Reklama
reklama

Parkoviště u zoo nebude, nový vstupní areál přišel o dotaci 45 milionů

Nedostatek parkovacích míst u brněnské zoologické zahrady lidé již delší dobu vnímají jako jednu z největších nevýhod zahrady. Přestože od poloviny roku 2010 připravovalo vedení Zoo Brno projekt pro vybudování nového parkoviště a nového vstupního areálu na začátku městské části Brno-Kníničky, projekt nyní přišel o dotaci 45 milionů z evropských fondů a v dohledné době se stavět nebude.

„Rada Regionálního operačního programu Jihovýchod vyřadila tento projekt z dotací. Nepodařilo se nám totiž získat územní rozhodnutí pro stavbu,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Ladislav Macek s tím, že řízení o umístění stavby bylo napadeno mnoha připomínkami, které měly za cíl zamezit realizaci projektu.

 

Již při přípravě projektu se proti záměru parkoviště velmi silně postavilo také vedení městské části Brno-Kníničky, které mimo jiné zpochybnilo, zda je záměr v souladu s Územním plánem města Brna. Další komplikací se staly pozemky, na nichž měl být záměr realizován. Na část z těch, které byly ve vlastnictví města Brna, byl v průběhu projednávání záměru uznán restituční nárok a pozemky tak změnily majitele.

 

„Proto jsme projekt přepracovali a omezili jen na menší parkoviště a vstupní prostor do zoologické zahrady. V Lednu byla podána žádost o územní rozhodnutí na Stavební úřad Brno-Kníničky. Stavební úřad však byl nečinný a vyhlásil územní řízení až 3. dubna 2013. Do řízení se zapojilo i občanské sdružení „Občané za ochranu kvality bydlení v Brně-Kníničkách, Rozdrojovicích a Jinačovicích“ svými námitkami stavbu zmařilo,“ dodal k problému náměstek Macek.

 

Lidé z Kníniček se ke stavbě nového vstupního areálu k zoo a parkoviště postavili tak, jak je na mnoha místech republiky zvykem. „ Ať se staví, ale ne před mým domem.“ V námitkách sdružení například uvedlo, že:  „parkoviště pro zoo je nadmístní plochou, protože zde budou parkovat i mimobrněnští návštěvníci a stavba tak ovlivní území více obcí. Proto musí být parkoviště součástí Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje a ty zatím neexistují.“

 

Primátor Brna Roman Onderka vnímá námitky sdružení jako zneužití legislativy. „Toalety na náměstí Svobody, které budou využívat také lidé, kteří nebydlí v Brně, by tak také mohly být stavbou nadmístního významu,“ upozornil  s nadsázkou na problém primátor.

Vypořádání podaných námitek bude trvat i několik dalších měsíců, jestli se po roce 2014 podaří Brnu získat peníze na projekt z dalších dotací, není vůbec jisté. „Odpůrci stavby parkoviště pro zoo neprosadili svůj zájem proti vedení města Brna, ale proti všem Brňanům a návštěvníkům města. Byl zmařen správný záměr výstavby potřebného parkoviště pro brněnskou zoologickou zahradu, a to bez zatížení již tak napjatého rozpočtu města Brna,“ komentoval situaci Macek.

 

Problémy s parkováním byly u brněnské zoo už před třiceti lety.

 

Takto měl vypadat nový vstupní areál do zoo s prostorným parkovištěm.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře