Reklama
reklama

Parkoviště zdarma? Nepovinné. Developeři stavějí parkoviště, místa lidé zaplatí

Jak se na existující sídliště či starou zástavbu nalepují nové domy, objevují se tam nová auta, která tam dosud nestála. Noví obyvatelé totiž často nemají auto kam dát. Místa kolem jejich nových domů jsou totiž pouze na prodej.

Brno – Jako by už teď nemuseli lidé z Líšně, Bystrce nebo Slatiny odpoledne a večer popojíždět a hledat místo k zaparkování. V poslední době stále častěji hrají hru „najdi fleka“ s nově přistěhovavšími sousedy z nových domů. A to těmi, kteří nechtěli platit přibližně dvě stě tisíc korun za vlastní vyhrazené místo k parkování.

 

„V poslední době přibývá mladých lidí, kteří si pořizují byt na hypotéku téměř na hranici možností. Na parkovací místo už nezbylo,“ říká hypoteční poradkyně Jana Tvrdá.

 

V čem je problém? Podle zákona totiž musí developer stavějící byty zajistit určitý počet parkovacích stání, aby bylo možné projekt zkolaudovat. Jenže nikde není psáno, že tato místa musejí být zdarma. Do kvóty se totiž započítávají i místa v podzemních garážích nebo pod střechou domu.

 

Právě mladí majitelé v levnějších bytech tak parkují jinde než na očíslovaných stáních. „Mám teď jen služební auto, takže by se mi to ani nevyplatilo. Pokud si ale s manželkou v budoucnu auto pořídíme, třeba ještě bude nějaké stání na prodej,“ říká jeden z nových obyvatel Líšně.

 

Podle realitního makléře Martina Pirkla to ale většinou nejde jinak. „Pokud by si vyhrazené místo započítali do hypotéky, už by na ni nemuseli dosáhnout za výhodných podmínek. Samostatně by je museli zaplatit v hotovosti, což se nestává často, pokud uvážíme další investici do kuchyňské linky,“ uvádí příklad.

 

Právě počet parkovacích míst byl před několika lety jedním z důvodů, proč měl jeden brněnský developer zpoždění s kolaudací bytů. Lidé z okolí měli obavy, že by auta zahlcovala okolní ulice, kde hrozilo, že budou blokovat i vjezdy do garáží.

 

V Brně se ale najdou i příklady, kde je situace s placeným parkováním kolem nových domů přesně opačná: v původní zástavbě jsou ulice přecpané auty tak, že si tamní obyvatelé velmi rádi zaplatí za samostatné parkovací místo v nově vznikající zástavbě, tedy před „cizím vchodem“, jen aby měli kde večer zaparkovat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře