Reklama
reklama

Okolí Petrova dostalo nový kabát. Má se líbit Brňanům i turistům

Lesk navrátili stavbaři brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Úpravy se dočkalo okolí a prostranství u katedrály a ve jejich spojnici s Denisovými sady a ulicí Petrská byla  umístěna také nová barokní socha „Anděl“. Na všechny opravy, které město vyšly na 16,1 milionu korun, měla podle smlouvy brněnská pobočka rakouské společnosti Swietelsky přesně dvě stě čtyřicet dnů.

Součástí rekonstrukce byly opravy soch, dlažby, kanalizace, doplnění městského mobiliáře, záchranný archeologický výzkum a rekultivace zeleně. Na stávající opěrné cihelné zdi jsou osazeny tři kamenné desky s texty významných brněnských básníků Jana Zahradníčka, Ivana Blatného a Klementa Bochořáka.

 

„Petrov je dominantou města. Jsem rád, že i přes nedostatek financí se peníze na jeho rekonstrukci v rozpočtu najít podařilo. Musím říci, že když jsme na jaře tuto stavbu zahajovali, byl jsem na její konec nesmírně zvědavý, neboť Petrov je jedno z mála romantických míst v Brně. Navíc jde o významnou duchovní lokalitu a jsem přesvědčen, že jeho úpravy přitáhnou Brňany i turisty,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

 

Proměnilo se i prostranství před Diecézním muzeem. Tam vzniklo posezení s lavičkami a pítkem. Květiny a živý plot pak porostou v příjezdové uličce k Petrovu od Biskupské ulice. Tam jde o největší změnu, kterou rekonstrukce přinese.

 

„Petrov konečně přestane sloužit jako parkoviště. Z příjezdové uličky auta zmizí úplně, aby byl přímý výhled na katedrálu,“ připomněl primátor Brna Roman Onderka.

 

Stavební dělníci zároveň s opravou okolí Petrova ukončili i úpravu parku Denisovy sady a Studánky na Kapucínských zahradách. Tam byly za 3,2 milionu korun dokončeny a upraveny stávající opěrné stěny, přilehlé zídky na Kapucínských terasách a tři drobná schodiště v Denisových sadech. U opěrné stěny na Kapucínských terasách byla horní část zdiva stěny ubourána, spodní část zůstala ponechána, došlo k osekání zvětralého povrchu stěny. Byla provedena přizdívka k opěrné stěně s větranou dutinou. V parku Studánka došlo k doplnění madel u stávajícího schodiště, montáži veřejného osvětlení a výměně stávajícího zábradlí u ulice Pekařské.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře