Reklama
reklama

Ptačí nálety na Bohunice

Černou oblohu mohou v zimě vídat i Brňané. Hejna černých ptáků z východní Evropy se nevyhýbají ani velkým městům. Většinou však „nocují“ na polích.

Brno – Jako ve filmu od Alfreda Hitchcocka si mohli připadat lidé, kteří v minulou neděli odpoledne vyhlédli z okna bohunické fakultní nemocnice. Tisíce havranů jakoby prováděly organizované nálety na budovu. Podle odborníků se havrani hodně drží pohromadě, takže podobné manévry nejsou k vidění každý den.

 

„Havrany vídávám na trávnících ve městě a ve větším počtu na polích. Nic podobného jsem ale v životě neviděla,“ uvedla Věra Kuntzová, která právě opouštěla areál nemocnice.

 

Jak je vidět na internetových stránkách České ornitologické společnosti, lidé se o havrany a jejich chování v zimním období zajímají. „Havrani, zimující u nás ve velkém množství, jsou především ptáci ze severovýchodní Evropy, například Ukrajiny či Běloruska. Přilétají obvykle v druhé polovině října. Naši havrani na zimu odlétají především do Německa a do Francie,“ píše se na stránkách společnosti.

 

Hnízdiště havranů jsou mezi odborníky známa, jde o „zavedené lokality“ (s nadsázkou řečeno, havrani zpravidla přilétají na totéž místo jako turisté do oblíbeného hotelu). „Většinou je to kolem Labe, tam se i dobře fotografují. U Brna o ničem jistém nevím,“ říká amatérský fotograf Jiří Andrés.

 

Havrani se většinou živí tím, co si sami pomocí zobáku najdou v zemi, v hnízdech jiných ptáků nebo občas také kolem popelnic. Ve městě na rozdíl od holubů příliš neškodí. Mnohem větší bolení hlavy z nich mívají zemědělci. „Někomu hejna ničí úrodu, ale jiným zase pomáhají se škůdci. Co je láká do města? Asi ty popelnice,“ směje se Josef Pilař, který pracuje na soukromé farmě na Hodonínsku. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Komentáře