Reklama
reklama

Ptačí nálety na Bohunice

Černou oblohu mohou v zimě vídat i Brňané. Hejna černých ptáků z východní Evropy se nevyhýbají ani velkým městům. Většinou však „nocují“ na polích.

Brno – Jako ve filmu od Alfreda Hitchcocka si mohli připadat lidé, kteří v minulou neděli odpoledne vyhlédli z okna bohunické fakultní nemocnice. Tisíce havranů jakoby prováděly organizované nálety na budovu. Podle odborníků se havrani hodně drží pohromadě, takže podobné manévry nejsou k vidění každý den.

 

„Havrany vídávám na trávnících ve městě a ve větším počtu na polích. Nic podobného jsem ale v životě neviděla,“ uvedla Věra Kuntzová, která právě opouštěla areál nemocnice.

 

Jak je vidět na internetových stránkách České ornitologické společnosti, lidé se o havrany a jejich chování v zimním období zajímají. „Havrani, zimující u nás ve velkém množství, jsou především ptáci ze severovýchodní Evropy, například Ukrajiny či Běloruska. Přilétají obvykle v druhé polovině října. Naši havrani na zimu odlétají především do Německa a do Francie,“ píše se na stránkách společnosti.

 

Hnízdiště havranů jsou mezi odborníky známa, jde o „zavedené lokality“ (s nadsázkou řečeno, havrani zpravidla přilétají na totéž místo jako turisté do oblíbeného hotelu). „Většinou je to kolem Labe, tam se i dobře fotografují. U Brna o ničem jistém nevím,“ říká amatérský fotograf Jiří Andrés.

 

Havrani se většinou živí tím, co si sami pomocí zobáku najdou v zemi, v hnízdech jiných ptáků nebo občas také kolem popelnic. Ve městě na rozdíl od holubů příliš neškodí. Mnohem větší bolení hlavy z nich mívají zemědělci. „Někomu hejna ničí úrodu, ale jiným zase pomáhají se škůdci. Co je láká do města? Asi ty popelnice,“ směje se Josef Pilař, který pracuje na soukromé farmě na Hodonínsku. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře