Reklama
reklama

Požár haly v areálu Zetoru zaměstnal desítky hasičů

Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu a zásah 60 hasičů si v pondělí 15.10. dopoledne vyžádal požár haly v areálu firmy Zetor v Brně-Líšni.

Požár v areálu v Trnkově ulici byl hasičům ohlášen v 7.19 hodin. Oheň zachvátil halu, která sloužila jako sklad drceného směsného odpadu, zpracovávaného na palivo pro cementárny. Protože v hale hořel odpad na ploše zhruba 30 krát 30 metrů, požár zasáhl také sousední sklad traktorových pneumatik a hrozilo jeho rozšíření na sousední objekty včetně trafostanice, krajské operační a informační středisko HZS JmK na místo postupně vyslalo 11 jednotek hasičů.

 

S velkokapacitními cisternami i výškovou technikou k zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Lidické, Zaoralové, Bauerově a Točné ulici v Brně a v Pozořicích, jednotky ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně a Správy železniční dopravní cesty, a dobrovolné jednotky z brněnských městských částí Slatina, Židenice, Husovice, Obřany a Bohunice. Vzhledem k oblaku hustého dýmu, který se od požářiště šířil do okolí, k monitorinku ovzduší vyjel tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově.

 

O situaci hasiči informovali starosty městských částí, strážníci Městské policie pomocí tlampačů na zásahových vozidlech tlumočili obyvatelům Líšně, Židenic a částí Brno-sever a Maloměřic-Obřan výzvu, aby nevětrali a omezili pohyb na ulicích. Měření kvality ovzduší na šesti místech v okolí, kde byl cítit zápach kouře ale neprokázalo žádný výskyt škodlivin v nadlimitních hodnotách.

 

 

Hasiči, kteří do silně zakouřené haly mohli proniknout jen v dýchacích přístrojích, zásah rozdělili na tři úseky. Proti plamenům nasadili šest vodních proudů s pěnidlem a k doplňování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu od dvou čerpacích stanovišť. Ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu. Kroměhašení hořícího odpadu také hasiči vyklízeli uskladněné a zčásti ohořelé pneumatiky. Díky rychlému a účinnému zásahu se oheň podařilo v 8.25 hodin dostat pod kontrolu. Po vyklizení skladu pneumatik, kontrole prohořelých částí střechy a dohašení lokálních a skrytých ohnisek hoření hasiči likvidaci požáru ukončili v 10.40 hodin.

 

Provozovatel skladu drceného odpadu nasadil kolový nakladač k vyklízení doutnající směsi, navršené až do výšky 10 metrů. Ke střežení požářiště a požární asistenci při vyvážení odpadu z haly na místě zůstala jedna jednotka hasičů.

 

Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK ve spolupráci s policejními experty. Mezi pracovními verzemi nevyloučili samovznícení udkladněného odpadu. Škoda na objektu i uskladněném materiálu zatím nebyla vyčíslena.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře