Reklama
reklama

Policisté na koních a se psy kontrovali chaty, plašili zloděje

V období od podzimu do jara zaznamenávají policisté množství případů vloupání do rekreačních objektů. Zloději využívají toho, že zejména chatové oblasti v zimě nikdo nenavštěvuje a mají tak dostatek času na to, aby si vyhlídli vhodný objekt a z něj si odnesli věci, které se jim hodí pro jejich osobní potřebu nebo je mohou zpeněžit a peníze pak následně utratit. Například o tomto víkendu se tak dosud neznámý pachatel vloupal po vypáčení mříže a rozbití okna do chaty v chatové oblasti v Kunštátě-Sychotíně. Vzal odtud domácí vodárnu a způsobil tak škodu za téměř 3 tisíce korun.

Podobné případy nejsou ojedinělé. "Na Blanensku jsme v loňském roce šetřili 21 vloupání do rekreačních objektů, na Vyškovsku dokonce o šest víc. V letošním roce od ledna do současnosti evidujeme na Blanensku čtyři případy vloupání do chaty, na Vyškovsku šest. Odhalit se podařilo sedm pachatelů těchto vloupání," vypočítala mluvčí policie Iva Šebková.

 

Vloni v srpnu například kriminalisté dopadli dvaapadesátiletého muže, který kradl v chatách v Jedovnicích. Kromě toho se také zaměřoval na vloupání do osobních aut a jen od března do června způsobil škodu za 370 tisíc korun. Na Vyškovsku se zase podařilo odhalit pachatele, který měl na svědomí vloupání nejméně do 14 chat a to zejména v Lulči, Pístovicích a Nemojanech. Majitelům způsobil škodu na odcizených věcech v hodnotě asi 50 tisíc korun a poškozením chat za dalších asi 13 tisíc.

 

  

 

Pro odhalení zloděje hraje v neprospěch policie fakt, že majitelé během zimy chaty téměř nenavštěvují. O tom, že jejich chata byla vykradena se tak policisté dozvídají i s několika týdenním odstupem. V té době už je problém se zajištěním dostatečného množství stop. Majitelé chat se ale v posledních letech snaží zajistit lépe svoje objekty a také na zimu odvézt cenné věci, starožitnosti, zahradní nářadí, sekačky nebo motorové pily. Zloději tak mnohdy způsobí větší škodu na poškození oken, okenic, mříží a dveří než na věcech, které odtud odnesou.

 

Policisté se proto snaží majitelům objektů pomoci častými kontrolami. "Všímají si, zda jsou objekty dostatečně zajištěny nebo zda se v jejich okolí nepohybují podezřelé osoby," dodala Šebková. Minulý týden v pátek tak společně s policejním psem procházeli chatové oblasti v Bohdalicích-Pavlovicích, v Hvězdlicích v místních částech Nové Hvězdlice, nad rybníkem a části Zdravá Voda. Zkontrolovali 89 objektů, přičemž nezjistili žádné vloupání. Kontroly posílené jízdní policií na koních a policejními psovody pak pokračovaly v úterý v Jedovnicích na Blanensku. Policisté prohlédli kolem 250 objektů, žádná z chat nebyla vyloupena.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře