Reklama
reklama

Požár haly v areálu Zetoru zaměstnal desítky hasičů

Vyhlášení třetího stupně požárního poplachu a zásah 60 hasičů si v pondělí 15.10. dopoledne vyžádal požár haly v areálu firmy Zetor v Brně-Líšni.

Požár v areálu v Trnkově ulici byl hasičům ohlášen v 7.19 hodin. Oheň zachvátil halu, která sloužila jako sklad drceného směsného odpadu, zpracovávaného na palivo pro cementárny. Protože v hale hořel odpad na ploše zhruba 30 krát 30 metrů, požár zasáhl také sousední sklad traktorových pneumatik a hrozilo jeho rozšíření na sousední objekty včetně trafostanice, krajské operační a informační středisko HZS JmK na místo postupně vyslalo 11 jednotek hasičů.

 

S velkokapacitními cisternami i výškovou technikou k zásahu vyjely profesionální jednotky ze stanic v Lidické, Zaoralové, Bauerově a Točné ulici v Brně a v Pozořicích, jednotky ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR v Brně a Správy železniční dopravní cesty, a dobrovolné jednotky z brněnských městských částí Slatina, Židenice, Husovice, Obřany a Bohunice. Vzhledem k oblaku hustého dýmu, který se od požářiště šířil do okolí, k monitorinku ovzduší vyjel tým chemiků z laboratoře HZS JmK v Tišnově.

 

O situaci hasiči informovali starosty městských částí, strážníci Městské policie pomocí tlampačů na zásahových vozidlech tlumočili obyvatelům Líšně, Židenic a částí Brno-sever a Maloměřic-Obřan výzvu, aby nevětrali a omezili pohyb na ulicích. Měření kvality ovzduší na šesti místech v okolí, kde byl cítit zápach kouře ale neprokázalo žádný výskyt škodlivin v nadlimitních hodnotách.

 

 

Hasiči, kteří do silně zakouřené haly mohli proniknout jen v dýchacích přístrojích, zásah rozdělili na tři úseky. Proti plamenům nasadili šest vodních proudů s pěnidlem a k doplňování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu od dvou čerpacích stanovišť. Ke koordinaci jednotlivých činností byl zřízen štáb velitele zásahu. Kroměhašení hořícího odpadu také hasiči vyklízeli uskladněné a zčásti ohořelé pneumatiky. Díky rychlému a účinnému zásahu se oheň podařilo v 8.25 hodin dostat pod kontrolu. Po vyklizení skladu pneumatik, kontrole prohořelých částí střechy a dohašení lokálních a skrytých ohnisek hoření hasiči likvidaci požáru ukončili v 10.40 hodin.

 

Provozovatel skladu drceného odpadu nasadil kolový nakladač k vyklízení doutnající směsi, navršené až do výšky 10 metrů. Ke střežení požářiště a požární asistenci při vyvážení odpadu z haly na místě zůstala jedna jednotka hasičů.

 

Příčinu vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé HZS JmK ve spolupráci s policejními experty. Mezi pracovními verzemi nevyloučili samovznícení udkladněného odpadu. Škoda na objektu i uskladněném materiálu zatím nebyla vyčíslena.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře