Reklama
reklama

Odstavené vraky hyzdí ulice Brna i roky

Zbavit se vozu, který někdo místo na vrakoviště umístil jen tak na ulici před dům někoho jiného, je běh na dlouhou trať. Tito dlouho parkující nezvaní hosté blokují nejen pouliční stání a klidné spaní majitelů nemovitostní kolem, ale také policii, danou městkou část i správu komunikací. Ti všichni se do dlouhého procesu odstranění vraku většinou zapojují. Vraky aut hyzdí ulice Brna mnohdy celé roky.  

Brno – Příkladem za všechny může být odstavený vůz na ulici Lužova v Černých Polích. Na návrat svého majitele čeká už téměř rok a ze samé ho čekání už doslova vypustil duši. „Jednoho dne se tu zkrátka to auto objevilo a už tu zůstalo. Protože má ještě na sobě poznávací značku, čekali jsme, že nepřežije jarní čištění ulic. Ale přežilo dokonce i to podzimní. Čistící vůz ho prostě objel,“ krčí nad celou věcí rameny Petr Dostál.

 

Bydlí hned v domě naproti a nejednou měl díky odstavenému vraku potíže zaparkovat. „Osobně jsem jednou vrak ukázal kolemjdoucími policistovi. V té době mělo ještě auto v pořádku všechna kola. Policista mi odpověděl,že dokud je auto pojízdné a má značku, nemohou s tím nic dělat. Dokonce mi nepřímo doporučil auto poškodit, abychom ho dostali do stavu nepojízdného,“ podivuje se nad netradičními postupy Dostál.

Protože nebylo auto odtaženo při čištění ulic a během měsíců stání se stalo nepojízdným, zbývá již jen jedenpostup. Zavolat nejlépe Městkou policii Brno a celou věc nahlásit. „Našilidé přijedou, vše zaevidují a pokusí se kontaktovat majitele vozu s upozorněním, že má dva měsíce na to,aby vůz odtáhl v této chvíli ještě bez pokuty,“ popisuje první kroky brněnských strážníků jejich mluvčí Denisa Kapitančiková.

 

Není-li možné majitele vozu dohledat, například chybí-li na voze poznávací značka či jiné stopy po bývalém majiteli, přichází řada na tu či onu městkou část. „V naprosté většině případů, kterých v Brně evidujeme desítky ročně, je majitel nedohledatelný. V tomto případě nahlašujeme přítomnost vozidla dané městské části,“ informuje Kapitančiková.

 

Ani to ale není konečná. Městská část informaci dále předává správci dané komunikace, kterým je společnost Brněnské komunikace. „Ti vyšlou k autu své pracovníky, kteří opět vše zaevidují a ať už na vozidle je nebo není poznávací značka, musí na něj umístit výzvu k odtahu pro majitele. Její kopie visí také u nás na úřední desce. Teprve po dvou měsících, co na výzvu nikdo nezareaguje, mohou auto Brněnské komunikace odtáhnout,“ popisuje další postup odstraňování vozidla Yvona Kepáková ze stavebního odboru městské části Brno – sever, pod kterou spadá také příkladový vrak na ulici Lužova.

 

O náklady na celou akci se poté dělí Brněnské komunikace a SD KOVOŠROT, s.r.o. „Tato firma v současnosti fyzickou likvidaci zajišťuje na základě smluvního vztahu na své náklady, naše náklady souvisí pouze s administrativní činností,“ upřesňuje Vladimíra Nováková ze sekretariátu Brněnských komunikací. Proces odstranění vozu se tak v součtu všech povinných čekacích lhůt na různá oznámení prodlužuje. Pustí-li se do něj obyvatelé ulice Lužova, potrvá nejméně další čtyři měsíce, než vůz opustí své současné stanoviště. V konečném důsledku jim může vrak znepříjemňovat život i dva roky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře