Reklama
reklama

Pasivní dům: investice do budoucna

Se stoupajícími cenami energií je v posledních letech čím dál více ekonomicky zajímavá koncepce pasivního domu. Pasivní dům se převážně vytápí pomocí slunečního záření a zpětným získáváním vnitřního tepla. Ovšem i tento typ budovy má určitou zůstatkovou potřebu tepla, a tak projektanti při tvorbě plánů domu zpravidla navrhují také „zbytkové vytápění“.

K tomu, aby se dům mohl pyšnit označením „pasivní“, musí být splněno několik zásad. Hlavně by měla být budova natočena tak, aby hlavní fasáda domu orientovala na jih. Tím by bylo zaručeno efektivní pasivní (odtud název) získávání energie ze slunečního záření. Za druhé by měl mít dům co nejlepší tepelnou izolaci, a to ve všech částech své stavební konstrukce.

 

Cílem je minimalizovat tepelné ztráty tak, aby k vytápění budovy stačila energie získaná ze slunečního záření a z vnitřního tepla. Za třetí musí být budova pasivního domu vzduchotěsná tak, aby netěsnostmi v obvodovém plášti zbytečně neunikalo téměř žádné teplo.

 

Za čtvrté, k nezbytnému větrání obytných místností by měly mít pasivní domy také mechanické větrací zařízení s vysoce účinným zařízením na zpětné získávání tepla. Za páté platí, že všechna okna pasivního domu musí mít výborné izolační vlastnosti rámů a trojité tepelně izolační zasklení s plynovou výplní mezi skly.

 

Budoucí majitel nemovitosti, který by do podobného domu chtěl investovat, by měl myslet také na to, že se při stanovení tvaru a půdorysu budovy rozhoduje o vysoké či nízké spotřebě energie. Energeticky nejpříznivějším tvarem pasivního domu je krychle. V tomto případě však mnohý stavebník naráží na dilema: jak si navrhnout vizuálně zdařilý dům, aby byl nejen energeticky úsporný, ale aby přitom nepůsobil jednotvárně a nudně.

Odborníci upozorňují na to, že tvar pasivního domu by měl být kompaktní, tedy bez zbytečných výčnělků a výklenků, které by zvětšovaly obvodovou (tedy ochlazovanou) plochu budovy.

 

Optimální také je, aby měla jižní, osluněná fasáda domu co největší rozměry, a to na úkor odvrácené severní fasády. Jižní fasáda má být dle odborníků složena z velkých prosklených ploch, které umožní, aby sluneční záření pronikalo hluboko do domu. Také zešikmení okenního ostění má příznivý vliv na získávání solární energie.

 

Projektanti zpravidla při navrhování půdorysu pasivního domu orientují obytné místnosti na jižní část a vedlejší a skladovací prostory, kam spadá i garáž, zase na severní část budovy.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře