Reklama
reklama

Policisté obvinili Petra (16) z Břeclavi z křivé výpovědi

Šestnáctiletého Petra Z. z Břeclavi obvinili policisté z křivé výpovědi. Chlapec se letos v dubnu sám zranil pádem ze zábradlí mezi sedmým a osmým patrem panelového domu a lékaři mu museli odoperovat ledvinu. Policii, matce i novinářům pak lhal a tvrdil, že ho napadla skupinka Romů. Petr nyní může jít až na rok a půl do vězení.

Břeclavští policisté nyní zahájili jeho trestní stíhání. „Několikrát nepravdivě uvedl, že byl fyzicky napaden na ulici neznámými pachateli, kteří ho surovým způsobem vážně zranili. K této skutečnosti podával opakovaně lživá vysvětlení a nepravdivě vypovídal i v procesním postavení svědka, a to za účasti soudce. Jednal takto i přesto, že byl výslovně poučen o významu svědecké výpovědi a také o následcích křivého obvinění a křivé výpovědi,“ vysvětlila obvinění mluvčí policie Kamila Haraštová.

 

Vyšetřovatelka chlapce obvinila ze spáchání provinění křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.  Za tento skutek je vymezen trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. U mladistvých se trestní sazba stanovena v trestním zákoníku snižuje na polovinu.

 

„K celé události lze doplnit, že křivé vysvětlení podávaly po celou dobu vyšetřování i další dvě kamarádky spolu s přítelem zraněného chlapce. Všichni tři byli přítomni incidentu, při němž se hoch zranil. Tyto osoby nebyly v procesním postavení svědka, a z tohoto důvodu nejsou obviněny z trestného činu,“ dodala mluvčí. Protože však všichni tři podávali policistům nepravdivá vysvětlení a zamlčeli pravdivé okolnosti, budou se zpovídat před správním orgánem. Podle přestupkového zákona lze za křivé vysvětlení uložit pokutu až do výše 50 tisíc korun.

 

Matka chlapce Oksana Zhyvachivska, která jako první novinářům zprávu o napadení svého syna sdělila, se již před několika měsíci za Petrovu lež všem omluvila. Po incidentu se v Břeclavi zvedla vlna nevole proti romským obyvatelům, městem dokonce prošli demonstranti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře