Reklama
reklama

Parkoviště zdarma? Nepovinné. Developeři stavějí parkoviště, místa lidé zaplatí

Jak se na existující sídliště či starou zástavbu nalepují nové domy, objevují se tam nová auta, která tam dosud nestála. Noví obyvatelé totiž často nemají auto kam dát. Místa kolem jejich nových domů jsou totiž pouze na prodej.

Brno – Jako by už teď nemuseli lidé z Líšně, Bystrce nebo Slatiny odpoledne a večer popojíždět a hledat místo k zaparkování. V poslední době stále častěji hrají hru „najdi fleka“ s nově přistěhovavšími sousedy z nových domů. A to těmi, kteří nechtěli platit přibližně dvě stě tisíc korun za vlastní vyhrazené místo k parkování.

 

„V poslední době přibývá mladých lidí, kteří si pořizují byt na hypotéku téměř na hranici možností. Na parkovací místo už nezbylo,“ říká hypoteční poradkyně Jana Tvrdá.

 

V čem je problém? Podle zákona totiž musí developer stavějící byty zajistit určitý počet parkovacích stání, aby bylo možné projekt zkolaudovat. Jenže nikde není psáno, že tato místa musejí být zdarma. Do kvóty se totiž započítávají i místa v podzemních garážích nebo pod střechou domu.

 

Právě mladí majitelé v levnějších bytech tak parkují jinde než na očíslovaných stáních. „Mám teď jen služební auto, takže by se mi to ani nevyplatilo. Pokud si ale s manželkou v budoucnu auto pořídíme, třeba ještě bude nějaké stání na prodej,“ říká jeden z nových obyvatel Líšně.

 

Podle realitního makléře Martina Pirkla to ale většinou nejde jinak. „Pokud by si vyhrazené místo započítali do hypotéky, už by na ni nemuseli dosáhnout za výhodných podmínek. Samostatně by je museli zaplatit v hotovosti, což se nestává často, pokud uvážíme další investici do kuchyňské linky,“ uvádí příklad.

 

Právě počet parkovacích míst byl před několika lety jedním z důvodů, proč měl jeden brněnský developer zpoždění s kolaudací bytů. Lidé z okolí měli obavy, že by auta zahlcovala okolní ulice, kde hrozilo, že budou blokovat i vjezdy do garáží.

 

V Brně se ale najdou i příklady, kde je situace s placeným parkováním kolem nových domů přesně opačná: v původní zástavbě jsou ulice přecpané auty tak, že si tamní obyvatelé velmi rádi zaplatí za samostatné parkovací místo v nově vznikající zástavbě, tedy před „cizím vchodem“, jen aby měli kde večer zaparkovat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře