Reklama
reklama

Pomozte najít chátrající památku. Město si ji může vzít pod svá křídla

Jen do konce roku si může Znojmo vzít pod svá křídla chátrající drobné památky, které nenalezly původního vlastníka. Město proto prosí veřejnost o spolupráci ve vyhledávání drobných památek na území Znojma, které čekají na své zvelebení. "Pokud víte nebo potkáte na svých procházkách a výletech památky, které jsou v zuboženém stavu, a jeví se vám, že se o ně nikdo nestará, prosíme o podání informace nejpozději do 14. června," uvedla mluvčí úřadu Zuzana Pastrňáková.

Velký počet drobných památek na území Znojma a v příměstských částech města Konice, Popice, Oblekovice, Načeratice, Derflice, Mramotice, Kasárna, Hradiště, Přímětice je ve špatném stavu. Tito svědkové minulosti si zaslouží také pozornost. Některé kapličky a drobné památky podobného charakteru jako sochy, kříže, boží muka se nacházejí na soukromých pozemcích. Pokud majitel pozemku o kapličku nejeví zájem, památka dále chátrá. Možnost, jak tyto památky převést do majetku města a postupně vyčlenit finance na jejich revitalizaci, je prohlásit stavby za nalezené. Pokud se o vlastnictví nikdo nepřihlásí v průběhu šesti měsíců od zveřejnění na úřední desce a nedoloží své vlastnické právo k ní, připadá ze zákona drobná památka do majetku města, a to s ní může dále nakládat a starat se o ni.
Tuto možnost má však město jen do konce tohoto roku, neboť od 1. ledna 2014 vstupuje v platnost nový občanský zákoník a nový zákon o katastru nemovitostí, podle nichž bude vlastník pozemku automaticky vlastníkem i nemovitosti nacházející se na pozemku a nebude nadále možné vlastnictví od sebe oddělovat. Budovy, stejně tak drobné stavby, které však budou mít stanovené oddělené vlastnictví od pozemku před 1. 1. 2014, zůstanou takto zachovány.
"Dovolujeme si proto apelovat na veřejnost a prosíme o podání informace o těchto památkách. Připojte, prosím, fotografii objektu i s nákresy, které upřesňují, kde se nachází. My vaše nálezy porovnáme s naší evidencí, a pokud je v ní nenalezneme, tak ihned zajistíme jejich zveřejnění a pokusíme se jim co nejdříve věnovat," dodala mluvčí.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře