Reklama
reklama

Pravý čas na návrh a realizaci zahrad. Architekt pomůže.

Stejně jako u zařizování bytových prostor platí, že čím menší pozemek, tím více pozornosti a plánování je potřeba k jeho efektivnímu využití. S přicházejícím jarem je tak nejvyšší čas pustit se do práce, aby byla zahrada, dvorek či rozšířená terasa připravena na letní posezení. Se vším mohou výrazně pomoci odborníci. 

Brno – Zvláště dnes, v době příměstských satelitů s  velmi malými pozemky kolem domů, je velice náročné vymyslet vhodné členění zahrady tak, aby plnila co nejvíce funkcí a byla logicky uspořádána. I proto stále více majitelů zahrad vyhledává pomoc zahradních architektů. Poskytnou koncept, se kterým zahrada doslova poroste. Laik si totiž ne vždy uvědomí, do jakých rozměrů a tvarů může ta či ona rostlina narůst. Nasadí-li do každého volného rohu zahrady takovou velkou neznámou, výsledek nemusí stát po letech zato. Je proto dobré mít alespoň projekt, pokud již je nutné šetřit na samotné realizaci. Ani ta ale nemusí být finančně náročná. Společně s realizací totiž zahradní ateliéry dodávají také samotné rostliny či stavební materiál, který jsou schopny pořídit levněji než koncový zákazník v hobymarketech.

 

Pro ty, kteří o projektu uvažují, je doslova za pět minut dvanáct. Jak potvrzují statistiky vyhledávání internetových serverů, nejvíce se zadávají hesla jako „návrhy a realizace zahrad“ právě v měsících březen a duben.  

 

Doba zpracování projektu standardní zahrady je odvislá také na tom, jak pružně reaguje na návrhy nebo doplňující dotazy architekta sám klient. Probíhá-li komunikace rychle, může být projekt během čtrnácti dnů hotový. A to dokonce online bez osobních setkání při dodání veškerých podkladů elektronicky. S blížícím se vrcholem sezóny se ale doba, samozřejmě, prodlužuje.

 

Samotná realizace je pak například u takové klasické satelitní zahrádky otázkou několika dní. Jsou-li součástí projektu nějaké náročnější stavební úpravy jako zídky, jezírka nebo chodníky, doba se může zdvojnásobit. Do týdne by ale mělo být hotovo.

Trendy jsou pak podle zahradních architektů jasné. Dřevo a kámen. Jakožto přírodní materiály je snese jak moderna, tak klasika.„U moderních domů, které jsou často stavěny v minimalistickém a funkcionalistické stylu, se i v rámci zahrad upřednostňuje jednoduchá kompozice s geometrickými tvary. Zahrady jsou v těchto případech osázeny okrasnými travinami, ozvláštňují je oblázkové záhony, výškový rozměr poté dodávají solitérní stromy,“ popisuje nejnovější trendy v zahradní architektuře Ladislava Uherková z brněnského zahradně-architektonického ateliéru BelaGarden.
U domků venkovského charakteru podle ní nastává návrat k přírodním výsadbám a smíšeným trvalkovým záhonům. „Vracíme se zde ke starým osvědčeným druhům našich babiček a prababiček jako jsou šalvěj, třapatka, orlíček, levandule nebo pivoňka a samozřejmě také bylinky, které navíc můžeme použít i při vaření,“ dodává.

Klienti si ale mohou přát prakticky cokoli. Architekt dokáže zahradu proměnit v relaxační zónu pro dospělé, v herní hřiště pro děti, nebo namísto klasického bazénu zpracuje projekt koupacího jezírka se samočistící zónou z vodních rostlin. Ne všechna přání klientů ale plní odborníci s radostí. Jsou i taková, která se jim snaží vymluvit. Pro architekty z ateliéru BelaGarden jsou to například palmy na českých zahrádkách. „Jde o naprosto cizorodý prvek v našich podmínkách,“ vysvětluje Ladislava Uherková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře