Reklama
reklama

Nebezpečný melanom na kůži zjistili v Brně lékaři ženě, která přišla na prohlídku

Lékaři v Brně letos během květnových dnů melanomu vyšetřili 236 lidí, nebezpečnou rakovinu kůže zjistili u jedné ženy. Dalším 42 lidem doporučili nechat si odstranit znaménka, která by mohla být riziková. Vyplynulo to z výsledků vyšetření Fakultní nemocnice u svaté Anny a Masarykova onkologického ústavu. V nemocnici u svaté Anny lékaři vyšetří ještě 54 pacientů, které nestihli prohlédnout.

Do Masarykova onkologického ústavu přišlo letos na preventivní den 151 lidí, 26 z nich doporučili lékaři nechat si rizikové znaménko preventivně odstranit. "Letos se u nikoho neobjevil melanom," podotkla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Do nemocnice u svaté Anny přišlo 85 lidí. "V průběhu vyšetření byl objeven jeden melanom. Pacientka byla objednaná k dalším zákrokům a vyšetřením," uvedla asistentka ředitele Petra Veselá. Dalším 16 lidem bylo doporučeno nechat si odstranit riziková znaménka. Tři z nich měli bazaliom, tedy nejčastější typ rakoviny kůže, který nemetastázuje.

Podle lékařů rakoviny kůže každoročně přibývá. Mohou za to například dovolené u moře i ztenčování ozónové vrstvy. Například desetiprocentní úbytek ozónu znamená podle odborníků dvacetiprocentní nárůst UV záření na zemském povrchu a čtyřicetiprocentní nárůst kožní rakoviny. V České republice na tento typ rakoviny ročně zemře zhruba 300 lidí.

Preventivní akce k odhalení rakoviny kůže přitáhnou každoročně stovky lidí. Loni lékaři v celé ČR objevili 103 zhoubných kožních nádorů u 3523 návštěvníků akcí. Lidé by si podle odborníků měli změny na kůži sledovat také sami. Podezřelé znaménko je takové, které mění tvar, velikost či barvu, má neohraničené okraje nebo je asymetrické. Vyšetření by měli podstoupit také lidé, kteří mají nad 50 znamének nebo se v minulosti vícekrát spálili na slunci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře