Reklama
reklama

Nomen omen – jméno znamením

Latinský výraz „nomen omen“ by se dal přeložit jako jméno znamením. Označují se tak přijímení, která vyjadřují charakteristickou vlastnost svých nositelů.

Tato dvě slova z latiny většinou vyskočí v mysli v okamžiku, kdy narazíte na kadeřníka Česala nebo řezníka Vepřeka. „Často s údivem zjistíme, že anagram vytvořený ze jména přináší překvapivé sdělení o jeho nositeli,“ připomněla  lektorka češtiny Petra Habátová.

Metropol v prvním díle seriálu „Nomen omen“ představuje dva nositele přijímení, kteří s ním spojili i své povolání.

 

Dnes vaří šéfkuchař Vařílek. Takovým sloganem by do své restaurace v Brně mohl lákat hosty kuchař, který má kuchařské umění ve jméně – Jiří Vařílek.

 

Foto: Kuchař Jiří Vařílek nosí s oblibou v kuchyni červený rondon. 

 

Před čtyřmi roky ocenilo jeho chutě na talíři i šestnáct evropských prezidentů, které do Brna pozval Václav Klaus. Jiří Vařílek jim uvařil slavnostní společnou večeři. Neuznává gastronomické soutěže, říká, že chce vařit tak, aby se lidé najedli a byli spokojeni. „Jsem rád, když na mě lidé vzpomínají s tím, že jim chutnalo,“ tvrdí šéfkuchař. Když rozhodoval o svém budoucím povolání, měl na výběr. „Buďto jít na automechanika, nebo na kuchaře.

 

Vaření tenkrát vyhrálo. Tatínek byl totiž číšník a maminka kuchařka,“ říká muž, který založil vlastní restauraci a zkušenosti sbíral například v Rakousku. Kuchařské umění ovládají také jeho dvě sestry a manželka Andrea. „Hosty někdy opravdu pobaví, že jim vaří Vařílek. A to ještě neví, že moučníky a předkrmy vaří Vařílková,“ dodává šéfkuchař s úsměvem. Ve své kuchyni totiž často manželku zaměstná. 

 

 

Příhodné jméno pro zaměstnance brněnské zoologické zahrady nosí technik Jan Hrdlička. Už ve škole ho bavil přírodopis a od roku 1992 vede skupinu mladých přírodovědců v zoo.

 

Foto: Nositel ptačího příjmení Jan Hrdlička z brněnské zoo u výběhu s tygry. 

 

 

Vyučený zámečník se před čtyřmi lety stal v zahradě asistentem investičního technika. Žádné posmívání ale kvůli jménu v práci nezažil. „Nikdo se už ani nediví, když se do telefonu hlásím: Tady Hrdlička, Zoo Brno!“ říká technik, jehož zálibou je fotografování. Při péči o infrastrukturu v zoologické zahradě na Mniší hoře má ještě na starosti mladé průvodce a předtím vedl děti v akvaristicko-teraristické skupině. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře