Reklama
reklama

Požár haly v areálu Zetoru zaměstnal desítky hasičů

Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu a zásah 60 hasičů si v pondělí 15.10. dopoledne vyžádal požár haly v areálu firmy Zetor v Brně-Líšni.

Požár v areálu v Trnkově ulici byl hasičům ohlášen v 7.19 hodin. Oheň zachvátil halu, která sloužila jako sklad drceného směsného odpadu, zpracovávaného na palivo pro cementárny. Protože v hale hořel odpad na ploše zhruba 30 krát 30 metrů, požár zasáhl také sousední sklad traktorových pneumatik a hrozilo jeho rozšíření na sousední objekty včetně trafostanice, krajské operační a informační středisko HZS JmK na místo postupně vyslalo 11 jednotek hasičů.

 

S velkokapacitními cisternami i výškovou technikou k zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Lidické, Zaoralové, Bauerově a Točné ulici v Brně a v Pozořicích, jednotky ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně a Správy železniční dopravní cesty, a dobrovolné jednotky z brněnských městských částí Slatina, Židenice, Husovice, Obřany a Bohunice. Vzhledem k oblaku hustého dýmu, který se od požářiště šířil do okolí, k monitorinku ovzduší vyjel tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově.

 

O situaci hasiči informovali starosty městských částí, strážníci Městské policie pomocí tlampačů na zásahových vozidlech tlumočili obyvatelům Líšně, Židenic a částí Brno-sever a Maloměřic-Obřan výzvu, aby nevětrali a omezili pohyb na ulicích. Měření kvality ovzduší na šesti místech v okolí, kde byl cítit zápach kouře ale neprokázalo žádný výskyt škodlivin v nadlimitních hodnotách.

 

 

Hasiči, kteří do silně zakouřené haly mohli proniknout jen v dýchacích přístrojích, zásah rozdělili na tři úseky. Proti plamenům nasadili šest vodních proudů s pěnidlem a k doplňování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu od dvou čerpacích stanovišť. Ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu. Kroměhašení hořícího odpadu také hasiči vyklízeli uskladněné a zčásti ohořelé pneumatiky. Díky rychlému a účinnému zásahu se oheň podařilo v 8.25 hodin dostat pod kontrolu. Po vyklizení skladu pneumatik, kontrole prohořelých částí střechy a dohašení lokálních a skrytých ohnisek hoření hasiči likvidaci požáru ukončili v 10.40 hodin.

 

Provozovatel skladu drceného odpadu nasadil kolový nakladač k vyklízení doutnající směsi, navršené až do výšky 10 metrů. Ke střežení požářiště a požární asistenci při vyvážení odpadu z haly na místě zůstala jedna jednotka hasičů.

 

Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK ve spolupráci s policejními experty. Mezi pracovními verzemi nevyloučili samovznícení udkladněného odpadu. Škoda na objektu i uskladněném materiálu zatím nebyla vyčíslena.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře