Reklama
reklama

Parkoviště zdarma? Nepovinné. Developeři stavějí parkoviště, místa lidé zaplatí

Jak se na existující sídliště či starou zástavbu nalepují nové domy, objevují se tam nová auta, která tam dosud nestála. Noví obyvatelé totiž často nemají auto kam dát. Místa kolem jejich nových domů jsou totiž pouze na prodej.

Brno – Jako by už teď nemuseli lidé z Líšně, Bystrce nebo Slatiny odpoledne a večer popojíždět a hledat místo k zaparkování. V poslední době stále častěji hrají hru „najdi fleka“ s nově přistěhovavšími sousedy z nových domů. A to těmi, kteří nechtěli platit přibližně dvě stě tisíc korun za vlastní vyhrazené místo k parkování.

 

„V poslední době přibývá mladých lidí, kteří si pořizují byt na hypotéku téměř na hranici možností. Na parkovací místo už nezbylo,“ říká hypoteční poradkyně Jana Tvrdá.

 

V čem je problém? Podle zákona totiž musí developer stavějící byty zajistit určitý počet parkovacích stání, aby bylo možné projekt zkolaudovat. Jenže nikde není psáno, že tato místa musejí být zdarma. Do kvóty se totiž započítávají i místa v podzemních garážích nebo pod střechou domu.

 

Právě mladí majitelé v levnějších bytech tak parkují jinde než na očíslovaných stáních. „Mám teď jen služební auto, takže by se mi to ani nevyplatilo. Pokud si ale s manželkou v budoucnu auto pořídíme, třeba ještě bude nějaké stání na prodej,“ říká jeden z nových obyvatel Líšně.

 

Podle realitního makléře Martina Pirkla to ale většinou nejde jinak. „Pokud by si vyhrazené místo započítali do hypotéky, už by na ni nemuseli dosáhnout za výhodných podmínek. Samostatně by je museli zaplatit v hotovosti, což se nestává často, pokud uvážíme další investici do kuchyňské linky,“ uvádí příklad.

 

Právě počet parkovacích míst byl před několika lety jedním z důvodů, proč měl jeden brněnský developer zpoždění s kolaudací bytů. Lidé z okolí měli obavy, že by auta zahlcovala okolní ulice, kde hrozilo, že budou blokovat i vjezdy do garáží.

 

V Brně se ale najdou i příklady, kde je situace s placeným parkováním kolem nových domů přesně opačná: v původní zástavbě jsou ulice přecpané auty tak, že si tamní obyvatelé velmi rádi zaplatí za samostatné parkovací místo v nově vznikající zástavbě, tedy před „cizím vchodem“, jen aby měli kde večer zaparkovat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře