Reklama
reklama

Otec zemřel. Lékařka z nemocnice volala dceři přímo z telefonu zesnulého

Když se 18. května po osmé hodině ráno objevilo na displeji telefonu ženy z Břeclavska číslo a jméno jejího otce, byla ráda. Už pět dní totiž její tatínek ležel v břeclavské nemocnici a jeho stav byl velice vážný. Naděje na zlepšení otcova zdravotního stavu, která ženě svitla, však rychle pohasla. V telefonu se jí neozval on, ale lékařka, která ženu informovala o jeho úmrtí.  Rodina, která si přála zůstat v anonymitě, považuje tento telefonát za krajně neetický.

Ředitelka už se pozůstalým za jednání lékařky z onkologické ambulance omluvila emailem. Rodina však tvrdí, že to však nestačí. "Omluva formou emailu od paní ředitelky, kterou mi přeposlala nějaká její zástupkyně, je naprosto nedostačující. Informace o stavu pacienta jakožto o případném úmrtí, má být pověřené osobě podána z interního telefonu nemocnice a nikoliv z telefonu pacienta, který si lékařka „půjčí“. Považuji to za podivnou praktiku nemocnice, která moji manželku velmi zasáhla,“ uvedl za rodinu zeť zesnulého muže.

 

„Je mi líto, že jsme to udělali tímto způsobem. Předpokládali jsme však, že odvracíme ještě horší situaci, kdy by se o úmrtí příbuzní dozvěděli od třetí osoby, nebo kdyby při návštěvě v nemocnici našli prázdné lůžko,“ hájí postup lékařky ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. Pacient prý při příjmu uvedl jména příbuzných, neuvedl však na ně telefonní kontakt.

 

Nemocnice podle ředitelky musí je neprodleně informovat o úmrtí pacienta. V předpisech je, že lékař může využít telefonní, SMS nebo emailovou formu. Pokud toto selže, posílá se písemné oznámení o úmrtí pacienta. K úmrtí došlo o víkendu, proto nemohli pracovníci nemocnice kontaktovat úřady, které by jim telefonní číslo příbuzných poskytly. Lékařku proto napadlo najít kontakt v mobilním telefonu zesnulého. Ten však nedokázala ovládat a rozkliknout si číslo, proto dceru zesnulého přímo vytočila.

 

Rodina stěžovatele však tvrdí, že lékařka zřejmě chtěla šetřit náklady nemocnice. „Neobtěžovala se použít nemocniční telefon k informaci pozůstalých, ale sebrala a využila k této záležitosti telefon zesnulého." S tím se smířit nechtějí a proto se pozůstalí rozhodli kontaktovat v této věci i jihomoravského hejtmana. Zřizovatelem břeclavské nemocnice je totiž kraj.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře