Reklama
reklama

Pacienti na vlastní kůži zkouší nové léky na rakovinu

 Vyzkoušet nové způsoby léčby nebo otestovat nejmodernější léky mohou nyní pacienti Masarykova onkologického ústavu v Brně. Lékaři jim nabízí možnost zúčastnit se na vlastní kůži klinických studií nových způsobů léčby, na kterých zjistí účinnost léčby.

Jedné z klinických studií se zúčastnil i devětapadesátiletý Ivan Vyoral. „Ještě před rokem byl můj stav vážný. Nezabrala mi chemoterapie a proto jsem se rozhodl zkusit klinický program,“ popsal pacient. První dávku nově testovaného léku si vzal v lednu a on i lékaři byli šokováni jeho účinností. „Časem mi zmizely metastázy a můj stav se neustále zlepšuje,“ doplnil pacient. Podle lékařů by se bez účasti v klinické studii mohl k novému léku dostat třeba až za čtyři roky.

 

„Je to šance pro pacienty i pro lékaře, vyzkoušet nové přípravky již ve fázi klinického výzkumu,“ uvedla lékařka Regina Demlová.  Lékaři nyní zahájili dvě nové studie pro pacienty s rakovinou prostaty - pro ty po operaci i pro ty, kteří už mají kostní metastázy. Pacientům budou v rámci testování podávat léčivý přípravek připravený z jejich vlastních bílých krvinek a z usmrcených nádorových buněk.

 

Pacienti jsou během studie pečlivě hlídaní a mohou spolupráci kdykoliv ukončit. Musí podepsat informovaný souhlas a projít kritérii výběru. Klinických studií se totižpodle lékařky nemůže zúčastnit každý.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře