Reklama
reklama

Potíže s vodou v kampusu Masarykovy univerzity vyřeší nové potrubí

Nové vodovodní potrubí začali v lednu instalovat stavaři v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity. Na výměně potrubí se univerzita dohodla s dodavateli stavby poté, co musela reklamovat část původních vodovodních rozvodů. Docházelo v nich ke znehodnocení vody tak, že nebyla vhodná k pití. Univerzita proto průběžně zajištovala dodávky balené vody.

„Podařilo se nám s dodavateli dohodnout na řešení, které by mělo zajistit kvalitní vodu v celém kampusu. Potrubí bude navíc odpovídat současným standardům, které jsou vyšší, než v době, kdy se kampus stavěl,“ řekl kvestor univerzity Ladislav Janíček. Původní vodovodní potrubí, ze kterého se do vody uvolňoval zinek a v němž docházelo ke zhoršení kvality vody, stavaři nahradí novými kvalitnějšími trubkami. 

 

V době, kdy se kampus projektoval a budoval, se pro určitou část rozvodů standardně používalo potrubí z pozinkovaných ocelových trubek. Nově bude tato část potrubí z nerezu. Předpokládané náklady v celkové výši 34 milionů korun zaplatí z přibližně 60 procent dodavatelé stavby, zbytek s ohledem na navýšení standardu uhradí univerzita.

 

Závada byla identifikována v sedmnácti pavilonech. Nové potrubí bude nejprve instalováno ve dvou pavilonech A5 a A13. Po vyhodnocení výsledků a ověření kvality vody bude výměna pokračovat i v dalších pavilonech, kde byla zjištěna nekvalitní voda.

 

Detailní rozbory vody provedla univerzita v létě 2010 poté, co si uživatelé stěžovali na senzorické závady, a to na nevyhovující pach a chuť. Bylo zjištěno, že voda sice nemohla způsobit ohrožení zdraví studentů a zaměstnanců, nicméně podle platných hygienických norem nebyla vhodná k pití. Kohoutky byly proto opatřeny značkami: „Voda nevhodná k pití“. Univerzita dále pro dotčené pavilony zajistila zásobování balenou vodou a zahájila řízení s dodavateli stavby vedoucí k nápravě nevyhovujícího stavu.

Autor: 
admin
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře