Reklama
reklama

Profesor filozofie Horyna musí zaplatit pokutu za výhrůžky kolegovi

Nejvyšší soud odmítl dovolání a potvrdil trest pro profesora filozofie Břetislava Horynu. Za to, že svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi posílal výhružné e-maily musí zaplatit pokutu ve výši 50 tisíc korun. Kauza prošla mnoha zvraty.  Na tom, kdo e-maily skutečně posílal, se ovšem neshodli ani odborníci na IT technologie.

Horyna vždy popíral, že by svému kolegovi něco posílala nebo mu vyhrožoval. Tvrdil, že někdo zkopíroval IP adresu jeho počítače a vtělil ji do výhrůžných e-mailů, aby tak nasměroval podezření právě na něj. Neměl prý k žádnému útoku na kolegu žádný důvod. Profesory podle všeho dělí snad jen rozdílný názor na filozofická témata.

 

V dovolání Horyna tvrdil, že jej brněnské soudy potrestaly pouze na základě nepřímých důkazů. Podle soudců ale důkazy prokázaly, že autorem výhružných zpráv byl právě Horyna a čin soud hodnotil jako násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

 

Horyna v současné době na fakultě neučí. Podle informací Masarykovy univerzity je v pracovní neschopnosti. "Už po vynesení rozsudku jsme se k případu vyjádřili v tom smyslu, že pan děkam se s profesorem Horynou pokusí domluvit na ukončení pracovního poměru. Rozsudek ale univerzitě nedává možnost dát panu Horynovi výpověď," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

 

Filozof a religionista Horyna měl podle obžaloby v průběhu pěti měsíců vyhrožovat smrtí svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi. Některé emaily odešly i z počítače v jeho kanceláři, kvůli tomu ho také policie obvinila. Odesílatel dopisy protkal nacistickou tematikou a vulgaritami. Výhrůžky stupňoval, a Hrochovi dokonce sliboval smrt nebo zmrzačení.

 

Co se ve výhružných e-mailech objevilo:
Hajzlíku, ty si myslíš, že utečeš do Ostravy?
To by ti prospělo, pár ti jich naflákat, až budeš žrát chodník.
Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa. Jen neumři dřív, než si to s tebou vyřídíme, to by byla škoda.
Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začne, dočkáš se.
Shniješ, než tě najdou.

 

Autor: 
admin
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře