Reklama
reklama

Polární výprava se vrací z Antarktidy

Vrtulník, válečná loď a ledoborec. Díky těmto dopravním prostředkům se 22. února dostalo zpět do Jižní Ameriky dvacet členů letošní expedice na antarktickou stanici Johanna Gregora Mendela. Kvůli nepříznivému počasí a hlavně velkému množství ledu ve Weddellově moři a okolních průlivech opustili vědci základnu, kterou na ostrově Jamese Rosse provozuje Masarykova univerzita, už sedmnáctého února.   

„Toto sice zkrátilo čas určený pro práci přibližně o dva týdny, avšak v extrémních podmínkách Antarktidy má bezpečnost absolutní prioritu. Odložení termínu opuštění české stanice by zřejmě vážně ohrozilo možnost úspěšného návratu a vědcům by hrozilo nedobrovolné a výrazné prodloužení jejich pobytu,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

 

 

Po zazimování stanice a zabalení vědeckých vzorků dopravily členy výpravy dva vrtulníky na chilskou válečnou loď Aquiles, která kvůli nepříznivému počasí čekala tři dny asi sedmdesát kilometrů od stanice. Z této lodi pak výprava přesedla na ostrově Krále Jiřího na ledoborec Almirante Oscar Viel. Do chilského města Punta Arenas přijeli vědci 22. února. Cestu jim komplikovalo silné vlnobití, které vychylovalo osu lodi o více než 40 stupňů vlevo a vpravo, a také zhoršená viditelnost. „Díky zkušenostem polárníků a pomoci lékaře výpravy trpělo mořskou nemocí jen několik z nich,“ dodal Kapler.

 

Čeští výzkumníci získali i přes zkrácený čas pobytu na ostrově Jamese Rosse velké množství vědeckých dat a vzorků, na kterých budou dál pracovat v zázemí svých domovských ústavů a laboratoří. Rekordní expedice byla složená z vědců z Masarykovy univerzity, České geologické služby a Vysokého učení technického v Brně. Ve výpravě byli i dva Slováci a jeden Rus.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře