Reklama
reklama

Podle lékařů z Brna čeká republiku epidemie demencí

Lékaři z Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC představili jeden z projektů, kterým chtějí zlepšit diagnostiku časných stádií demencí. Českou republiku prý čeká epidemie demencí. Lékaři chtějí začlenit testy na demence do preventivních prohlídek lidí nad 65 let.

Zaměřili se na Alzheimerovu chorobu, která má dlouhé stádium bez příznaků nebo s lehkými obtížemi. „Právě v tomto období chceme nemoc zachytit a prodloužit tím dobu soběstačnosti a délku života seniorů,“ uvedl vedoucí odborných laboratoří Centra poruch paměti ICRC Martin Vyhnálek. Lékařům pomohou speciální testy, rozbory mozkomíšního moku i krve a osvěta mezi veřejností. Alzheimerově chorobě předchází často stížnosti na paměť. „Pokud člověk například opakovaně zapomíná vypnout plyn, nechodí na domluvené schůzky nebo se několikrát ztratil, je třeba zpozornět,“ popsal příznaky Vyhnálek s tím, že lidé první příznaky demencí často podceňují. „Demence je fatální onemocnění srovnatelné se zhoubnými nádory,“ podotkl geriatr Centra poruch paměti ICRC Daniel Hudeček.

 

Českou republiku podle lékařů centra čeká epidemie demencí. „Ve světě se každých 20 let zdvojnásobí počet pacientů s demencemi a podobný vývoj lze sledovat i u nás,“ tvrdil Hudeček. V prevenci je důležitý životní styl. Lidé, kteří dosáhnou vysokého vzdělání, dokáží úbytek mozkových buněk vykompenzovat lépe, než lidé s nízkým vzděláním. Nemoc se u nich proto projeví později.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře