Reklama
reklama

Přibývá psů ze Slovenska

Čtyřnozí nalezenci mají na Slovensku až na výjimky necelý měsíc života. Útulky tak nacházejí nové majitele i v Česku a apelují na tamní politiky, aby co nejdříve přijali zákon na ochranu zvířat. Jenže kvůli pádu vlády to musí počkat.

Brno – Je toho plný Facebook. Fotografie psů se slovensky psanými emotivními žádostmi doplněnými zpravidla mnoha vykřičníky: pokud se nenajde nový majitel, po psovi brzy zůstane jen fotografie. Čeští milovníci psů se vydávají na cestu, mnozí odborníci proti těmto praktikám protestují.

 

„Liga na ochranu zvířat s dovozem psů ze Slovenska nesouhlasí. Naše útulky jsou samy přeplněné zvířaty, která nikdo nechce,“ říká například inspektorka Ligy Zuzana Semelová. Podle ní by se lidé měli poohlédnout raději doma.

 

Emotivní apely ale evidentně fungují, podle statistik si od loňských prázdnin přivezlo psa ze Slovenska několik desítek Jihomoravanů. „Snažíme se spíše psy umisťovat na Slovensku, protože i ti čeští potřebují najít nové domovy, ale pár adopcí do Česka jsme také měli,“ prozrazuje Magda Fulopová z bratislavského občanského sdružení Majme srdce. „Zájemci musejí projít pohovorem, pes je očipovaný a dostane pas („Pet Passport“, pozn. red.). Pak si majitel může přijet, nebo ho můžeme dovést například do Brna,“ dodává Fulopová.

 

Čtyřnohého člena rodiny si dovezla i třicetiletá Jana z Modřic u Brna. „Dlouho jsme se s partnerem rozhodovali. Co asi rozhodlo, byla výzva, podle které tento pes už za pár dnů nebude žít,“ vysvětluje. Podle Semelové by ale něco podobného mohlo brzy hrozit i u nás. „Obce nebudou mít povinnost ze zákona platit za psí nalezence, útulky nebudou mít dost peněz a budou se rozhodovat mezi krmením a léčbou,“ uvádí příklad inspektorka Ligy na ochranu zvířat.

 

V Brně provozuje útulek i městská policie. „Za loňský rok jsme předali do opatrovnictví více než čtyři sta psů,“ říká mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Opatrovnictví trvá půl roku, a pokud se během dané doby nepřihlásí majitel, může se jím za pět set korun stát právě opatrovník. Podle Zuzany Semelové ale přibývá velkých psů, jejichž šance najít nový domov je mizivá. „Je to hlavně důsledek krize, lidé už psy neuživí. Tyto psy ale mohou lidé adoptovat virtuálně a aspoň na ně přispívat,“ vysvětluje inspektorka.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře