Reklama
reklama

Nejistí sponzoři seniorů. Firmy podporující domovy mění názory

Stovky seniorů na jižní Moravě žijí v zařízeních zřizovaných krajem, církvemi nebo jinými veřejnými institucemi. Některé ale v příštím roce pravděpodobně čeká boj o finance, protože by mohly od ledna přijít o sponzory z řad soukromých firem. Kvůli krizi, ale údajně také kvůli volbám.

Pětačtyřicetiletý podnikatel z Brna-venkova až do letošního roku přispíval jednomu domovu pro seniory. Od příštího roku ale sponzorskou smlouvu neprodlouží a peníze, které dává na dobročinné úsilí, chce přesunout do dětské nemocnice nebo podobného zařízení.

 

„Je krize. Mám nižší zisky, vyšší daně a sponzorské příspěvky se na daňovém přiznání už neprojeví, takže když už to dělám, chci, aby to mělo vážně význam. A výsledky voleb mě v tom utvrdily,“ tvrdí muž, který si nepřeje uvést jméno.

 

Úbytek sponzorů pociťují různá zařízení různě. „Jsme na tom asi lépe než neziskové organizace, protože máme svého zřizovatele, ale ten úbytek je znát,“ potvrzuje například ředitel domova pro seniory v Jevišovicích Jiří Durák. „Z příspěvků od sponzorů se pořizují například vany či vybavení usnadňující klientům každodenní život,“ dodal ředitel.

 

Jeho kolega z druhého konce Jihomoravského kraje ale nechtěl úspory kvůli výpadku příjmů od sponzorů komentovat. „Rozhodně nebudu děsit naše babičky tím, že na něco nebudou peníze. S penězi od kraje počítáme na provoz, aby nebyl výrazně narušen,“ uvedl ředitel.

 

Oslovený sponzor z Brněnska není prý jediný, kdo přehodnocuje své charitativní příspěvky po krajských volbách. „Měli jsme slíbený nový nábytek a další zařízení, ale místní dárce si to rozmyslel a od ledna prý peníze dávat nebude. Má to být proto, že důchodci hodně volí levici,“ krčí rameny obyvatel jednoho z brněnských domovů.

 
Mnohá zařízení pro staré a nemohoucí mají sponzory i mezi dospělými dětmi svých klientů. Ti jsou věrnější a neodcházejí ani navzdory finanční krizi. To je ale případ spíše Středočeského kraje nebo Prahy, tedy regionů s vyšší životní úrovní. „Sponzory jsou lidé s nadprůměrnými příjmy, kteří dají své staré rodiče do vynikajícího zařízení a nedělá jim problémy zaplatit třeba i bazén a denní péči. Je to lepší investice, než kdyby jim koupili vlastní byt, kde by byli sami,“ myslí si ekonom Tomáš Trávníček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře