Reklama
reklama

Nové divadlo na ulici Orlí bude fungovat na principu laboratoře

Tento týden bylo za účasti zástupců města Brna, Ministerstva školství a Janáčkovy akademie múzických umění  a dalších otevřeno Divadlo na Orlí/Hudebně-dramatická laboratoř JAMU. Nové školní divadlo JAMU v Brně účelně zaplnilo snad poslední proluku v historickém centru Brna, v ulici, kterou má v názvu.

Moderně pojatý prostor – „laboratoř zvuku, obrazu i pohybu“ – vybavený špičkovou technikou pro rozsáhlou oblast hudebního divadla a multimediálních aktivit by měl především studentům opery a muzikálu umožnit, aby se naučili pracovat s nejnovějšími divadelními, zvukovými a světelnými technologiemi a byli tak dobře připraveni na vstup do praxe. „Význam nového divadla tkví mimo jiné v tom, že se zde budou v ‚tvůrčím varu‘ střetávat studenti Divadelní i Hudební fakulty a budou moci pracovat s tak moderními technologiemi, že se s nimi často ani v praxi nesetkají a bude na nich, aby je ve svých nových působištích prosadili,“ uvedl rektor JAMU Ivo Medek.

 

Moderní stavba historickému centru sluší
Stavbu širokou tak jako proluka 20 metrů navrhli architekti Milan Rak, Alena Režná a Pavel Rada a koncipovali ji tak, aby dobře „srostla“ se svým okolím, zachovány zde zůstaly např. i původní barokní sklepy. Uliční fasádu tvoří bílé panely ze speciálního grafického betonu, na zadní část stavby byly použity panely s černým podbarvením, průčelí oživuje grafika s hudební tematikou. Horizontální členění fasády je podpořeno vloženým pásovým oknem, které opticky propojuje foyer divadla s ulicí. Prostorný vestibul poslouží jako vstup do nové kavárny, již zmíněné historické sklepení je jako stvořené pro útulnou vinárnu.

 

Největším a zároveň nejdůležitějším prostorem budovy je víceúčelový divadelní sál pro 150 diváků s variabilním jevištěm, orchestřištěm, provazištěm a kabinou režie s vybavením, jako jsou speciální jevištní technologie, scénické osvětlení, video- a audiosystémy, technologie nahrávacího studia apod., včetně nových hudebních nástrojů. Nechybí ani mimořádně vybavené a nejen pro výuku použitelné nahrávací studio, které zabírá dvě podlaží suterénu, nebo zkušebny pro studenty. Všechny místnosti v budově mají akustické obklady stěn. Ty jsou v prostorech pro veřejnost laděny do tmavě červené barvy, prostory sálu a zkušeben jsou černé a šedé, prostory zázemí okrově žluté.

 

Celkové náklady na výstavbu a vybavení divadla, které představuje největší rozvojový projekt JAMU v posledních letech, dosáhly 343 milionů korun. V této sumě je započteno i 24 milionů korun, za něž škola nakoupí pro potřeby divadla hudební nástroje.

 

Divadlo slavnostně zahájilo provoz i sezónu českou premiérou amerického muzikálu Footloose/Tanec není zločin. Jeho výběr má v sobě jistou symboliku, neboť příběh prostřednictvím hudby, zpěvu a tance vyjadřuje touhou mládí po svobodě a volnosti. Více informací o provozu a programu divadla naleznete na adrese www.divadlonaorli.jamu.cz.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře