Reklama
reklama

Nová výstava na hradě Špilberku přiblíží návštěvníkům japonské umění

Novou a nevšední výstavu Gejša a samuraj připravilo pro nadcházející letní sezónu Náprstkovo muzeum v Praze ve spolupráci s Muzeem města Brna (MuMB). Výstava nadchne více jak sedmi sty předměty z bohatých sbírek muzea. Koná se až do 28. Října v západním křídle hradu.  

Sbírka japonského umění, uměleckého řemesla a etnografického materiálu je největší ucelenou sbírkou Náprstkova muzea a v současné době obsahuje přes 22 tisíc kusů sbírkových předmětů. Autorce výstavy Alici Kraemerové se podařilo návštěvníkům představit zajímavou formou fenomén gejš a samurajů, který pro nás dodnes navozuje atmosféru starého Japonska. Zatímco samurajové, jejich meče, mečové záštity a další výstroj už dnes opravdu existují jenom v muzejních sbírkách, v historických filmech nebo televizních seriálech, gejši, byť v redukovaném počtu, stále zůstávají součástí dnešního moderního Japonska.

 

 

 

„Svébytný život gejš je na výstavě představen předměty pro ozdobu i pro denní potřebu, jako jsou čajové a jídelní soupravy, ale i soupravy kuřácké. Kolekce ozdob do vlasů představuje bambusové, slonovinové i dřevěné jehlice a dřevěné lakované hřebínky zdobené různými motivy. Oděvem gejši bylo hedvábné kimono, jehož součástí byl pás s vyšívanými vzory. Vše je doplněno ukázkami dřeváků a sandálů, vějířů, slunečníků nebo deštníků z bambusových štěpin. Pohled do světa samurajů a gejš návštěvníkům přiblíží také výběr z obsáhlé kolekce japonské grafiky“ uvedla tisková mluvčí MuMB Michaela Budíková.  

 

A víte vůbec kdo byli samurajové a gejši? Samurajové byli válečníci dvou extrémů. Na jedné straně bylo jejich prací zabíjet, na druhé straně byli vycvičeni, aby obdivovali krásu básní, květů i myšlenek. Jejich nejdůležitější zbraní byl meč, který symbolizoval jeho duši, čest, oddanost a ochotu k boji. Byli vždy připraveni zemřít jak v bitvě, tak i vlastní rukou. Gejši měly za úkol bavit pánskou společnost, určovaly styl společnosti. Oblékaly se podle poslední módy, byly vzdělané v různých druzích umění a uměly konverzovat i na politická témata.

 

Výstava se koná od 7. Června do 28. Října. Otevřena je v červnu a říjnu denně kromě úterý od 9 do 17 hodin, od července do srpna denně kromě úterý od 10 do 18 hodin. Prodej vstupenek končí 45 minut před koncem. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře