Reklama
reklama

Park i pomník na Moravském náměstí jsou v rekonstrukci. Socha se vrátí na jaře

Moravské náměstí v současnosti nabízí kolemjdoucím nezvyklý pohled: monumentální socha rudoarmějce zmizela, prostranství kolem památníku je rozkopané, pracují zde stavební dělníci.

Jde o dočasný stav, nedávno zde totiž začala celková rekonstrukce parku i pomníku a podobně bude rekonstruován i blízký park u Janáčkova divadla. Obojí bude dokončeno v srpnu příštího roku.

 

Revitalizace městských parků na Kolišti navazuje na podobné projekty prováděné v minulých dvanácti letech: rekonstrukci parku Špilberk, Wilsonova lesa, Tyršova sadu, Denisových sadů a I. etapy na Kolišti. Do nich město Brno investovalo přes 200 milionů korun, v případě zahájených prací na Kolišti půjde o další investici ve výši 50 milionů Kč.

 

Co se tedy na Moravském náměstí změní? „Prostranství bude vybaveno novým mobiliářem, čili lavičkami a koši na odpadky. Budou se provádět také sadové úpravy, vybrané stromy se odstraní a vysadí se nové stromy a keře. Kromě toho vznikne i nové stromořadí jerlínů v obvodovém chodníku kolem pomníku,“ informoval mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián. Obnoveny budou i trávníky a chodníky v celém prostoru parku.

 

Bronzová socha rudoarmějce je v současnosti v péči odborných restaurátorů. Do jejich dílny byla převezena počátkem října, při demontáži statici ještě zhodnotili stav kotevních prvků v podstavci. Sochu teď čeká odborné ošetření a na své místo se vrátí na jaře příštího roku, před výročím osvobození města Brna. Podobně bude opraven a ošetřen i kamenný sokl. Památník z roku 1955 autorů Vincence Makovského, Antonína Kuriala a Bohuslava Fuchse je národní kulturní památkou, a jeho restaurování tedy musí respektovat požadavky památkářů.

 

I druhý park na Kolišti, poblíž Janáčkova divadla, se dočká celkové revitalizace, zahrnující nový mobiliář, sadové úpravy, obnovu trávníků a chodníků. Novinkou má být rozdělení hlavní cesty na část pro cyklisty a část pro pěší. Vzniknou zde i dvě zpevněná místa s herními prvky pro děti. Opraví se keramické plastiky a fontánky, jedna další fontána přibude v prostoru druhého odpočívadla.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře