Reklama
reklama

Nové protinádorové léky budou hledat vědci v Morávkově pavilonu v Brně

V nově zrekonstruovaném Morávkově pavilonu v Masarykově onkologickém ústavu v Brně se otevřelo Regionální centrum aplikované molekulární onkologie (RECAMO). V budově za 300 milionů korun budou odborníci dělat výzkum a klinické studie, které mají společně vytvořit databázi prognóz, reakcí pacientů a obecných výsledků v léčbě rakoviny. Nalezené výsledky budou potom sloužit k budoucímu vývoji nových protinádorových léků.

Masarykův onkologický ústav se tak napojil na špičku evropského výzkumu onkologických nemocí. "V Česku je toto centrum unikátní. Důležitá a významná pro práci vědců je banka tkání, kterou mají k dispozici v suterénu pavilonu. Ojedinělé je také propojení základního vědeckého výzkumu a klinických studií. Vše můžeme provádět tady v rámci jednoho areálu," řekla zástupkyně výkonného ředitele RECAMO pro klinická hodnocení Regina Demlová.

Práce v novém pavilonu má být podle vedoucích lékařů především multidisciplinární. Podle nových poznatků v onkologii totiž nelze nemoc léčit vždy podle pevně daného modelu. Spolupráce mezi vědci z výzkumu nádorové biologie, zdravotnickým personálem, farmaceuty a výrobními technology má přinést lepší výsledky v léčbě rakoviny.

 

  

"Nemáme ambice v tom, že bychom tu chtěli vynalézat nové léky. Chceme zkoumat reakce na léky a jaké lepší postupy vymyslet pro pacienty se stávajícími léky," přiblížil práci vědců a lékařů ředitel ústavu Jiří Vorlíček.

RECAMO navazuje na dlouholetou spolupráci, kterou vědci a lékaři z Masarykova onkologického ústavu udržují s kolegy po celém světě. "Dosud jsme jezdili po světě a učili se u našich kolegů. Nyní budou oni moci jezdit k nám a obohatit se tu," řekl vědecký ředitel centra Bořivoj Vojtěšek. Do programů se zapojují také studenti medicíny a přidružených oborů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře