Reklama
reklama

Pasivní dům: investice do budoucna

Se stoupajícími cenami energií je v posledních letech čím dál více ekonomicky zajímavá koncepce pasivního domu. Pasivní dům se převážně vytápí pomocí slunečního záření a zpětným získáváním vnitřního tepla. Ovšem i tento typ budovy má určitou zůstatkovou potřebu tepla, a tak projektanti při tvorbě plánů domu zpravidla navrhují také „zbytkové vytápění“.

K tomu, aby se dům mohl pyšnit označením „pasivní“, musí být splněno několik zásad. Hlavně by měla být budova natočena tak, aby hlavní fasáda domu orientovala na jih. Tím by bylo zaručeno efektivní pasivní (odtud název) získávání energie ze slunečního záření. Za druhé by měl mít dům co nejlepší tepelnou izolaci, a to ve všech částech své stavební konstrukce.

 

Cílem je minimalizovat tepelné ztráty tak, aby k vytápění budovy stačila energie získaná ze slunečního záření a z vnitřního tepla. Za třetí musí být budova pasivního domu vzduchotěsná tak, aby netěsnostmi v obvodovém plášti zbytečně neunikalo téměř žádné teplo.

 

Za čtvrté, k nezbytnému větrání obytných místností by měly mít pasivní domy také mechanické větrací zařízení s vysoce účinným zařízením na zpětné získávání tepla. Za páté platí, že všechna okna pasivního domu musí mít výborné izolační vlastnosti rámů a trojité tepelně izolační zasklení s plynovou výplní mezi skly.

 

Budoucí majitel nemovitosti, který by do podobného domu chtěl investovat, by měl myslet také na to, že se při stanovení tvaru a půdorysu budovy rozhoduje o vysoké či nízké spotřebě energie. Energeticky nejpříznivějším tvarem pasivního domu je krychle. V tomto případě však mnohý stavebník naráží na dilema: jak si navrhnout vizuálně zdařilý dům, aby byl nejen energeticky úsporný, ale aby přitom nepůsobil jednotvárně a nudně.

Odborníci upozorňují na to, že tvar pasivního domu by měl být kompaktní, tedy bez zbytečných výčnělků a výklenků, které by zvětšovaly obvodovou (tedy ochlazovanou) plochu budovy.

 

Optimální také je, aby měla jižní, osluněná fasáda domu co největší rozměry, a to na úkor odvrácené severní fasády. Jižní fasáda má být dle odborníků složena z velkých prosklených ploch, které umožní, aby sluneční záření pronikalo hluboko do domu. Také zešikmení okenního ostění má příznivý vliv na získávání solární energie.

 

Projektanti zpravidla při navrhování půdorysu pasivního domu orientují obytné místnosti na jižní část a vedlejší a skladovací prostory, kam spadá i garáž, zase na severní část budovy.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře