Reklama
reklama

Otec zemřel. Lékařka z nemocnice volala dceři přímo z telefonu zesnulého

Když se 18. května po osmé hodině ráno objevilo na displeji telefonu ženy z Břeclavska číslo a jméno jejího otce, byla ráda. Už pět dní totiž její tatínek ležel v břeclavské nemocnici a jeho stav byl velice vážný. Naděje na zlepšení otcova zdravotního stavu, která ženě svitla, však rychle pohasla. V telefonu se jí neozval on, ale lékařka, která ženu informovala o jeho úmrtí.  Rodina, která si přála zůstat v anonymitě, považuje tento telefonát za krajně neetický.

Ředitelka už se pozůstalým za jednání lékařky z onkologické ambulance omluvila emailem. Rodina však tvrdí, že to však nestačí. "Omluva formou emailu od paní ředitelky, kterou mi přeposlala nějaká její zástupkyně, je naprosto nedostačující. Informace o stavu pacienta jakožto o případném úmrtí, má být pověřené osobě podána z interního telefonu nemocnice a nikoliv z telefonu pacienta, který si lékařka „půjčí“. Považuji to za podivnou praktiku nemocnice, která moji manželku velmi zasáhla,“ uvedl za rodinu zeť zesnulého muže.

 

„Je mi líto, že jsme to udělali tímto způsobem. Předpokládali jsme však, že odvracíme ještě horší situaci, kdy by se o úmrtí příbuzní dozvěděli od třetí osoby, nebo kdyby při návštěvě v nemocnici našli prázdné lůžko,“ hájí postup lékařky ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. Pacient prý při příjmu uvedl jména příbuzných, neuvedl však na ně telefonní kontakt.

 

Nemocnice podle ředitelky musí je neprodleně informovat o úmrtí pacienta. V předpisech je, že lékař může využít telefonní, SMS nebo emailovou formu. Pokud toto selže, posílá se písemné oznámení o úmrtí pacienta. K úmrtí došlo o víkendu, proto nemohli pracovníci nemocnice kontaktovat úřady, které by jim telefonní číslo příbuzných poskytly. Lékařku proto napadlo najít kontakt v mobilním telefonu zesnulého. Ten však nedokázala ovládat a rozkliknout si číslo, proto dceru zesnulého přímo vytočila.

 

Rodina stěžovatele však tvrdí, že lékařka zřejmě chtěla šetřit náklady nemocnice. „Neobtěžovala se použít nemocniční telefon k informaci pozůstalých, ale sebrala a využila k této záležitosti telefon zesnulého." S tím se smířit nechtějí a proto se pozůstalí rozhodli kontaktovat v této věci i jihomoravského hejtmana. Zřizovatelem břeclavské nemocnice je totiž kraj.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře