Reklama
reklama

"Ne studenti" říká stále více inzerátů

V Brně přibývá bytů, které si jejich majitelé pořídili jako investici nebo které prošly rekonstrukcí současně s celým domem. Současně s tím přibývá i inzerátů, podle kterých se zájemci o pronájem z řad studentů ani nemají hlásit. Majitel studenty v bytě nechce.

Brno – Čtyřicetiletý podnikatel ze Znojma před několika týdny koupil dva menší byty v nové výstavbě v brněnské Líšni. Když se rozhodl jeden pronajmout, dal si jasnou podmínku: nájemce musí být pracující dospělý. Na konci inzerátu stojí jasné „studenti ne“. „Nejsem přesvědčen, že studenti jsou ideálním obyvatelem bytu, který jim nepatří. Také jsem měl obavu, abych si kvůli stížnostem nenarušoval vztahy s majiteli okolních bytů,“ říká muž.

Právě výraz „majitelé okolních bytů“ je podle realitního makléře Martina Pirkla klíčový. „Je potřeba si uvědomit, že lidé, kteří si pořizují nový byt, často na hypotéku, mají určitá očekávání a chtějí se vyhnout všem věcem, kvůli kterým nadávali v původním bydlišti,“ říká Pirkl. „Pronajmout byt skupině studentů je vždy riziko,“ dodává. Jenže v poslední době se ukazuje, že to nemusí být riziko jen v případě úplně nových bytů. Mnozí pronajímatelé ani nepřepisují energie na nové nájemce a příjmy z pronájmu bytu nepřiznávají. Pokud si pak nastěhují do bytu studenty, kteří mohou mít tendenci ignorovat noční klid a rušit i ten denní, zbytečně budí pozornost. Ta může skončit i udáním.

„Povinnost přiznat příjem z pronájmu bytu a odvést příslušnou daň vyplývá ze zákona o dani z příjmů,“ říká právnička Gabriela Wolfová, podle níž se ale na řadu případů nemusí nikdy přijít. Jak dodává Martin Pirkl, oznamovatel se najde rychleji, než by si pronajímatel mohl myslet. „Stačí jedna party po úspěšné zkoušce, která se protáhne do půlnoci, a už putuje e-mail na finanční úřad. Mám za úkol každému pronajímateli říci, že z toho plyne daňová povinnost,“ prozrazuje makléř.

 

Buďte hodní, nebo letíte
Svůj starý byt u centra Brna pronajímá i brněnská advokátka, která si nepřála uvést jméno. „Napsala jsem do smlouvy, že nájemce se vystěhuje ze dne na den v případě, že na něj někdo zavolá městskou policii pro prokazatelné porušování nočního klidu,“ říká žena. Oslovený pronajímatel má také strach z toho, co všichni studenti dělají. „Ve smlouvě jsou dva a pak jich tam tři noci v týdnu přespává šest. U dospělých pracujících je toto riziko minimální a kvůli občasným návštěvám je buzerovat nebudu,“ vysvětluje podnikatel. Na námitku, že od tří studentů by mohl inkasovat větší částku než například od snoubeneckého páru, který má společný až téměř rodinný rozpočet, má odpověď. „Koupil jsem ho, abych jej jednou prodal, a ne, abych těžce vydělával na nájmu. To ani nejde,“ tvrdí.

Podle Pirkla mají studenti horší pozici také v tom, jak se mění demografické složení obyvatel města, kde se zvyšuje poptávka pro bydlení pro singles. A do třetice, aby vůbec měli z čeho vybírat, museli by hledat už na jaře. Začátkem semestru bývá pozdě. „Pronajímatelé vědí, že pokud odmítnou studenty už dopředu, nic se neděje. I tak si mohou vybírat. Měl jsem dokonce jednoho restituenta, který pronajímal byt tak, že si vyžádal životopisy zájemců a pak mi řekl, kterého si vybral,“ vypráví Pirkl.
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře