Reklama
reklama

Park i pomník na Moravském náměstí jsou v rekonstrukci. Socha se vrátí na jaře

Moravské náměstí v současnosti nabízí kolemjdoucím nezvyklý pohled: monumentální socha rudoarmějce zmizela, prostranství kolem památníku je rozkopané, pracují zde stavební dělníci.

Jde o dočasný stav, nedávno zde totiž začala celková rekonstrukce parku i pomníku a podobně bude rekonstruován i blízký park u Janáčkova divadla. Obojí bude dokončeno v srpnu příštího roku.

 

Revitalizace městských parků na Kolišti navazuje na podobné projekty prováděné v minulých dvanácti letech: rekonstrukci parku Špilberk, Wilsonova lesa, Tyršova sadu, Denisových sadů a I. etapy na Kolišti. Do nich město Brno investovalo přes 200 milionů korun, v případě zahájených prací na Kolišti půjde o další investici ve výši 50 milionů Kč.

 

Co se tedy na Moravském náměstí změní? „Prostranství bude vybaveno novým mobiliářem, čili lavičkami a koši na odpadky. Budou se provádět také sadové úpravy, vybrané stromy se odstraní a vysadí se nové stromy a keře. Kromě toho vznikne i nové stromořadí jerlínů v obvodovém chodníku kolem pomníku,“ informoval mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. Obnoveny budou i trávníky a chodníky v celém prostoru parku.

 

Bronzová socha rudoarmějce je v současnosti v péči odborných restaurátorů. Do jejich dílny byla převezena počátkem října, při demontáži statici ještě zhodnotili stav kotevních prvků v podstavci. Sochu teď čeká odborné ošetření a na své místo se vrátí na jaře příštího roku, před výročím osvobození města Brna. Podobně bude opraven a ošetřen i kamenný sokl. Památník z roku 1955 autorů Vincence Makovského, Antonína Kuriala a Bohuslava Fuchse je národní kulturní památkou, a jeho restaurování tedy musí respektovat požadavky památkářů.

 

I druhý park na Kolišti, poblíž Janáčkova divadla, se dočká celkové revitalizace, zahrnující nový mobiliář, sadové úpravy, obnovu trávníků a chodníků. Novinkou má být rozdělení hlavní cesty na část pro cyklisty a část pro pěší. Vzniknou zde i dvě zpevněná místa s herními prvky pro děti. Opraví se keramické plastiky a fontánky, jedna další fontána přibude v prostoru druhého odpočívadla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře