Reklama
reklama

Nomen omen – jméno znamením

Latinský výraz „nomen omen“ by se dal přeložit jako jméno znamením. Označují se tak přijímení, která vyjadřují charakteristickou vlastnost svých nositelů.

Tato dvě slova z latiny většinou vyskočí v mysli v okamžiku, kdy narazíte na kadeřníka Česala nebo řezníka Vepřeka. „Často s údivem zjistíme, že anagram vytvořený ze jména přináší překvapivé sdělení o jeho nositeli,“ připomněla  lektorka češtiny Petra Habátová.

Metropol v prvním díle seriálu „Nomen omen“ představuje dva nositele přijímení, kteří s ním spojili i své povolání.

 

Dnes vaří šéfkuchař Vařílek. Takovým sloganem by do své restaurace v Brně mohl lákat hosty kuchař, který má kuchařské umění ve jméně – Jiří Vařílek.

 

Foto: Kuchař Jiří Vařílek nosí s oblibou v kuchyni červený rondon. 

 

Před čtyřmi roky ocenilo jeho chutě na talíři i šestnáct evropských prezidentů, které do Brna pozval Václav Klaus. Jiří Vařílek jim uvařil slavnostní společnou večeři. Neuznává gastronomické soutěže, říká, že chce vařit tak, aby se lidé najedli a byli spokojeni. „Jsem rád, když na mě lidé vzpomínají s tím, že jim chutnalo,“ tvrdí šéfkuchař. Když rozhodoval o svém budoucím povolání, měl na výběr. „Buďto jít na automechanika, nebo na kuchaře.

 

Vaření tenkrát vyhrálo. Tatínek byl totiž číšník a maminka kuchařka,“ říká muž, který založil vlastní restauraci a zkušenosti sbíral například v Rakousku. Kuchařské umění ovládají také jeho dvě sestry a manželka Andrea. „Hosty někdy opravdu pobaví, že jim vaří Vařílek. A to ještě neví, že moučníky a předkrmy vaří Vařílková,“ dodává šéfkuchař s úsměvem. Ve své kuchyni totiž často manželku zaměstná. 

 

 

Příhodné jméno pro zaměstnance brněnské zoologické zahrady nosí technik Jan Hrdlička. Už ve škole ho bavil přírodopis a od roku 1992 vede skupinu mladých přírodovědců v zoo.

 

Foto: Nositel ptačího příjmení Jan Hrdlička z brněnské zoo u výběhu s tygry. 

 

 

Vyučený zámečník se před čtyřmi lety stal v zahradě asistentem investičního technika. Žádné posmívání ale kvůli jménu v práci nezažil. „Nikdo se už ani nediví, když se do telefonu hlásím: Tady Hrdlička, Zoo Brno!“ říká technik, jehož zálibou je fotografování. Při péči o infrastrukturu v zoologické zahradě na Mniší hoře má ještě na starosti mladé průvodce a předtím vedl děti v akvaristicko-teraristické skupině. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře