Reklama
reklama

Policie v úzkých: zabavila řidičce auto, soud ho ale vydal

Do patové situace se dostali policisté v případu řidičky, kterou loni v prosinci vyšetřovali v Brně kvůli podezření pro řízení auta v opilosti. Odmítla  všechna vyšetření na zjištění alkoholu v krvi, proto jí kaucí zabavili do vyřešení případu vůz.

Městský soud v Brně ale toto rozhodnutí zrušil a vozidlo jí vrátil. Krajský soud pak předchozí verdikt zrušil, vůz ale řidičce znovu zabavit nelze. „Jde po právní stránce o mimořádnou kauzu, s níž se snad dosud policie v republice ani nesetkala,“ upozornil ředitel brněnské policie Martin Kotlan. Podle něj policie auto pro ten samý přestupek znovu zabavit nemůže. Policisté si proto stěžují na nevhodný zásah soudu do jejich kompetencí.

 

Správnímu řízení, ve kterém ženě hrozí za řízení pod vlivem alkoholu pokuta až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky, ale řidička neujde. Ukládání kaucí od 5 do 50 tisíci korun umožnila policii od července 2006 novela zákona o provozu na pozemních komunikací. Policisté je obvykle uloží řidičům, které přistihnou při jízdě pod vlivem alkoholu, popřípadě těm, kteří maří vyšetřování přestupků. Kauce má zajistit, že se řidič bude účastnit dořešení svého případu ve správním řízení. Pokud nemá peníze, policie mu zabaví auto.

A to se stalo i v případě řidičky z Brna. Ta při dechové zkoušce při kontrole v Drobného ulici nebyla opakovaně schopna nadýchat a odmítla krevní testy. Policisté se domnívali, že žena dýchala do přístroje špatně zcela účelově, aby zakryla opilost a na místě jí zabavili auto. Řidička Lenka  Šimková ale celou záležitost vidí jinak. „Opakovaně jsem se snažila nadýchat do alkoholtestru, ale bohužel marně. Bylo mi řečeno, že ty pokusy jsou nesprávné. Když po mě policisté požadovali odběr krve, tak jsem chtěla alespoň vědět, jaký paragraf zákona mi to nařizuje,“ řekla v prosinci novinářům Šimková. Ta se pak obrátila na soud s žádostí, aby vydal předběžné opatření, kauci zrušil a nařídil, aby jí bylo auto vráceno. Soud jí vyhověl a dostala auto zpět.

 

Přestože krajský soud verdikt městského soudu zrušil, fakticky ale již nelze řidičce vůz znovu odebrat nebo ji požádat o složení kauce. „Případ je velmi netradiční. Nepředpokládáme ale, že by se mohl opakovat,“ dodal policejní ředitel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Už to bude téměř měsíc, kdy se silnice v brněnském středu zahalily do modré barvy. Jak se vede modrým zónám a jak funguje rezidentní parkování v reálu?
23.09.2018 - 18:18
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Komentáře