Reklama
reklama

Okolí Petrova dostalo nový kabát. Má se líbit Brňanům i turistům

Lesk navrátili stavbaři brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Úpravy se dočkalo okolí a prostranství u katedrály a ve jejich spojnici s Denisovými sady a ulicí Petrská byla  umístěna také nová barokní socha „Anděl“. Na všechny opravy, které město vyšly na 16,1 milionu korun, měla podle smlouvy brněnská pobočka rakouské společnosti Swietelsky přesně dvě stě čtyřicet dnů.

Součástí rekonstrukce byly opravy soch, dlažby, kanalizace, doplnění městského mobiliáře, záchranný archeologický výzkum a rekultivace zeleně. Na stávající opěrné cihelné zdi jsou osazeny tři kamenné desky s texty významných brněnských básníků Jana Zahradníčka, Ivana Blatného a Klementa Bochořáka.

 

„Petrov je dominantou města. Jsem rád, že i přes nedostatek financí se peníze na jeho rekonstrukci v rozpočtu najít podařilo. Musím říci, že když jsme na jaře tuto stavbu zahajovali, byl jsem na její konec nesmírně zvědavý, neboť Petrov je jedno z mála romantických míst v Brně. Navíc jde o významnou duchovní lokalitu a jsem přesvědčen, že jeho úpravy přitáhnou Brňany i turisty,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

 

Proměnilo se i prostranství před Diecézním muzeem. Tam vzniklo posezení s lavičkami a pítkem. Květiny a živý plot pak porostou v příjezdové uličce k Petrovu od Biskupské ulice. Tam jde o největší změnu, kterou rekonstrukce přinese.

 

„Petrov konečně přestane sloužit jako parkoviště. Z příjezdové uličky auta zmizí úplně, aby byl přímý výhled na katedrálu,“ připomněl primátor Brna Roman Onderka.

 

Stavební dělníci zároveň s opravou okolí Petrova ukončili i úpravu parku Denisovy sady a Studánky na Kapucínských zahradách. Tam byly za 3,2 milionu korun dokončeny a upraveny stávající opěrné stěny, přilehlé zídky na Kapucínských terasách a tři drobná schodiště v Denisových sadech. U opěrné stěny na Kapucínských terasách byla horní část zdiva stěny ubourána, spodní část zůstala ponechána, došlo k osekání zvětralého povrchu stěny. Byla provedena přizdívka k opěrné stěně s větranou dutinou. V parku Studánka došlo k doplnění madel u stávajícího schodiště, montáži veřejného osvětlení a výměně stávajícího zábradlí u ulice Pekařské.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře