Reklama
reklama

Odmítnutí očkování řeší hygienik. Lékařka poslala na rodiče sociální pracovnice

S rodiči, kteří z nějakého důvodu odmítnou nechat své děti naočkovat, řeší situaci hygienici. Očkování je totiž ze zákona povinné a tudíž vymahatelné. Hygienici si na základě oznámení dětských lékařů nebo sociálních pracovníků rodiče pozvou k projednání a ptají se na to, proč rodiče očkování dítěte odmítají. Pokud dítě nemá závažné zdravotní problémy, kvůli kterým ho nelze očkovat, mohou zahájit sankční řízení. A udělit pokutu až ve výši 10 tisíc korun. „Pokuta a sankční řízení ale neřeší očkování. Z hlediska ochrany veřejného zdraví se vždy snažíme se s rodiči domluvit a navrhnout nějaké řešení,“ říká ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Dítěti například lze očkovací látku aplikovat postupně nebo v případě, že mají rodiče strach z reakce na očkovací látku, nechat dítě naočkovat v rámci hospitalizace na infekčním oddělení v nemocnici, kde bude trvale pod dohledem lékařů.

 

O odmítnutí očkování u zdravého dítěte jsou informováni i sociální pracovníci. Ti pak rodinu navštíví. „Pro jistotu provedeme v rodině šetření. Pokud lékařka neinformovala krajskou hygienu, tak jí informaci o tom, že dítě nebylo očkováno, postoupíme my. Hygiena je totiž tím oprávněným orgánem, který případně může udílet sankce,“ potvrdil mluvčí radnice Brno - střed Roman Burian.

Rodiče by však podle Marečka měli opravdu důkladně zvážit důvody, proč nechtějí nechat dítě naočkovat. „Musí si uvědomit, že dítě bez povinného očkování nemůže být přijato do předškolního a školního zařízení a nemůže se ani zúčastnit akcí v dětském kolektivu,“ upozornil Mareček. Nakažlivé choroby se mezi lidmi nevyskytují hlavně díky téměř 95 procentní proočkovanosti. „Když od povinného očkování upustíme a proočkovanost se sníží na 40 procent, může se stát, že klesneme na úroveň očkování v rozvojových zemích a stejně jako tam, budou i u nás děti umírat,“ dodal Mareček.

 

Kvůli očkování šikana sociálkou

 

Z důvodů genetické zátěže v rodině se mladí rodiče z Brna rozhodli svoji dnes již téměř dvouletou dceru nenechat naočkovat. Přestože jinak rodina o dítě řádně pečovala a chodila s ním na pravidelné kontroly, dětská lékařka jejich rozhodnutí oznámila sociálnímu odboru. Sociální pracovnice se tak, místo případy týrání a zanedbávání dětí, začaly zabývat očkováním a bezproblémovou rodinu „sledovat“.

 

Na první setkání se sociálními pracovnicemi z městské části Královo Pole šli rodiče situaci vysvětlit. Chtěli s lékařkou i s úřady jednat férově a otevřeně vzít odpovědnost za neočkování dítěte na sebe. Otec do protokolu uvedl, že se svojí ženou zvážili klady a zápory očkování a že jsou přesvědčeni, že s přihlédnutím k jeho autoimunitnímu onemocnění je očkování v jejich případě rizikové a mohlo by zvýšit riziko vzniku onemocnění u dcery. Oznámení otec předtím zaslal i hygienické stanici.

 

V polovině loňského roku se rodiče s dítětem přestěhovali do Prahy. A tam si i našli nového pediatra, což oznámili původní dětské lékařce. V říjnu pak otec obdržel email od sociální pracovnice ze sociálního odboru Brno-Královo Pole, která jej žádala o sdělení aktuální adresy a o jméno nového pediatra. Proti tomu se otec ohradil. „Jednak považuji udávání ze strany lékařky za protiprávní, neboť ta by měla hlásit jen případy týrání a zanedbávání dětí, o což v našem případě evidentně nešlo. Upozornil jsem, že neočkování dítěte je naše svobodné rozhodnutí založené na rodinné anamnéze a etickém přesvědčení, které je chráněné ústavou. Odkázal jsem také na rozhodnutí Ústavního soudu, které připouští výjimky z důvodu přesvědčení rodičů,“ popsal komunikaci s úřadem otec. Sociální pracovnici také sdělil, že tímto je pro něj věc uzavřena a doporučil jí, aby svůj  drahocenný čas raději věnovala dětem, které jsou ve skutečném ohrožení a potřebují její pomoc.

Tím to ovšem neskončilo. Sama vedoucí sociálního odboru upozornila oba rodiče, že za neočkování jim hrozí postih, že oznámení lékařky bylo „zcela legitimní“ a že činnost sociálního odboru je zaměřena na všechny děti vyžadující nějakou pomoc nebo podporu a ne pouze na rodiny sociálně nepřizpůsobivé. To už vysokoškolsky vzdělaného muže, pro kterého byl zájem jeho dítěte vždy na prvním místě, zvedlo ze židle. Přišlo mu absurdní, že se o jeho rodinu úřednice tak důkladně zajímají. Vzhledem k tomu, že mu žádný zákon neukládá sdělovat jim svoje místo pobytu a jméno pediatra, chápal jejich opakované výzvy jako neoprávněný nátlak a narušování soukromí rodiny. Obával se, že jejich nového pediatra bude sociálka kontaktovat a naruší vztah důvěry a dosavadní bezproblémovou péči o dceru. „Nehodlám se podrobit arogantnímu úřadu, jehož pracovníci neznají zákony a Ústavu České republiky. Odmítám jim sdělovat důvěrné informace o mém pobytu a našem pediatrovi. Žijeme v demokratickém právním státě a já nehodlám přistoupit na nezákonné chování úřadů či kohokoliv, kdo s těmito úřady spolupracují. Už nejsem v bolševismu, ale ve  svobodném právním státě,“ ukončil komunikaci se sociálkou otec rozhodným mailem.

„Orgány sociálně právní ochrany dětí jsou často osočovány, že dostatečně neřeší ty případy, které by měly řešit a které vyžadují pečlivou sociální práci, a naopak bezdůvodně šikanují rodiny, které žádnou „péči“ ze strany státu nepotřebují. Bohužel musím konstatovat, že toto obvinění není nedůvodné. Přesně o tom případ z Brna-Králova Pole je,“ konstatovala právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře