Reklama
reklama

Ostře hlídaná výstava plná zlata

Nejvzácnější zlaté exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea se na několik dní přesunuly z přísně střežených depozitářů muzea do výstavních síní. Výstavu mincí, medailí, šperků a ozdob nevyčíslitelné hodnoty provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Dietrichsteinský palác na Zelném trhu se od dnešního dne stal asi nestřelenější budovou v Brně.

Zlato, které odjakživa lidstvo okouzlovalo, na výstavě vystupuje nejen jako platidlo, ale také jako surovina v přírodním stavu a ušlechtilý materiál zpracovaný uměleckými řemeslníky různých dob.

 

Hlavní část výstavy tvoří zlaté mince a medaile. Mezi exponáty se objevila zlatá mince ze 7. století před naším letopočtem nebo třetinka elektronové mince, takzvaného statéru z maloasijské Lýdie. Návštěvníci mají šanci vidět i medaile, vzorky ryzího zlata z evropských nalezišť a pravé nugety ze Severní Ameriky a Austrálie.

 

„Mezi extrémně vzácnými exponáty ze sbírky numismatického oddělení budou i takové, které dosud neopustily depozitář a nikdy nebyly vystaveny. Jedná se například o unikátní ražby olomouckých biskupů – třicetidukát Karla z Lichtenštejna z roku 1676 nebo osmidukát Františka z Ditrichštějna z roku 1630,“ informovala mluvčí muzea Eva Pánková.

 

Mezi archeologické zajímavosti patří například trojice zlatých šperků z doby bronzové a část výbavy hrobu germánského velmože pohřbeného na známé lokalitě Cezavy u Blučiny na Brněnsku. Zbraně, šperky a další předměty, které archeologové v hrobě našli, vypovídají o výjimečném postavení zemřelého.

Právě kvůli obrovskému množství unikátních exponátů je hodnota výstavy nevyčíslitelná. „Ukazujme to nejzajímavější a nejvzácnější, často jde o jediné exponáty na světě, které jsou nenahraditelné,“ podotkla kurátorka numismatické části výstavy Dagmar Grossmannová. Bezpečnost vzácných zlatých exponátů už u převozu hlídalo devět členů speciální jednotky. Výstavní síně jsou 24 hodin denně monitorovány bezpečnostním kamerovým systémem.

 

Výstava Zlato, symbol moci a bohatství potrvá v přízemí Dietrichsteinského paláce do 18. listopadu. Otevřeno bude denně od 9 do 20 hodin. Cena vstupenky je v předprodeji 100 korun.

 
Kurátoři výstavy navíc pro návštěvníky připravili multimediálního průvodce, do chytrých telefonů a tabletů si ho můžou načíst pomocí QR kódu. Návštěvníci, kteří takové zařízení nemají, si jej mohou půjčit na místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Vizualizace Foto: MČ Brno-střed
Městská část Brno-střed rozhodla o výběru nejvhodnějšího návrhu architektonicko-urbanistické soutěže s názvem Park Rooseveltova v Brně. Porotu nejvíce zaujal návrh architekta Jiřího Vokřála a jeho...
20.03.2018 - 11:59
Bezbariérových míst v Brně pomalu ale jistě přibývá. Částečně zásluhou akčního plánu, který od Brňanů sbírá návrhy k bezbariérovým úpravám. Rovněž díky těmto podnětům letos bariéry zmizí z tramvajové...
20.03.2018 - 08:00
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Komentáře