Reklama
reklama

Ostře hlídaná výstava plná zlata

Nejvzácnější zlaté exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea se na několik dní přesunuly z přísně střežených depozitářů muzea do výstavních síní. Výstavu mincí, medailí, šperků a ozdob nevyčíslitelné hodnoty provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Dietrichsteinský palác na Zelném trhu se od dnešního dne stal asi nestřelenější budovou v Brně.

Zlato, které odjakživa lidstvo okouzlovalo, na výstavě vystupuje nejen jako platidlo, ale také jako surovina v přírodním stavu a ušlechtilý materiál zpracovaný uměleckými řemeslníky různých dob.

 

Hlavní část výstavy tvoří zlaté mince a medaile. Mezi exponáty se objevila zlatá mince ze 7. století před naším letopočtem nebo třetinka elektronové mince, takzvaného statéru z maloasijské Lýdie. Návštěvníci mají šanci vidět i medaile, vzorky ryzího zlata z evropských nalezišť a pravé nugety ze Severní Ameriky a Austrálie.

 

„Mezi extrémně vzácnými exponáty ze sbírky numismatického oddělení budou i takové, které dosud neopustily depozitář a nikdy nebyly vystaveny. Jedná se například o unikátní ražby olomouckých biskupů – třicetidukát Karla z Lichtenštejna z roku 1676 nebo osmidukát Františka z Ditrichštějna z roku 1630,“ informovala mluvčí muzea Eva Pánková.

 

Mezi archeologické zajímavosti patří například trojice zlatých šperků z doby bronzové a část výbavy hrobu germánského velmože pohřbeného na známé lokalitě Cezavy u Blučiny na Brněnsku. Zbraně, šperky a další předměty, které archeologové v hrobě našli, vypovídají o výjimečném postavení zemřelého.

Právě kvůli obrovskému množství unikátních exponátů je hodnota výstavy nevyčíslitelná. „Ukazujme to nejzajímavější a nejvzácnější, často jde o jediné exponáty na světě, které jsou nenahraditelné,“ podotkla kurátorka numismatické části výstavy Dagmar Grossmannová. Bezpečnost vzácných zlatých exponátů už u převozu hlídalo devět členů speciální jednotky. Výstavní síně jsou 24 hodin denně monitorovány bezpečnostním kamerovým systémem.

 

Výstava Zlato, symbol moci a bohatství potrvá v přízemí Dietrichsteinského paláce do 18. listopadu. Otevřeno bude denně od 9 do 20 hodin. Cena vstupenky je v předprodeji 100 korun.

 
Kurátoři výstavy navíc pro návštěvníky připravili multimediálního průvodce, do chytrých telefonů a tabletů si ho můžou načíst pomocí QR kódu. Návštěvníci, kteří takové zařízení nemají, si jej mohou půjčit na místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře