Reklama
reklama

Podle lékařů z Brna čeká republiku epidemie demencí

Lékaři z Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC představili jeden z projektů, kterým chtějí zlepšit diagnostiku časných stádií demencí. Českou republiku prý čeká epidemie demencí. Lékaři chtějí začlenit testy na demence do preventivních prohlídek lidí nad 65 let.

Zaměřili se na Alzheimerovu chorobu, která má dlouhé stádium bez příznaků nebo s lehkými obtížemi. „Právě v tomto období chceme nemoc zachytit a prodloužit tím dobu soběstačnosti a délku života seniorů,“ uvedl vedoucí odborných laboratoří Centra poruch paměti ICRC Martin Vyhnálek. Lékařům pomohou speciální testy, rozbory mozkomíšního moku i krve a osvěta mezi veřejností. Alzheimerově chorobě předchází často stížnosti na paměť. „Pokud člověk například opakovaně zapomíná vypnout plyn, nechodí na domluvené schůzky nebo se několikrát ztratil, je třeba zpozornět,“ popsal příznaky Vyhnálek s tím, že lidé první příznaky demencí často podceňují. „Demence je fatální onemocnění srovnatelné se zhoubnými nádory,“ podotkl geriatr Centra poruch paměti ICRC Daniel Hudeček.

 

Českou republiku podle lékařů centra čeká epidemie demencí. „Ve světě se každých 20 let zdvojnásobí počet pacientů s demencemi a podobný vývoj lze sledovat i u nás,“ tvrdil Hudeček. V prevenci je důležitý životní styl. Lidé, kteří dosáhnou vysokého vzdělání, dokáží úbytek mozkových buněk vykompenzovat lépe, než lidé s nízkým vzděláním. Nemoc se u nich proto projeví později.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře