Reklama
reklama

Program brněnského klubu Fléda je pestrý a působivý.

Program brněnského klubu Fléda je pestrý a působivý. Majitelé mnohých podniků na menších městech, kde lišky dávají dobrou noc, by za třetinový repertoár Flédy vraždili. Není asi tajemstvím, že hudba velké části vystupujících láká spíše mladší ročníky pod třicet. 

Současný spor o budoucnost Flédy je tak také střetem postojů generací. Návštěvníci Flédy totiž považují za normální občas celou noc nespat a tuto skutečnost dávat hlasitě najevo lidem v okolí, kteří naopak spát potřebují. Jenže zatímco na noční tah existuje lék v podobě spánku, na dlouhodobou spánkovou deprivaci existují už jen antidepresiva. A zoufalí lidé dělají různé věci.

 

Je nepochybné, že ne každý může mít v noci absolutní klid narušovaný snad jen šuměním stromů. Pokud ale objektivní měření zjistí nadměrný hluk v nočních hodinách, musí být snaha na všech stranách. Pokud jde o Flédu, každý zatím dělá, co si myslí, že dělat může. Někdo hraje, někdo si bere prášky na spaní a někdo volá policii a hygienu. Nazývat to šikanou není úplně spravedlivé.

 

Petice je legitimní způsob komunikace s úřady, které signatářům „berou“ něco, bez čeho se v pohodě dá žít, ale za co stojí bojovat. Jenže o to samé usilují lidé, kteří se nevyspí. Není bez zajímavosti, že jen o kus dál se děje něco podobného, jenže v obráceném gardu: aktivista Štěpaník bojuje proti zdroji hluku (v podobě městského okruhu) s úřady a lidé, kteří by rádi ten zdroj hluku používali, mu spílají. 

 

Kdyby každý signatář petice dal provozovateli Flédy tisíc korun, určitě by se mu do odhlučňování investovalo snadněji. Jenže pokud se ten nechá slyšet, že by vlastně investoval do cizího a že repertoár Flédy zpravidla není „unplugged“, jako by tím lidi spící v okolí stavěl před hotovou věc. Je pochopitelné, že jsou mu bližší lidé, kteří přišli dělat a poslouchat hudbu, ale jinak žijí jinde, než stěžovatelé z okolí.

 

Fléda jakožto velký kousek puzzle brněnské kultury by si nepochybně zasloužila jednorázový příspěvek od města, za který by se protihluková opatření v zájmu všech dala udělat. Ve chvíli, kdy jedna strana sporu krčí rameny s tím, že to nejde jinak, se může stát, že si ta druhá řekne „Tak sledujte“.

Ano, jistý královopolský zastupitel a majitel realit má v této kauze vlastní zájmy. Proč mu je ale vyčítají lidé, jejichž vlastním zájmem je chodit se tam jen bavit? Je to pokrytecké, brání to vyřešení situace v zájmu všech a nahrává to rychlým a špatným řešením.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře