Reklama
reklama

Park i pomník na Moravském náměstí jsou v rekonstrukci. Socha se vrátí na jaře

Moravské náměstí v současnosti nabízí kolemjdoucím nezvyklý pohled: monumentální socha rudoarmějce zmizela, prostranství kolem památníku je rozkopané, pracují zde stavební dělníci.

Jde o dočasný stav, nedávno zde totiž začala celková rekonstrukce parku i pomníku a podobně bude rekonstruován i blízký park u Janáčkova divadla. Obojí bude dokončeno v srpnu příštího roku.

 

Revitalizace městských parků na Kolišti navazuje na podobné projekty prováděné v minulých dvanácti letech: rekonstrukci parku Špilberk, Wilsonova lesa, Tyršova sadu, Denisových sadů a I. etapy na Kolišti. Do nich město Brno investovalo přes 200 milionů korun, v případě zahájených prací na Kolišti půjde o další investici ve výši 50 milionů Kč.

 

Co se tedy na Moravském náměstí změní? „Prostranství bude vybaveno novým mobiliářem, čili lavičkami a koši na odpadky. Budou se provádět také sadové úpravy, vybrané stromy se odstraní a vysadí se nové stromy a keře. Kromě toho vznikne i nové stromořadí jerlínů v obvodovém chodníku kolem pomníku,“ informoval mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. Obnoveny budou i trávníky a chodníky v celém prostoru parku.

 

Bronzová socha rudoarmějce je v současnosti v péči odborných restaurátorů. Do jejich dílny byla převezena počátkem října, při demontáži statici ještě zhodnotili stav kotevních prvků v podstavci. Sochu teď čeká odborné ošetření a na své místo se vrátí na jaře příštího roku, před výročím osvobození města Brna. Podobně bude opraven a ošetřen i kamenný sokl. Památník z roku 1955 autorů Vincence Makovského, Antonína Kuriala a Bohuslava Fuchse je národní kulturní památkou, a jeho restaurování tedy musí respektovat požadavky památkářů.

 

I druhý park na Kolišti, poblíž Janáčkova divadla, se dočká celkové revitalizace, zahrnující nový mobiliář, sadové úpravy, obnovu trávníků a chodníků. Novinkou má být rozdělení hlavní cesty na část pro cyklisty a část pro pěší. Vzniknou zde i dvě zpevněná místa s herními prvky pro děti. Opraví se keramické plastiky a fontánky, jedna další fontána přibude v prostoru druhého odpočívadla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře