Reklama
reklama

Policie v úzkých: zabavila řidičce auto, soud ho ale vydal

Do patové situace se dostali policisté v případu řidičky, kterou loni v prosinci vyšetřovali v Brně kvůli podezření pro řízení auta v opilosti. Odmítla  všechna vyšetření na zjištění alkoholu v krvi, proto jí kaucí zabavili do vyřešení případu vůz.

Městský soud v Brně ale toto rozhodnutí zrušil a vozidlo jí vrátil. Krajský soud pak předchozí verdikt zrušil, vůz ale řidičce znovu zabavit nelze. „Jde po právní stránce o mimořádnou kauzu, s níž se snad dosud policie v republice ani nesetkala,“ upozornil ředitel brněnské policie Martin Kotlan. Podle něj policie auto pro ten samý přestupek znovu zabavit nemůže. Policisté si proto stěžují na nevhodný zásah soudu do jejich kompetencí.

 

Správnímu řízení, ve kterém ženě hrozí za řízení pod vlivem alkoholu pokuta až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky, ale řidička neujde. Ukládání kaucí od 5 do 50 tisíci korun umožnila policii od července 2006 novela zákona o provozu na pozemních komunikací. Policisté je obvykle uloží řidičům, které přistihnou při jízdě pod vlivem alkoholu, popřípadě těm, kteří maří vyšetřování přestupků. Kauce má zajistit, že se řidič bude účastnit dořešení svého případu ve správním řízení. Pokud nemá peníze, policie mu zabaví auto.

A to se stalo i v případě řidičky z Brna. Ta při dechové zkoušce při kontrole v Drobného ulici nebyla opakovaně schopna nadýchat a odmítla krevní testy. Policisté se domnívali, že žena dýchala do přístroje špatně zcela účelově, aby zakryla opilost a na místě jí zabavili auto. Řidička Lenka  Šimková ale celou záležitost vidí jinak. „Opakovaně jsem se snažila nadýchat do alkoholtestru, ale bohužel marně. Bylo mi řečeno, že ty pokusy jsou nesprávné. Když po mě policisté požadovali odběr krve, tak jsem chtěla alespoň vědět, jaký paragraf zákona mi to nařizuje,“ řekla v prosinci novinářům Šimková. Ta se pak obrátila na soud s žádostí, aby vydal předběžné opatření, kauci zrušil a nařídil, aby jí bylo auto vráceno. Soud jí vyhověl a dostala auto zpět.

 

Přestože krajský soud verdikt městského soudu zrušil, fakticky ale již nelze řidičce vůz znovu odebrat nebo ji požádat o složení kauce. „Případ je velmi netradiční. Nepředpokládáme ale, že by se mohl opakovat,“ dodal policejní ředitel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře