Reklama
reklama

Pravý čas na návrh a realizaci zahrad. Architekt pomůže.

Stejně jako u zařizování bytových prostor platí, že čím menší pozemek, tím více pozornosti a plánování je potřeba k jeho efektivnímu využití. S přicházejícím jarem je tak nejvyšší čas pustit se do práce, aby byla zahrada, dvorek či rozšířená terasa připravena na letní posezení. Se vším mohou výrazně pomoci odborníci. 

Brno – Zvláště dnes, v době příměstských satelitů s  velmi malými pozemky kolem domů, je velice náročné vymyslet vhodné členění zahrady tak, aby plnila co nejvíce funkcí a byla logicky uspořádána. I proto stále více majitelů zahrad vyhledává pomoc zahradních architektů. Poskytnou koncept, se kterým zahrada doslova poroste. Laik si totiž ne vždy uvědomí, do jakých rozměrů a tvarů může ta či ona rostlina narůst. Nasadí-li do každého volného rohu zahrady takovou velkou neznámou, výsledek nemusí stát po letech zato. Je proto dobré mít alespoň projekt, pokud již je nutné šetřit na samotné realizaci. Ani ta ale nemusí být finančně náročná. Společně s realizací totiž zahradní ateliéry dodávají také samotné rostliny či stavební materiál, který jsou schopny pořídit levněji než koncový zákazník v hobymarketech.

 

Pro ty, kteří o projektu uvažují, je doslova za pět minut dvanáct. Jak potvrzují statistiky vyhledávání internetových serverů, nejvíce se zadávají hesla jako „návrhy a realizace zahrad“ právě v měsících březen a duben.  

 

Doba zpracování projektu standardní zahrady je odvislá také na tom, jak pružně reaguje na návrhy nebo doplňující dotazy architekta sám klient. Probíhá-li komunikace rychle, může být projekt během čtrnácti dnů hotový. A to dokonce online bez osobních setkání při dodání veškerých podkladů elektronicky. S blížícím se vrcholem sezóny se ale doba, samozřejmě, prodlužuje.

 

Samotná realizace je pak například u takové klasické satelitní zahrádky otázkou několika dní. Jsou-li součástí projektu nějaké náročnější stavební úpravy jako zídky, jezírka nebo chodníky, doba se může zdvojnásobit. Do týdne by ale mělo být hotovo.

Trendy jsou pak podle zahradních architektů jasné. Dřevo a kámen. Jakožto přírodní materiály je snese jak moderna, tak klasika.„U moderních domů, které jsou často stavěny v minimalistickém a funkcionalistické stylu, se i v rámci zahrad upřednostňuje jednoduchá kompozice s geometrickými tvary. Zahrady jsou v těchto případech osázeny okrasnými travinami, ozvláštňují je oblázkové záhony, výškový rozměr poté dodávají solitérní stromy,“ popisuje nejnovější trendy v zahradní architektuře Ladislava Uherková z brněnského zahradně-architektonického ateliéru BelaGarden.
U domků venkovského charakteru podle ní nastává návrat k přírodním výsadbám a smíšeným trvalkovým záhonům. „Vracíme se zde ke starým osvědčeným druhům našich babiček a prababiček jako jsou šalvěj, třapatka, orlíček, levandule nebo pivoňka a samozřejmě také bylinky, které navíc můžeme použít i při vaření,“ dodává.

Klienti si ale mohou přát prakticky cokoli. Architekt dokáže zahradu proměnit v relaxační zónu pro dospělé, v herní hřiště pro děti, nebo namísto klasického bazénu zpracuje projekt koupacího jezírka se samočistící zónou z vodních rostlin. Ne všechna přání klientů ale plní odborníci s radostí. Jsou i taková, která se jim snaží vymluvit. Pro architekty z ateliéru BelaGarden jsou to například palmy na českých zahrádkách. „Jde o naprosto cizorodý prvek v našich podmínkách,“ vysvětluje Ladislava Uherková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře