Reklama
reklama

Nejistí sponzoři seniorů. Firmy podporující domovy mění názory

Stovky seniorů na jižní Moravě žijí v zařízeních zřizovaných krajem, církvemi nebo jinými veřejnými institucemi. Některé ale v příštím roce pravděpodobně čeká boj o finance, protože by mohly od ledna přijít o sponzory z řad soukromých firem. Kvůli krizi, ale údajně také kvůli volbám.

Pětačtyřicetiletý podnikatel z Brna-venkova až do letošního roku přispíval jednomu domovu pro seniory. Od příštího roku ale sponzorskou smlouvu neprodlouží a peníze, které dává na dobročinné úsilí, chce přesunout do dětské nemocnice nebo podobného zařízení.

 

„Je krize. Mám nižší zisky, vyšší daně a sponzorské příspěvky se na daňovém přiznání už neprojeví, takže když už to dělám, chci, aby to mělo vážně význam. A výsledky voleb mě v tom utvrdily,“ tvrdí muž, který si nepřeje uvést jméno.

 

Úbytek sponzorů pociťují různá zařízení různě. „Jsme na tom asi lépe než neziskové organizace, protože máme svého zřizovatele, ale ten úbytek je znát,“ potvrzuje například ředitel domova pro seniory v Jevišovicích Jiří Durák. „Z příspěvků od sponzorů se pořizují například vany či vybavení usnadňující klientům každodenní život,“ dodal ředitel.

 

Jeho kolega z druhého konce Jihomoravského kraje ale nechtěl úspory kvůli výpadku příjmů od sponzorů komentovat. „Rozhodně nebudu děsit naše babičky tím, že na něco nebudou peníze. S penězi od kraje počítáme na provoz, aby nebyl výrazně narušen,“ uvedl ředitel.

 

Oslovený sponzor z Brněnska není prý jediný, kdo přehodnocuje své charitativní příspěvky po krajských volbách. „Měli jsme slíbený nový nábytek a další zařízení, ale místní dárce si to rozmyslel a od ledna prý peníze dávat nebude. Má to být proto, že důchodci hodně volí levici,“ krčí rameny obyvatel jednoho z brněnských domovů.

 
Mnohá zařízení pro staré a nemohoucí mají sponzory i mezi dospělými dětmi svých klientů. Ti jsou věrnější a neodcházejí ani navzdory finanční krizi. To je ale případ spíše Středočeského kraje nebo Prahy, tedy regionů s vyšší životní úrovní. „Sponzory jsou lidé s nadprůměrnými příjmy, kteří dají své staré rodiče do vynikajícího zařízení a nedělá jim problémy zaplatit třeba i bazén a denní péči. Je to lepší investice, než kdyby jim koupili vlastní byt, kde by byli sami,“ myslí si ekonom Tomáš Trávníček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře