Reklama
reklama

Ostře hlídaná výstava plná zlata

Nejvzácnější zlaté exponáty ze sbírky Moravského zemského muzea se na několik dní přesunuly z přísně střežených depozitářů muzea do výstavních síní. Výstavu mincí, medailí, šperků a ozdob nevyčíslitelné hodnoty provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Dietrichsteinský palác na Zelném trhu se od dnešního dne stal asi nestřelenější budovou v Brně.

Zlato, které odjakživa lidstvo okouzlovalo, na výstavě vystupuje nejen jako platidlo, ale také jako surovina v přírodním stavu a ušlechtilý materiál zpracovaný uměleckými řemeslníky různých dob.

 

Hlavní část výstavy tvoří zlaté mince a medaile. Mezi exponáty se objevila zlatá mince ze 7. století před naším letopočtem nebo třetinka elektronové mince, takzvaného statéru z maloasijské Lýdie. Návštěvníci mají šanci vidět i medaile, vzorky ryzího zlata z evropských nalezišť a pravé nugety ze Severní Ameriky a Austrálie.

 

„Mezi extrémně vzácnými exponáty ze sbírky numismatického oddělení budou i takové, které dosud neopustily depozitář a nikdy nebyly vystaveny. Jedná se například o unikátní ražby olomouckých biskupů – třicetidukát Karla z Lichtenštejna z roku 1676 nebo osmidukát Františka z Ditrichštějna z roku 1630,“ informovala mluvčí muzea Eva Pánková.

 

Mezi archeologické zajímavosti patří například trojice zlatých šperků z doby bronzové a část výbavy hrobu germánského velmože pohřbeného na známé lokalitě Cezavy u Blučiny na Brněnsku. Zbraně, šperky a další předměty, které archeologové v hrobě našli, vypovídají o výjimečném postavení zemřelého.

Právě kvůli obrovskému množství unikátních exponátů je hodnota výstavy nevyčíslitelná. „Ukazujme to nejzajímavější a nejvzácnější, často jde o jediné exponáty na světě, které jsou nenahraditelné,“ podotkla kurátorka numismatické části výstavy Dagmar Grossmannová. Bezpečnost vzácných zlatých exponátů už u převozu hlídalo devět členů speciální jednotky. Výstavní síně jsou 24 hodin denně monitorovány bezpečnostním kamerovým systémem.

 

Výstava Zlato, symbol moci a bohatství potrvá v přízemí Dietrichsteinského paláce do 18. listopadu. Otevřeno bude denně od 9 do 20 hodin. Cena vstupenky je v předprodeji 100 korun.

 
Kurátoři výstavy navíc pro návštěvníky připravili multimediálního průvodce, do chytrých telefonů a tabletů si ho můžou načíst pomocí QR kódu. Návštěvníci, kteří takové zařízení nemají, si jej mohou půjčit na místě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře