Reklama
reklama

Nebezpečný melanom na kůži zjistili v Brně lékaři ženě, která přišla na prohlídku

Lékaři v Brně letos během květnových dnů melanomu vyšetřili 236 lidí, nebezpečnou rakovinu kůže zjistili u jedné ženy. Dalším 42 lidem doporučili nechat si odstranit znaménka, která by mohla být riziková. Vyplynulo to z výsledků vyšetření Fakultní nemocnice u svaté Anny a Masarykova onkologického ústavu. V nemocnici u svaté Anny lékaři vyšetří ještě 54 pacientů, které nestihli prohlédnout.

Do Masarykova onkologického ústavu přišlo letos na preventivní den 151 lidí, 26 z nich doporučili lékaři nechat si rizikové znaménko preventivně odstranit. "Letos se u nikoho neobjevil melanom," podotkla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Do nemocnice u svaté Anny přišlo 85 lidí. "V průběhu vyšetření byl objeven jeden melanom. Pacientka byla objednaná k dalším zákrokům a vyšetřením," uvedla asistentka ředitele Petra Veselá. Dalším 16 lidem bylo doporučeno nechat si odstranit riziková znaménka. Tři z nich měli bazaliom, tedy nejčastější typ rakoviny kůže, který nemetastázuje.

Podle lékařů rakoviny kůže každoročně přibývá. Mohou za to například dovolené u moře i ztenčování ozónové vrstvy. Například desetiprocentní úbytek ozónu znamená podle odborníků dvacetiprocentní nárůst UV záření na zemském povrchu a čtyřicetiprocentní nárůst kožní rakoviny. V České republice na tento typ rakoviny ročně zemře zhruba 300 lidí.

Preventivní akce k odhalení rakoviny kůže přitáhnou každoročně stovky lidí. Loni lékaři v celé ČR objevili 103 zhoubných kožních nádorů u 3523 návštěvníků akcí. Lidé by si podle odborníků měli změny na kůži sledovat také sami. Podezřelé znaménko je takové, které mění tvar, velikost či barvu, má neohraničené okraje nebo je asymetrické. Vyšetření by měli podstoupit také lidé, kteří mají nad 50 znamének nebo se v minulosti vícekrát spálili na slunci.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře