Reklama
reklama

Peter Pucher: S Markem jsme typy hráčů pro play off.

Po základní části se umístili Orli Znojmo v mezinárodní Erste Bank Eishockey Lize na 7. příčce, jen o pouhý jeden bod od přímého postupu do play off. Nyní se tým nachází v poločase předkola bojů o play off, ve kterém dosud z pěti zápasů odešel čtyřikrát vítězně, když naposledy zdolal, již po páté za sebou, předloňské mistry ze Salzburgu. Během reprezentační pauzy jsem hovořil Peterem Pucherem, slovenským mistrem světa z roku 2002 a stále zářící legendou znojemského hokeje, který po hokejovém návratu do Znojma v roce 2011 okusil s orlím týmem novou mezinárodní ligu EBEL. Pro tuto sezónu navíc přivedl zpátky další legendu Orlů Marka Urama, se kterým opět vytváří útok, který by se mohl stát noční můrou soupeřů v případném play off.

Na úvod vás Peter poprosím o krátké zhodnocení posledního vítězného zápasu proti týmu EC Red Bull Salzburg?

 

Dvě třetiny se nám příliš nedařilo. Salzburg hrál rychle a s nasazením. Potom jsme si trochu promluvili v šatně, že takto to dál nejde. V poslední třetině jsme se zvedli a otočili zápas.

 

Nyní se podíváme na váš hokejový comeback do Znojma (rok 2011 pozn. autora). Jaký byl po téměř pěti sezónách návrat na znojemský led?

 

Znojmo právě vstoupilo do EBEL, takže jsem dvě sezóny v 1. lize nezažil, ale překvapilo mě, že lidé stále chodili na hokej a fandili. Když hrála juniorka play off a finále extraligy, tak na zápasy přišlo až dva tisíce lidí. Bylo vidět, že lidé ve Znojmě hokej stále „žerou“.   Navíc mě zaujala možnost hrát novou mezinárodní evropskou ligu. Myslím, že i lidi to chytlo a začali víc chodit na hokej.

 

Co jste očekával od EBEL? Čím vás překvapila a naopak zklamala?

 

Měli jsme z toho trochu strach, že to bude více o bitkách a méně o hokeji. Pravdou je, že loni některé zápasy byly s některými týmy hodně vyostřené (Villach, Graz), ale pro nový ročník se zpřísnila pravidla a zejména postihy, takže se letos místo rvaček hraje více kvalitního hokeje, což lize nesmírně prospělo.

Překvapilo mě, že se hráči v EBEL snaží hrát technický hokej, minimálně nahazují puk, snaží se kombinačně přejít střední pásmo. Mančafty jsou namíchané nejvíce z rakouských a kanadských hráčů, ale také hokejistů nejlepších evropských lig (Finsko, Švédsko). Snaží se o kvalitní kombinaci ve hře, což se divákům líbí. Většina týmů nehraje příliš obraný styl. Mají snahu jít více dopředu, do brány. Některé týmy např. Villach zpočátku hodně bránil, slavil s tím mnoho kol úspěchy, ale nakonec se mu ten systém rozbil. Navíc ty kluby hodně přizpůsobují taktiku podle protihráče, takže se to nedá jednoznačně říci, kdo víc brání nebo útočí. Příjemně mě, i mého kamaráda Marka Urama, který se letos vrátil do Znojma, EBEL liga překvapila. Myslím, že ani on nečekal, že ta liga je tak dobrá.

Co mě zklamalo? Asi myslíte, že řeknu – rozhodčí. Všude jsou to jen lidé. Nemyslím si, že by nás chtěli poškodit, ale oni pokud mají špatný zápas, tak je celý špatný. Je pravda, že od loňska se zlepšili. Mají tam letos poradce z Kanady, který je školí a učí je. To znamená, že jim to není jedno a snaží se dělat pokroky.

 

Co říkáte na rakouské hokejové arény?

 

Překvapilo mě, že ekonomicky silná země jakou je Rakousko má, až na výjimky (Vídeň), většinou starší a ne příliš velké zimní stadiony. Když jsem poprvé hrál v O2 aréně, tak jsem měl z toho trochu strach, ale tam se mě hrálo výborně. Nejde ani tak o velikost arény, ale o celkovou vybavenost a prostředí v nových hokejových arénách.

 

Jak se lišilo tréninkové zázemí extraligového Znojma, když jste odcházel a současných Orlů v EBEL, kdy klub nyní pracuje s podstatně nižším rozpočtem?

 

To není až takový rozdíl. Důležité jsou okolní podmínky, jako Granické údolí, kde se běhává, atletický stadión v blízkosti. Na zimním stadiónu se nám jen přestěhovala kabina. Ta stará mně více vyhovovala. Ale to naštěstí není až tak důležité.(smích)

 

Pokud by Znojmo s tímto kádrem hypoteticky hrálo českou extraligu, na jaké pozici byste Orly tipoval?

 

Teď jsem českou extraligu moc podrobně nesledoval, ale myslím, že by náš tým hrál někde mezi 6 až 10 místem. Ti chlapci co jsou tady, hrají hodně dobře. Je o ně zájem. Opravdu se nebojím to takto odhadovat.

 

Druhým rokem sledujete své spoluhráče, kteří ještě nedávno hráli za juniorku. Který z nich, podle vás, nejvíce hokejově vyrostl?

 

Zcela jistě Martin Pláněk. On byl velmi šikovný už v juniorce. Je vidět, že hokej má v sobě. V letní přípravě na sobě hodně zapracoval a je to strašně poznat. Samozřejmě nevyzrál jen on, ale pokud mám říci jedno jméno, tak je to právě Martin.

 

Znojmo hraje EBEL druhým rokem. Zvýšila se úroveň znojemského týmu od minulého roku?

 

Už je tam vidět zkušenost z prvního roku. Někteří mladí kluci se hodně naučili a získali více sebevědomí. Takže bezpochyby ano.

 

Změnilo se něco na vaší technice hry s přechodem do EBEL?

 

Svou techniku hole jsem nezměnil ani bruslení. Občas musím změnit styl hry, podřídit se hernímu systému, když se musí například více bránit. Někdy je potřeba přizpůsobit styl hry spoluhráči a zejména soupeři.

 

Jak vidíte budoucnost hokeje ve Znojmě?

 

Na to nemohu dát přímou odpověď, to je spíše otázka na majitele klubu. Jsem rád, že se to zatím ve Znojmě podařilo. Za ty necelé dva roky se tato mezinárodní soutěž už zažila a pro zahraniční mančafty jsou Orli atraktivní soupeř. Znojmo je menší město, hokejem žije a dva a půl tisíce lidí tu chodí pravidelně na hokej. Město tak už znají dobře nejen v Rakousku, ale i Slovinsku, Chorvatsku a Maďarsku.

 

Jste kamarád a dlouholetý spoluhráč Marka Urama. Pokud si to bude klub přát, budete hrát i v dalších letech za Orly?

 

Velmi rádi budeme spolu hrát za Znojmo. Myslím, že si teď vedeme dobře a herně si rozumíme. Musíme se dostat do play off. Tam chceme hodně pomoci týmu v těžkých zápasech. Oba jsme typy hráčů, kteří tyto zápasy umí hrát.

 

V průběhu sezóny jste s Markem Uramem utrpěli nepříjemná zranění. Po návratu na led jsem si všiml, že hrajete mnohem lépe a stáváte se opět obávaným útokem pro soupeře.

 

 S Markem jsme měli mnoho šancí, chyběly nám ovšem góly, tak nás trenér na krátkou dobu rozdělil do jiných útoků, potom přišla zranění a teď když hrajeme s Markem ve čtvrté pětce spolu s Honzou Müllerem, tak nám to sedí. Honza Müller je pravák a na holi je praváků málo, což je pro náš útok výhoda.

 

Kdo je váš hokejový vzor?

 

Byl to vždy Wayne Gretzky. Když jsem byl v Naganu, byli jsme spolu v olympijské vesnici. Byl to takový zvláštní pocit, když jsem ho jako kluk měl v pokoji na plakátu a potom jsem hrál proti němu. Z českých hokejistů obdivuji Jaromíra Jágra, spolu s dalšími miliony fanoušků (smích). Je úžasné, jak si ve svém věku udržuje skvělou formu.

 

Máte trenérskou licenci. Chystáte se v blízké budoucnosti na kariéru trenéra?

 

Hokej snad ještě chvíli budu hrát, ale časem bych rád začal spolupracovat se nějakým zkušeným trenérem. Potřebuji se toho hodně učit. Samozřejmě už delší dobu si všímám trenérů, kteří byli ve Znojmě. Vnímal jsem dobré i špatné věci. Snažím se z toho poučit a porovnávám s tím, jak bych to koučoval já. Vím, jak to vnímají hráči, a třídím si v hlavě, co bych dělat měl a čeho bych se naopak vyvaroval.

 

Jaký je váš oblíbený sport kromě hokeje?

 

Mě baví snad každý sport, ale tenis asi nejvíc. Výborný je také florbal, který má k hokeji nejblíže.

 

Máte nějakou slabinu, kterou byste si přál odstranit?

 

Jsem líný učit se jazyky. Má angličtina není moc dobrá a stále si říkám se musím učit a jen začnu, tak hned končím. Nejsem k tomu tolik nucený, i když je pravda, že máme v týmu kluky z Kanady a z Finska. Přesto je kolem mě stále dost českých spoluhráčů a to se mě potom mluvit anglicky příliš nechce.(smích)

 

Co byste Peter vzkázal fanouškům Orlů?

 

Aby dál chodili na hokej, fandili nám a vytvářeli tak skvělou atmosféru, jako dosud a hlavně se hokejem bavili. Hokejisté jsou účinkující, kteří mají diváky bavit. Přijít zatleskat, i když se nepodaří výsledek. Předminule, když jsme vyhráli ve Féherváru důležitý zápas 3:0, tak místní diváci vstali a tleskali oběma týmům za pěkný hokej. Jejich tým hrál dobře, snažil se a diváci to odměnili potleskem…

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře