poškozené obaly.

 

Po zadokumentování nálezu na půdě byli na místo přivoláni pracovníci sanační firmy. Ti staré zemědělské chemikálie přeložili do přepravních nádob a odvezli k ekologické likvidaci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře