Reklama
reklama

Policie v úzkých: zabavila řidičce auto, soud ho ale vydal

Do patové situace se dostali policisté v případu řidičky, kterou loni v prosinci vyšetřovali v Brně kvůli podezření pro řízení auta v opilosti. Odmítla  všechna vyšetření na zjištění alkoholu v krvi, proto jí kaucí zabavili do vyřešení případu vůz.

Městský soud v Brně ale toto rozhodnutí zrušil a vozidlo jí vrátil. Krajský soud pak předchozí verdikt zrušil, vůz ale řidičce znovu zabavit nelze. „Jde po právní stránce o mimořádnou kauzu, s níž se snad dosud policie v republice ani nesetkala,“ upozornil ředitel brněnské policie Martin Kotlan. Podle něj policie auto pro ten samý přestupek znovu zabavit nemůže. Policisté si proto stěžují na nevhodný zásah soudu do jejich kompetencí.

 

Správnímu řízení, ve kterém ženě hrozí za řízení pod vlivem alkoholu pokuta až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky, ale řidička neujde. Ukládání kaucí od 5 do 50 tisíci korun umožnila policii od července 2006 novela zákona o provozu na pozemních komunikací. Policisté je obvykle uloží řidičům, které přistihnou při jízdě pod vlivem alkoholu, popřípadě těm, kteří maří vyšetřování přestupků. Kauce má zajistit, že se řidič bude účastnit dořešení svého případu ve správním řízení. Pokud nemá peníze, policie mu zabaví auto.

A to se stalo i v případě řidičky z Brna. Ta při dechové zkoušce při kontrole v Drobného ulici nebyla opakovaně schopna nadýchat a odmítla krevní testy. Policisté se domnívali, že žena dýchala do přístroje špatně zcela účelově, aby zakryla opilost a na místě jí zabavili auto. Řidička Lenka  Šimková ale celou záležitost vidí jinak. „Opakovaně jsem se snažila nadýchat do alkoholtestru, ale bohužel marně. Bylo mi řečeno, že ty pokusy jsou nesprávné. Když po mě policisté požadovali odběr krve, tak jsem chtěla alespoň vědět, jaký paragraf zákona mi to nařizuje,“ řekla v prosinci novinářům Šimková. Ta se pak obrátila na soud s žádostí, aby vydal předběžné opatření, kauci zrušil a nařídil, aby jí bylo auto vráceno. Soud jí vyhověl a dostala auto zpět.

 

Přestože krajský soud verdikt městského soudu zrušil, fakticky ale již nelze řidičce vůz znovu odebrat nebo ji požádat o složení kauce. „Případ je velmi netradiční. Nepředpokládáme ale, že by se mohl opakovat,“ dodal policejní ředitel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře