Reklama
reklama

Program brněnského klubu Fléda je pestrý a působivý.

Program brněnského klubu Fléda je pestrý a působivý. Majitelé mnohých podniků na menších městech, kde lišky dávají dobrou noc, by za třetinový repertoár Flédy vraždili. Není asi tajemstvím, že hudba velké části vystupujících láká spíše mladší ročníky pod třicet. 

Současný spor o budoucnost Flédy je tak také střetem postojů generací. Návštěvníci Flédy totiž považují za normální občas celou noc nespat a tuto skutečnost dávat hlasitě najevo lidem v okolí, kteří naopak spát potřebují. Jenže zatímco na noční tah existuje lék v podobě spánku, na dlouhodobou spánkovou deprivaci existují už jen antidepresiva. A zoufalí lidé dělají různé věci.

 

Je nepochybné, že ne každý může mít v noci absolutní klid narušovaný snad jen šuměním stromů. Pokud ale objektivní měření zjistí nadměrný hluk v nočních hodinách, musí být snaha na všech stranách. Pokud jde o Flédu, každý zatím dělá, co si myslí, že dělat může. Někdo hraje, někdo si bere prášky na spaní a někdo volá policii a hygienu. Nazývat to šikanou není úplně spravedlivé.

 

Petice je legitimní způsob komunikace s úřady, které signatářům „berou“ něco, bez čeho se v pohodě dá žít, ale za co stojí bojovat. Jenže o to samé usilují lidé, kteří se nevyspí. Není bez zajímavosti, že jen o kus dál se děje něco podobného, jenže v obráceném gardu: aktivista Štěpaník bojuje proti zdroji hluku (v podobě městského okruhu) s úřady a lidé, kteří by rádi ten zdroj hluku používali, mu spílají. 

 

Kdyby každý signatář petice dal provozovateli Flédy tisíc korun, určitě by se mu do odhlučňování investovalo snadněji. Jenže pokud se ten nechá slyšet, že by vlastně investoval do cizího a že repertoár Flédy zpravidla není „unplugged“, jako by tím lidi spící v okolí stavěl před hotovou věc. Je pochopitelné, že jsou mu bližší lidé, kteří přišli dělat a poslouchat hudbu, ale jinak žijí jinde, než stěžovatelé z okolí.

 

Fléda jakožto velký kousek puzzle brněnské kultury by si nepochybně zasloužila jednorázový příspěvek od města, za který by se protihluková opatření v zájmu všech dala udělat. Ve chvíli, kdy jedna strana sporu krčí rameny s tím, že to nejde jinak, se může stát, že si ta druhá řekne „Tak sledujte“.

Ano, jistý královopolský zastupitel a majitel realit má v této kauze vlastní zájmy. Proč mu je ale vyčítají lidé, jejichž vlastním zájmem je chodit se tam jen bavit? Je to pokrytecké, brání to vyřešení situace v zájmu všech a nahrává to rychlým a špatným řešením.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře