Reklama
reklama

Nová výstava na hradě Špilberku přiblíží návštěvníkům japonské umění

Novou a nevšední výstavu Gejša a samuraj připravilo pro nadcházející letní sezónu Náprstkovo muzeum v Praze ve spolupráci s Muzeem města Brna (MuMB). Výstava nadchne více jak sedmi sty předměty z bohatých sbírek muzea. Koná se až do 28. Října v západním křídle hradu.  

Sbírka japonského umění, uměleckého řemesla a etnografického materiálu je největší ucelenou sbírkou Náprstkova muzea a v současné době obsahuje přes 22 tisíc kusů sbírkových předmětů. Autorce výstavy Alici Kraemerové se podařilo návštěvníkům představit zajímavou formou fenomén gejš a samurajů, který pro nás dodnes navozuje atmosféru starého Japonska. Zatímco samurajové, jejich meče, mečové záštity a další výstroj už dnes opravdu existují jenom v muzejních sbírkách, v historických filmech nebo televizních seriálech, gejši, byť v redukovaném počtu, stále zůstávají součástí dnešního moderního Japonska.

 

 

 

„Svébytný život gejš je na výstavě představen předměty pro ozdobu i pro denní potřebu, jako jsou čajové a jídelní soupravy, ale i soupravy kuřácké. Kolekce ozdob do vlasů představuje bambusové, slonovinové i dřevěné jehlice a dřevěné lakované hřebínky zdobené různými motivy. Oděvem gejši bylo hedvábné kimono, jehož součástí byl pás s vyšívanými vzory. Vše je doplněno ukázkami dřeváků a sandálů, vějířů, slunečníků nebo deštníků z bambusových štěpin. Pohled do světa samurajů a gejš návštěvníkům přiblíží také výběr z obsáhlé kolekce japonské grafiky“ uvedla tisková mluvčí MuMB Michaela Budíková.  

 

A víte vůbec kdo byli samurajové a gejši? Samurajové byli válečníci dvou extrémů. Na jedné straně bylo jejich prací zabíjet, na druhé straně byli vycvičeni, aby obdivovali krásu básní, květů i myšlenek. Jejich nejdůležitější zbraní byl meč, který symbolizoval jeho duši, čest, oddanost a ochotu k boji. Byli vždy připraveni zemřít jak v bitvě, tak i vlastní rukou. Gejši měly za úkol bavit pánskou společnost, určovaly styl společnosti. Oblékaly se podle poslední módy, byly vzdělané v různých druzích umění a uměly konverzovat i na politická témata.

 

Výstava se koná od 7. Června do 28. Října. Otevřena je v červnu a říjnu denně kromě úterý od 9 do 17 hodin, od července do srpna denně kromě úterý od 10 do 18 hodin. Prodej vstupenek končí 45 minut před koncem. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře