Reklama
reklama

Památník holocaustu dostane tvar krychle

Veřejná soutěž na ztvárnění památníku holocaustu je uzavřena. Městská rada schválila její výsledek. Zvítězil návrh akademického malíře Daniela Václavíka, který z 51 přihlášených konceptů získal od poroty nejvyšší počet bodů.

Nejdůležitějším kritériem při hodnocení byla originalita, kreativita a celková výtvarná úroveň řešení, menší váhu mělo kritérium vhodnosti začlenění díla do prostoru a volby materiálů a svoji roli hrála při hodnocení i ekonomická stránka provedení.

 

Nový památník by měl být zhmotněn jako jednoduchá krychle, zhotovená z černé žuly. Po ní bude stékat „vodní závoj“, který vytvoří z povrchu kostky zrcadlo a dá mu distanci od okolí. Lze předpokládat, že prvek vody přispěje i k tomu, že se objekt nestane opuštěným mementem, ale živým srdcem parku.

 

Motivem pro vyhlášení soutěže byla snaha vedení města přispět prostřednictvím současně pojatého výtvarného díla, reflektujícího důsledky nejtemnější etapy naší novodobé historie a selhání civilizace 20. století, ke splacení dluhu všem obětem nacistické rasové perzekuce (Židům a Romům), jež nemá v dějinách světa obdoby.

 

Nový památník holocaustu by měl být umístěn ve střední části náměstí 28. října

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře