Reklama
reklama

Pomozte najít chátrající památku. Město si ji může vzít pod svá křídla

Jen do konce roku si může Znojmo vzít pod svá křídla chátrající drobné památky, které nenalezly původního vlastníka. Město proto prosí veřejnost o spolupráci ve vyhledávání drobných památek na území Znojma, které čekají na své zvelebení. "Pokud víte nebo potkáte na svých procházkách a výletech památky, které jsou v zuboženém stavu, a jeví se vám, že se o ně nikdo nestará, prosíme o podání informace nejpozději do 14. června," uvedla mluvčí úřadu Zuzana Pastrňáková.

Velký počet drobných památek na území Znojma a v příměstských částech města Konice, Popice, Oblekovice, Načeratice, Derflice, Mramotice, Kasárna, Hradiště, Přímětice je ve špatném stavu. Tito svědkové minulosti si zaslouží také pozornost. Některé kapličky a drobné památky podobného charakteru jako sochy, kříže, boží muka se nacházejí na soukromých pozemcích. Pokud majitel pozemku o kapličku nejeví zájem, památka dále chátrá. Možnost, jak tyto památky převést do majetku města a postupně vyčlenit finance na jejich revitalizaci, je prohlásit stavby za nalezené. Pokud se o vlastnictví nikdo nepřihlásí v průběhu šesti měsíců od zveřejnění na úřední desce a nedoloží své vlastnické právo k ní, připadá ze zákona drobná památka do majetku města, a to s ní může dále nakládat a starat se o ni.
Tuto možnost má však město jen do konce tohoto roku, neboť od 1. ledna 2014 vstupuje v platnost nový občanský zákoník a nový zákon o katastru nemovitostí, podle nichž bude vlastník pozemku automaticky vlastníkem i nemovitosti nacházející se na pozemku a nebude nadále možné vlastnictví od sebe oddělovat. Budovy, stejně tak drobné stavby, které však budou mít stanovené oddělené vlastnictví od pozemku před 1. 1. 2014, zůstanou takto zachovány.
"Dovolujeme si proto apelovat na veřejnost a prosíme o podání informace o těchto památkách. Připojte, prosím, fotografii objektu i s nákresy, které upřesňují, kde se nachází. My vaše nálezy porovnáme s naší evidencí, a pokud je v ní nenalezneme, tak ihned zajistíme jejich zveřejnění a pokusíme se jim co nejdříve věnovat," dodala mluvčí.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře