Reklama
reklama

Proměna člověka je přirozená

Oblíbená herečka Lucie Zedníčková je stále v jednom kole. Se svou rodinou žije v Brně již pátým rokem, ale pracovně často přejíždí mezi Prahou a Brnem, takže jihomoravskou metropoli zná spíše z auta, než že by se jí denně procházela. „Nejraději mám různé kavárničky v bočních ulicích centra, nákupy si ale raději zařizuji v Praze,“ svěřuje se. V rozhovoru pro Centrum news prozrazuje detaily o nově připravovaném seriálu, vypráví o svých zkušenostech s dabingem a také o hodnotách, které vyznává. „Každý člověk se vyvíjí a někam směřuje. Cílem je cesta,“ říká přesvědčivě.  

Jak se takhle před létem máte? Pracujete teď na něčem?

Mám teď opravdu hodně práce. Natáčím seriál pro Českou televizi. Jmenuje se Ententýky a jsem z něj nadšená. Zatím je jeho uvedení naplánováno na září, tak doufám, že to vyjde. Až dotočím, budu mít dva měsíce prázdnin.
Takže se chystáte někam na dovolenou?

Určitě. Jakmile není dovolená u moře, mám pocit, jako by prázdniny ani nebyly. Letíme na Kypr a v srpnu do Asie – do Thajska. Asii jsem procestovala snad celou a mám to tam opravdu hodně ráda. Příroda, džungle, sloni, moře, to je moje. Budeme ale i tady. Doděláváme zahradu, máme bazén, budou dozrávat meruňky, zkrátka chceme si to s rodinou užít i doma. Snad bude hezké počasí.
A prozradíte něco víc o tom seriálu?

Všude se o něm píše, že je to takový český Sex ve městě. Je to o ženách mezi třicítkou, čtyřicítkou, které mají děti, o jejich denních starostech... Je to celé vyprávěné s vtipnou nadsázkou. Moc mě to baví, protože humor autorky Lucie Konečné mi je vlastní. Kolikrát, když čtete scénáře, musíte si repliky upravit, takzvaně „dát do pusy“, aby se vám to dobře říkalo. Ale to tady vůbec nemusím, protože se se vším úplně ztotožňuji.
Jakou roli v seriálu hrajete vy?

Jsem jedna ze čtyř hlavních hrdinek. Mám tam dvě děti – osmnáctiletou dceru a patnáctiletého syna, jsem rozvedená, s mladším milencem, řeším starosti s pubertou dětí. Zkrátka ze života.
Kromě seriálu pracujete ještě na něčem?

Nic jiného teď nestíhám, ale opravdu moc ráda bych zase dělala nějaké divadlo. Už jsem delší dobu nic nezkoušela a ráda bych na další sezónu nazkoušela tady v Městském divadle alespoň jednu pěknou roli.
Členkou souboru Městského divadla v Brně jste od roku 2010. V čem vás mohou Brňané vidět?  

Od roku 2010? No vidíte, jak to utíká! Můžete mě vidět například ve hře Dokonalá svatba, ta se hraje asi nejvíc, protože nejvíc „frčí“ komedie. Lidi mají svých starostí dost, a když už dají peníze na divadlo, chtějí se spíše pobavit, než jít na nějakou depresi. Pak hraji v takové upírské komedii Měsíční kámen a v Cyranovi z Bergeracu.  
Už pět let jste Brňačka. Jak nesly děti přesun z Prahy?

Syn v Praze zůstal, chodí tam na gymnázium, však už je velký a samostatný. A Amálka je tady v Brně a je úplně v pohodě. Mám v Praze byt, jezdím tam často pracovně, takže možná by se spíše dalo říct, že žijeme napůl v Brně a napůl v Praze.
A jak se vám Brno líbí? Vnímáte oproti Praze nějaký rozdíl?

Každé město má svoji atmosféru, to je jasné, ale mně připadá – a nevím, jestli je to věkem, nebo nějakými okolnostmi – že život tady běží pomaleji. Všechno je klidnější. A hlavně si strašně užívám, jak je všude blízko. Někdo řekne, že je to přes celé město, a já jsem tam za deset minut autem, což v měřítkách Prahy znamená, že je to za rohem. Jen tedy co se týče nákupů oblečení, musí člověk jezdit do Prahy nebo někam jinam. V Brně zas takový výběr obchodů není. Ale kvůli oblečení tu nejsem.
Hodně dabujete. Považujete dabing za součást herectví?

To je pravda, že hodně dabuju. Teď třeba seriál MI5 a samozřejmě další filmy a seriály. Hodně mě bavila reality show Amerika hledá top modelku. Zrovna nedávno se na ni dcera dívala a říkala, že mě tam slyšela. Dabing určitě považuji za součást herectví, stejně jako divadlo a natáčení. To mě na tom právě baví, že jde pořád o jednu profesi, ale je taková různorodá. Jsem ráda, že můžu každou chvíli dělat něco jiného, kdybych měla chodit každý den do práce od–do, sedět na tom samém místě a koukat na ty stejné lidi, to bych se z toho za chvilku zbláznila. Ale samozřejmě jsou lidé, kterým to vyhovuje. Záleží na povaze. Nejtěžší je zvládnout takto „rozlítanou“ profesi časově s dětmi, ty zase mají pevný řád, školu, kroužky. Naštěstí máme vybudovanou síť přátel, kteří občas vypomůžou třeba s vyzvedáváním z kroužků nebo s hlídáním.
Jak se dabér připravuje na roli? Přeříkáváte si třeba nějaké jazykolamy?

Nijak, na to není čas. My herci brebentíme už od rána, takže jsme rozmluvení raz dva už u snídaně. Většinou přijdete do studia, podíváte se na text, s režisérem si řeknete, o čem ten film je, kouknete se na kousek, abyste viděli, v jaké se to odehrává atmosféře, a pak se začne dabovat. Ale tím, že můžete chybu vždycky vymazat, je to bez stresu.
Čeští herci – dabéři mají často nějakou postavu, která jejich ústy promlouvá pravidelně. Jste i vy něčí dvorní dabérkou?

Nemůžu říct, že dvorní, ale jednu dobu jsem dabovala Jennifer Lopez a Cameron Diaz. Já ale kolikrát sama sebe nepoznám. Dívám se třeba na televizi a říkám si, že je mi ten film nějaký povědomý, a pak po půl hodině mi dojde, že jsem ho dabovala. A někdy to třeba zjistím až při závěrečných titulcích, když slyším svoje jméno.
V rozhovorech se netajíte tím, že je pro vás rodina velmi důležitá. Jaká jste máma?

Tak to se musíte zeptat mých dětí! To já vůbec nevím, ale snažím se, co můžu.
Máte patnáctiletého syna Mikuláše, který je v pubertě – jak to zvládáte? Snažíte se mu předat své zkušenosti, nebo ho necháváte, aby si vše sám „odžil“?

Od všeho trochu. Žádný extrém není dobrý a je potřeba najít zlatou střední cestu. Mám s dětmi takový volný, kamarádský vztah. Já jim prostě věřím. Věřím jim, že jsou inteligentní – což jsou – a snažila a snažím se do nich vkládat, co můžu. Aby byly slušné, ale uměly se ozvat, když se jim něco nelíbí. Doufám, že se to v nich ukládá a zúročí se to.
Máte ještě dceru, Amelii, co po vás vaše děti zdědily?

Každý zdědil něco. Amálka miluje divadlo, tancování, lidi, je duší takový kočovník. Chce hrát v muzikálech, a kdyby mohla, chodila by se každý večer koukat na představení. Miky zase kreslí, hraje na klavír. A všichni jsme paličatí Štíři. Jsem ráda, že moje děti nejsou žádné bábovky v koutě, i když občas je ta domluva trochu složitější.
Kdybyste se na sebe podívala očima samy sebe, když vám bylo třeba pětadvacet let, řekla byste, že jste se v něčem opravdu zásadně změnila? Třeba, že máte jiné hodnoty nebo že se váš život ubírá úplně jiným směrem, než jste čekala.

Úplně jiným směrem, to ne. Ale hodnoty se vám automaticky změní s narozením dětí. Jakmile přijdou děti, žebříček hodnot se přeskládá. Každý věk s sebou nese nějaké priority. V osmnácti je vaše priorita, abyste byla hezká a měla hezkého kluka, jinak je to, když je vám pětadvacet, pětatřicet, pětačtyřicet. Hodnoty se mění s věkem, s dětmi, s prostředím, ve kterém žijete. Ale změna je život a člověk, který řekne, že se od jeho pětadvaceti let nic nezměnilo, nežije. To je prostě něco špatně. Pořád někam jdeme, něco na sobě chceme změnit, proměna člověka je přirozená. Nemůžu říct, že jsem se změnila, já se prostě vyvíjím, a to je proces, který nekončí.
A změnila byste něco, kdybyste mohla?

Už jsem se několikrát ohlížela zpátky a bilancovala. Kdybych mohla vrátit čas zpět, opravdu není nic, co bych s tím, co vím teď, chtěla udělat jinak. Z mých zásadních životních rozhodnutí nelituji ničeho.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře