Reklama
reklama

Nomen omen – jméno znamením

Latinský výraz „nomen omen“ by se dal přeložit jako jméno znamením. Označují se tak přijímení, která vyjadřují charakteristickou vlastnost svých nositelů.

Tato dvě slova z latiny většinou vyskočí v mysli v okamžiku, kdy narazíte na kadeřníka Česala nebo řezníka Vepřeka. „Často s údivem zjistíme, že anagram vytvořený ze jména přináší překvapivé sdělení o jeho nositeli,“ připomněla  lektorka češtiny Petra Habátová.

Metropol v prvním díle seriálu „Nomen omen“ představuje dva nositele přijímení, kteří s ním spojili i své povolání.

 

Dnes vaří šéfkuchař Vařílek. Takovým sloganem by do své restaurace v Brně mohl lákat hosty kuchař, který má kuchařské umění ve jméně – Jiří Vařílek.

 

Foto: Kuchař Jiří Vařílek nosí s oblibou v kuchyni červený rondon. 

 

Před čtyřmi roky ocenilo jeho chutě na talíři i šestnáct evropských prezidentů, které do Brna pozval Václav Klaus. Jiří Vařílek jim uvařil slavnostní společnou večeři. Neuznává gastronomické soutěže, říká, že chce vařit tak, aby se lidé najedli a byli spokojeni. „Jsem rád, když na mě lidé vzpomínají s tím, že jim chutnalo,“ tvrdí šéfkuchař. Když rozhodoval o svém budoucím povolání, měl na výběr. „Buďto jít na automechanika, nebo na kuchaře.

 

Vaření tenkrát vyhrálo. Tatínek byl totiž číšník a maminka kuchařka,“ říká muž, který založil vlastní restauraci a zkušenosti sbíral například v Rakousku. Kuchařské umění ovládají také jeho dvě sestry a manželka Andrea. „Hosty někdy opravdu pobaví, že jim vaří Vařílek. A to ještě neví, že moučníky a předkrmy vaří Vařílková,“ dodává šéfkuchař s úsměvem. Ve své kuchyni totiž často manželku zaměstná. 

 

 

Příhodné jméno pro zaměstnance brněnské zoologické zahrady nosí technik Jan Hrdlička. Už ve škole ho bavil přírodopis a od roku 1992 vede skupinu mladých přírodovědců v zoo.

 

Foto: Nositel ptačího příjmení Jan Hrdlička z brněnské zoo u výběhu s tygry. 

 

 

Vyučený zámečník se před čtyřmi lety stal v zahradě asistentem investičního technika. Žádné posmívání ale kvůli jménu v práci nezažil. „Nikdo se už ani nediví, když se do telefonu hlásím: Tady Hrdlička, Zoo Brno!“ říká technik, jehož zálibou je fotografování. Při péči o infrastrukturu v zoologické zahradě na Mniší hoře má ještě na starosti mladé průvodce a předtím vedl děti v akvaristicko-teraristické skupině. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Komentáře